Nadat Heineken een uitgebreid assortiment buitenlandse bieren op de markt bracht, besteedden wij in Tap en Schap aandacht aan de brouwerijen die deze bieren brouwen. Maar behalve deze import-specialiteiten brengt Heineken ook zelf- gebrouwen speciale bieren op de markt. Bokbier bijvoorbeeld en Amstel Gold. En Van Vollenhoven's Stout. Wij doken in de geschiedenis van deze van oorsprong Amsterdamse brou werij. Want menigeen weet niet dat het (nog steeds) door Heineken wordt gebrouwen. -VAN VOLKSDRANK NAAR SPECIALITEIT- Van Vollenhoven's Stout De archieven van de stad Amsterdam ver melden dat in 1733 brouwersrechten zijn verstrekt aan Jeroen van den Bosch en zijn brouwerij "De Gekroonde Valk". Gevoegelijk wordt dit jaartal aangehouden als de oprichtingsdatum van wat later zou gaan heten "Van Vollenhoven's Bierbrou werij N.V.". Dat was in 1896. Wanneer precies in de tussenliggende periode van ruim honderdvijftig jaar de familie Van Vollenhoven eigenaar werd van de Ge kroonde Valk, is niet bekend. Ook na de oprichting van de N. V. aan het eind van de vorige eeuw, bleef de Gekroonde Valk als merknaam gehandhaafd. Er werd bier geëxporteerd onder de naam Falcon. En tot aan de dag van vandaag siert een afbeel ding van een gekroonde valk de etiketten. GEZOND De brouwerij stond aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam. Zoals een van de foto's laat zien werd de brouwerijpoort haast letterlijk "overvleugeld" door een prachtig beeld van een valk met kroon. Aangenomen wordt dat sinds het begin stout werd gebrouwen. Later, aan het eind van de 19e eeuw toen er koelmachines werden ontwikkeld, maakten de brouwers van Van Vollenhoven ook Pilsener en Münchener bier. Toch bleef stout populair. In de periode 1920-1935 ging een grote hoeveelheid stout overzee naar Indië. Van de totale jaarpro- duktie stout, die toen zo'n 10.000 hectoliter bedroeg, werd ruim éénderde naar het voormalig Nederlands Indië geëxporteerd. Z'n populariteit had stout bier destijds vooral te danken aan het "gezondheids image". Tijdens de Eerste Wereld Oorlog was stout bier alleen maar verkrijgbaar op recept van de dokter en dan nog vooral voor zwangere vrouwen: er werd veronder steld dat stout goed zou zijn voor de pro- duktie van moedermelk. De brouwerij ge bruikte dat gezondheidsbeeld zelf ook, ge tuige een van de reclame-slogans voor Van Vollenhoven's Stout uit die tijd: "Gezond heid met glazen". Afbeeldingen van een gespierde arm met de vuist om een flesje stout geklemd, versterkten dat beeld. Waarschijnlijk is dat ook juist de reden dat tegenwoordig stout bier in Nederland nau welijks meer gedronken wordt. De smaak van de consument is veranderd en verscho ven van een voorkeur voor extra zwaar en bitter bier naar lichte, heldere types als Pil sener. En de consument zal zich in smaak zeker niet meer laten leiden door de ver meende gezondheidsaspecten van stout bier. KERKDIENST De Van Vollenhoven Brouwerij werd ge leid op christelijke basis. In 1929 werd de dagelijkse kerkdienst, die tot dan toe ge bruikelijk was, afgeschaft. Een aardige anekdote die de relatie geloof-brouwerij onderstreept, is de volgende: Bierbrouwerij De Gekroonde Valk aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam omstreeks 1900. Het laboratorium van de brouwerij, een foto uit het begin van deze eeuw. U/TOE 8B0UWEHL' 15

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 15