toen er in de tijd van Abraham Kuyper een splitsing in de Gereformeerde Kerk plaats vond, ontstond het probleem van de toe wijzing van de kerken aan de twee groepe ringen. Besloten werd dat de groep die een kerk in bezit had, die ook mocht houden. De Nieuwe Kerk in Amsterdam behoorde echter geen enkele groepering toe. Dit dilemma werd opgelost door Kuyper zélf die besloot de afgesloten kerk binnen te dringen. Hij kreeg daarbij hulp van de tim merman van de Van Vollenhoven Brouwe rij die een paneel uit de deur zaagde. Een bij de kerk posterende politieman stond het tafereel met de armen over elkaar te aan schouwen: hij was een geloofsgenoot en greep niet in. Deze passiviteit leidde tot een interpellatie in de gemeenteraad. De burgemeester werd gedwongen de politieman te ontslaan. De volgende dag echter werd de agent door de heer Hovydirecteur van Van Vollenho ven, aangesteld als portier. DE LAATSTE JAREN In de jaren voor de Tweede Wereld Oorlog kwam de Van Vollenhoven Brouwerij in de problemen. Heineken en Amstel namen in 1949 het be drijf over en verdeelden het belang volgens de toen geldende verhouding van markt aandeel: 60% van de aandelen nam Heineken over; Amstel 40% Na de liquidatie in 1949 werd de brouwerij gesloten. Heineken nam het brouwen van stout over, Amstel brouwde het lager-bier van Van Vollenhoven. Er bleef een kantoor open van waaruit de export-activiteiten werden geregeld. Dit duurde tot 1955 toen de Phoenix Brouwerij in Amersfoort de exportzaken over nam. Van Vollenhoven was de officiële brouwer van het kaasdragersgilde in Alkmaar. Tij dens een bezoek van dit gilde aan de Am stel Brouwerij in 1947 werd dit recht over gedragen aan Amstel. Dat moet de reden zijn voor het feit, dat het grootste deel van de bescheiden heden daagse produktie Van Vollenhoven's Stout in Noord-Holland wordt afgezet. Stout is een extra zwaar en aangenaam bitter bier dat van oorsprong in Ierland werd gebrouwen. En hoewel de donkere kleur, het alcoholpercentage en de bitterheid nog steeds belangrijke kenmerken zijn van stout, worden er van daag de dag verschillende typen stout gemaakt. Dat gebeurt ook bij Guinness in Ierland de grootste en meest vermaarde stout brouwer ter wereld, die voor de ver schillende markten het stout aanpast. Sinds de sluiting van de Amstel Brouwerij aan de Mauritskade wordt Van Vollenhoven's Stout bij Heineken in Den Bosch gebrouwen. Z'n specifieke smaak krijgt dit bier door gebruik van voornamelijk donkere mout- soorten. De bitterheid wordt verkregen door gebruik van aanzienlijk meer hop dan in bijvoorbeeld pils. Het totale brouwproces van Van Vollenhoven's Stout neemt zo'n twee maanden, waarvan zes weken voor het lageren (het rijpen) in beslag. Met z'n 6>/2% vol. alco hol behoort het tot de categorie "extra zwaar bier". De verpakkingsafdeling anno 1910. Fusten afvullen in 1910. 16

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 16