Darlant du pin Deze Parlant zal ik nu eens niet aan de wijn zelf wijden, maar trachten wat duidelijkheid te brengen in alle rumoer er omheen. Telkens opnieuw wordt de consument gealarmeerd door krantekoppen en televisiebeelden die verwarring stichten rond het produkt dat volop in de be langstelling staat: De Wijn. DOOR J. ZELLENRATH WIJN een produkt dat de pers vaak kaalt Er valt vrijwel geen ander consumptie-arti kel te noemen dat zo tot de verbeelding spreekt als de vrucht van de wijnstok. Mys tiek - Dichtung und Wahrheit - omgeven produktie, handel en consumptie van een drank die eeuwenlang als een wonder van de natuur met al zijn grillen werd aanvaard, maar in onze tijd voor een belangrijk deel door wetenschap en technische kunde van de mens wordt bepaald. RELLEN Laten we eerst eens kijken hoe dat zit met die rellen in Zuid-Frankrijk. Het Alge meen Dagblad van 2 april 1982 geeft onder een kop over de hele breedte van een pagi na: "Franse wijnboeren voelen zich ge flest." Daaronder volgt dan het relaas van Jean Huillet, wijnproducent in de Herault, die zijn visie ten beste geeft op de import van tafelwijn uit Italië. Nu is het op zichzelf al bedenkelijk een zo direct betrokkene als eenling, zonder uitspraak van tegenstan ders, als objectieve visie zonder commen taar weer te geven. Vooral als men daarbij nog bedenkt dat Huillet leider is van een ac tiecomité dat kortgeleden 6 miljoen liter uit Italië geïmporteerde wijn in de goot liet lo pen en daarbij de stommiteit beging ook 4 miljoen liter Franse wijn te vernietigen. Schade vijf miljoen gulden. Huillet debi teert de in Zuid-Frankrijk veel gehoorde absurditeit, dat 10 tot 15 miljoen liter wijn, een vijfde van de produktie, in Italië wordt gemaakt van droesem en water. In Frank rijk noemt men een dergelijk waterig dun bijna kleurloos drankje "Piquette". De Franse wijnboeren mogen een dergelijk drankje onder allerlei beperkingen voor ei gen familiegebruik maken. Elke partij wijn uit Italië wordt organolep- tisch en in het laboratorium nauwkeurig on derzocht alvorens in Frankrijk te worden toegelaten. Onder druk van de wijnboeren in het zuiden willen de Fransen maar al te graag aantonen, dat er met Italiaanse wijn zou zijn geknoeid. Herhaalde malen is de kwestie aan het Europese Hof van Justitie in Straatsburg voorgelegd. Altijd zonder resultaat. Trouwens de Franse agrariërs ge ven niet alleen bij de import van wijn blijk van hun isolationisme, ook fruit en groen- 18 ten uit Spanje worden herhaaldelijk bij bin nenkomst in Frankrijk vernietigd.Van var kensvlees uit Duitsland beweert men tegen alle bewijzen in, dat het schadelijke prepa raten zou bevatten. Waarheid is, dat te kortkomingen in de Franse landbouw dik wijls te wijten zijn aan conservatisme en kortzichtigheid. VERBETERING IN KWALITEIT Decennia lang heeft men in een ideaal wijn- bouwgebied als Zuid-Frankrijk is, slobber wijntjes voortgebracht uit druivestokken met hoog rendement ten koste van de kwa liteit. Zolang Algerije Frans territoir was, konden deze armetierige nietszeggende laf fe drankjes, laag in alcohol, worden opge- sterkt met de volle hooggradige kleurige produkten van overzee. Die taak is nu overgenomen door de wijnen uit Zuid- Italië. Emile Peynaud wordt in de gehele wereld geacht als de meest deskundige op wijnbouwgebied. Zijn boeken horen op verschillende landbouwhogescholen tot verplichte lectuur. Deze autoriteit in de wijnbouw, chef van de Service de Recher ches de la Station Agronomique de Bor deaux, zegt dat het een verschrikkelijke blunder is om een lang geleden begane be oordelingsfout te blijven continueren. In een gezegend wijnbouwgebied langs de Middellandse Zee maken de Fransen de slechtste wijn ter wereld. Pas de laatste ja ren, onder druk van de concurrentie uit Italië, komt daarin verbetering door aan plant van druivestokken die hogere kwali teit brengen en beperking van de op brengst. Italië, zegt Peynaud, is een para dijs voor de wijnstok. Alle elementen om goede wijn te maken zijn er aanwezig en het is absoluut onvergeeflijk om er slechte wijn voort te brengen. Het alsmaar opvoe ren van het rendement veroorzaakt kanker in de wijnplant. TERUGLOOP WIJNGEBRUIK Op het ogenblik komt 15% van de door de Fransen geconsumeerde wijn uit Italië. Dat is niet alleen een kwestie van prijs. De laat ste decennia is het wijngebruik per hoofd der bevolking sterk teruggelopen van 144 li-

Heineken - Tap en Schap | 1982 | | pagina 18