Bewegingen op de Nederlandse biermarkt zeilen door in 1982 Begin april jongstleden verscheen het jaarverslag van Heineken N.V. Conclusie: de winst her stelde zich in 1981 ten opzichte van 1980, maar de situatie voor de Nederlandse markt is niet zonder meer rooskleurig te noemen. De omzet is wereldwijd met 11,9% toege nomen tot ruim 3.613 miljoen gulden. Te gelijkertijd steeg ook de winst: meer dan 120 miljoen gulden in 1981 tegen ruim 83 miljoen gulden in 1980. Een stijging der halve met 44,8%In het jaarverslag noemt de Raad van Bestuur 1981 "een vrij gun stig jaar" voor Heineken. Ondanks een moeilijke economische situatie in een groot deel van de wereld heeft het concern een forse winststijging kunnen realiseren. Dat is vooral te danken aan het herstel van de omvang van de verschepingen naar de Verenigde Staten. Verder heeft Heineken in een aantal landen waar de markt groeide de sterke positie van zijn merken kunnen handhaven. DE NEDERLANDSE MARKT IN 1981 Een belangrijk element bij de beoordeling van de resultaten over 1981 is de accijns verhoging in Nederland op bier en fris dranken, die eind 1981 door de Nederland se regering werd aangekondigd. Deze maatregel heeft in het verslagjaar een aan zienlijke extra voorraadvorming bij de tus senhandel tot gevolg gehad. In het jaarver slag werd de verwachting uitgesproken dat deze accijnsverhoging een blijvende nega tieve invloed zal hebben op de ontwikke ling van de bier- en frisdrankenmarkt in Nederland. Immers, alleen al deze accijns verhoging gaf een stijging van de consu mentenprijzen van bier met ca. f 2,40 per krat en voor frisdranken met ruim 10 cent per liter. Daarnaast is in begin 1981 een ontwikkeling in het levensmiddelenkanaal op gang gebracht die omschreven kan wor den als een prijzenslag tussen de verschil lende commerciële organisaties. Initiatief nemer daarvoor was Ahold met als doel zijn marktaandeel te vergroten. Deze prij zenslag heeft 2 belangrijke gevolgen. In de eerste plaats tekende zich in de loop van het afgelopen jaar een duidelijke kanaal verschuiving af en bovendien werd het prijs-bewustzijn van de consument door de paginagrote advertenties duidelijk gesti muleerd. Dit laatste heeft - in een tijd waarin de inkomens van de consument toch al onder druk staan - tot gevolg gehad dat er sprake is van een teruggang in de merkentrouw en een verschuiving van zgn. A-merken naar B-merken en private la bels. Deze ontwikkeling deed zich bij een groot aantal artikelengroepen voor, maar zeker ook bij bier en frisdranken. DE NEDERLANDSE MARKT IN 1982 Gedurende de eerste maanden van dit jaar is het nog steeds niet duidelijk welke het effect van de accijnsverhoging op de totale bierconsumptie op korte en lange termijn zal zijn. Enerzijds vanwege de enorme voorraadvorming eind 1981 en anderzijds is het nog te vroeg om de reactie van de consument op de aanzienlijk hogere prij zen vast te stellen. Daar komt nog bij dat er nog steeds grote prijsverschillen zijn tus sen de zgn. A-merken (Heineken, Amstel, Grolsch) en de B-merken en private la bels, maar deze verschillen spelen zich op een aanzienlijk hoger niveau af dan in het voorafgaande jaar. Een aanzienlijk posi tief punt voor de bier- en frisdrankenindu strie deed zich onlangs voor toen de weer goden ons een aantal weken met schitte rend weer schonken. Volgens de weerdes- kundigen was dat in deze tijd van het jaar zelden of nooit voorgekomen. Het gevolg hiervan was dat gedurende deze periode de vraag van handel en consument een on verwachte hoogte bereikte. De zeer hoge af-fabriek leveranties wekten de indruk dat de handel de voorraadhoudende funk- tie voor een belangrijk deel naar de fabri kant had verlegd. Kon in voorgaande jaren een verkooppiek in verband met plotseling optredend mooi weer soepel worden opge vangen, omdat zowel fabrikant als groot handel een voorraad aanhielden, nu bleek de voorraad van de tussenhandel snel uit geput, waardoor het beroep op de brouwe rij ongekend groot was.Ookdeze"zomerse" piek had tot gevolg dat over het verloop van de bierconsumptie nog steeds geen duidelijk beeld gevormd kon worden. DE VERWACHTING OP LANGERE TERMIJN Ondanks alle hierboven vermelde onduide lijkheden is de verwachting nog steeds dat de biermarkt in de komende tijd structureel lager zal zijn dan oorspronkelijk verwacht werd. De bovengenoemde redenen, zoals de aanzienlijke prijzenslag, het dalend besteedbaar inkomen, etc. zijn voor de ont wikkeling van de biermarkt duidelijk tegen vallers. Daarnaast is het de afgelopen jaren steeds duidelijker geworden dat in de totale drankenmarkt - dus ook voor bier en fris dranken, tendenzen zichtbaar worden die duiden op een naderende verzadiging van de vochtconsumptie. Immers, een mens kan niet meer drinken dan zijn lichaam kan ver dragen. Binnen die stagnerende markon twikkeling is dan nog sprake van de al eerder vermelde teruggang in merkentrouw en ver schuiving van A-merken naar B-merken en private labels. Een ontwikkeling mede be vorderd door de voortgaande prijzenslag in het levensmiddelenkanaal en de reeds ge noemde daling van het besteedbare inko men. Overigens een tendens die zich niet al leen bij bier voordoet, maar ook bij andere produkten, als bijvoorbeeld koffie. Gege ven het feit dat er ook bij de Nederlandse brouwers inmiddels overcapaciteit is ont staan door tè optimistische marktprognoses uit het verleden, is een verscherpende prijs concurrentie hiervan een mogelijk gevolg. Tendenzen daarvan, met name voor wat be treft de prijsstelling, zijn in zowel horeca- als thuisverbruikmarkt reeds te signaleren. Het is te hopen dat deze ontwikkeling zich niet voort zal zetten, zodat de bedrijfstak in zijn totaliteit ook financieel gezond zal blijven. 4 JAARVERSLAG 1981 HEINEKEN N.V.

Heineken - Tap en Schap | 1982 | | pagina 4