Vervolg van pagina 8. In de Franse omschrijving spreekt men dan van een "aröme spiritueux", het krachtige wijnaroma waarover geoefen de wijnkenners in vervoering kunnen ra ken. Clairette de Bellegarde kennen we ook nogonderde toenaam "Rancio". Ei genlijk wordt dit woord gebruikt voor ge distilleerd om aan te geven dat een drank, eau de vie, belegen is zoals bij ons de oude genever. In de wijnterminologie met name Bordeaux heeft het een afkeu rende klank voor wijnen die te lang aan de buitenlucht zijn blootgesteld geweest. Meestal gebruikt voor witte wijnen maar ook wel voor rode die onherstelbaar ver zuurd zijn, denk maar aan "rance" ran zig. Echter als toenaam voor de Clairet- tes is het een aanbeveling om aan te ge ven dat deze zoete wijnen erg lang, soms wel tien jaar, op fust gelegen hebben. In de bepalingen voor de appellation con- trolée staat letterlijk, dat deze wijnen "gemaderiseerd" moeten zijn na mini maal drie jaar fust. In tegenstelling tot de bepalingen voor droge of lichtzoete Clai- rettes, die groenachtig geel moeten zijn, mogen de Rancios bruin zijn wat een lo gisch gevolg van oxydatie is. HÉRAULT Hérault, meestal aangeduid samen met het lidwoord als l'FIérault. Direct aan de Mid dellandse Zee ligt de hoofdstad van Languedoc-Roussillon, Montpellier, met 167.000 inwoners ook de grootste stad. Hier is de beroemde hogeschool voor wijn bouw gevestigd waar vele vinologen uit binnen- en buitenland hun opleiding geno ten. Het is een mooie stad met de bekende botanische tuin en de promenade du Pey- ron met wijdse blik over zee. De belang rijkste overslaghaven voor wijn is inmid dels berucht geworden. Nog steeds liggen hier grote hoeveelheden wijn uit Italië ge blokkeerd die in strijd met de E.G. over eenkomst Frankrijk niet binnen mogen, omdat boze wijnboeren zich daartegen verzetten. Rondom Sete liggen de wijnvel- den van Frontignan. Deze naam brengt ons direct een druivesoort in herinnering die zijn naam aan deze streek dankt: de Muscat de Frontignan, een druivesoort die veel vruchtsmaak geeft en een volle aan klevende wijn maakt. Wellicht is dit het moment om de zoete wijnen die uit Mus- catdruiven worden verkregen eens wat na der te bezien. We bevinden ons namelijk hier in de Languedoc in een wijngebied waar deze geurige, versterkende wijnen veel geproduceerd worden. We onder scheiden twee hoofdgroepen, in vaktaal aangeduid met V.D.L. en V.D.N. Het eerste staat voor Vin de Liqueur en het tweede voor Vin doux naturel. Het ver schil zit hem in de vinificatie. De Vin de Li queur wordt "samengesteld" uit onvergis- te druivemost waaraan zoveel alcohol wordt toegevoegd, dat een effectief alco holpercentage wordt verkregen van vijf tien procent. Zoals we weten kunnen gist- cellen bij een zo hoge concentratie van al cohol niet leven en blijft dus elke gisting uit. Deze zeer zoete wijnen moeten mini maal 178 gram druivesuiker bevatten. Voor de V.D.N.de Vin doux naturel, laat men de most wel even gisten tot men op een gegeven moment alcohol toevoegt en het totale percentage op 15% brengtHier is dus een hoeveelheid suiker vergist. Als to taal moet de V.D.N. minmaal 125 gram onvergiste suiker bevatten. BANYUL Nu we hierover schrijven, moet ik den ken aan een rode wijn met wat restzoet uit de zuidelijkste wijngaard van Frank rijk. Ik bedoel de op Port gelijkende Ba- nyul die uit de omgeving van het schil derachtige stadje Collioure komt. Deze wijn geniet de laatste tijd zoveel belang stelling dat hij de soortnaam Collioure verdringt en een geheel eigen plaats als aperitief of dessertwijn gaat innemen. De wijngaarden liggen hier tegen steile hellingen en net als in Portugal voor Port het geval is, moeten alle werk zaamheden met de hand worden ver richt. De viticulture (wijnbouw) vraagt hier ter plaatse extra veel mankracht als gevolg van de regelmatige verschuiving van de dunne laag aarde die vooral na regenval afglijdt en daarna weer in mandjes naar de bestemde plaatsen te- ruggesjouwd moet worden. Het rende ment is voor zover mij bekend, het laag ste van Frankrijk, n.l. 18 hectoliter per hectare. Andere Franse wijngebieden rond de Middellandse Zee brengen 45 hectoliter en meer op per hectare. Evenals bij de V.D.N. wordt voor de Banyul alcohol aan de gistende most toegevoegd, waardoor het proces op houdt en onvergiste suiker in de wijn overblijft. Aan de rijping van Banyul wordt veel zorg besteed. Overigens ook wat dit betreft net als bij Portwijn. De tot rust gekomen wijn wordt op grote voeders (zeer grote wijnvaten) gelagerd en later met wijn vermengd die buiten in de vrije natuur op fust is gerijpt. De temperatuurschommeling versnelt het rijpen en omdat de lucht vrije toegang heeft, oxydeert de wijn, wat voor som mige zoete wijnen zeer gewenst is. Bo vendien laat men in sommige zeer goede jaren ook een hoeveelheid Banyul op fles tot ontwikkeling komen. Beslist aan te bevelen om eens met deze wijn kennis te maken. Al was het alleen maar om er over te kunnen meepraten. 21

Heineken - Tap en Schap | 1981 | | pagina 21