DE NEDERLANDSE TONG MOET WENNEN AAN BELGISCH BIER Een maandagochtend bij brouwerij De Smedt in Opwijk: directeur Mertens spreekt met een collega de bier-zaken door onder het genot van het eerste biertje van die week. Op-Ale is het meest gangbare bier dat brouwerij De Smedt produceert. In de wij de omgeving van het dorpje Opwijk wordt dit Ale in de café's gedronken zoals wij Hollanders ons pilsje drinken. Rijdend door het Vlaamse land richting Opwijk, bijna onder de rook van Brussel vlakbij Aalst en Dendermond, kom je van liever lee steeds meer café's tegen die met vlag of bord aan de gevel de bezoeker en pas sant duidelijk maken dat hiér Op-Ale over de toog gaat. Hoewel bij ons Nederlanders die maandag zo rond het middaguur de Op-Ale ook goed valt is dat niet het doel van het bezoek. Bij brouwerij De Smedt brouwt men sinds 1970 het Affligem Ab dijbier en dat maakt deel uit van het assor timent buitenlandse bieren dat Heineken, voornamelijk uit België, importeert. Van al die twaalf bieren heeft het Affligemer Abdij bier misschien wel de rijkste histo rie. Het verhaal wil dat in de elfde eeuw, in 1074 om precies te zijn, zes roofridders hun zwaarden aan de middeleeuwse wil gen hingen om hun leven in dienst te stel len van God. Ze legden daarmee de basis van wat later de Benediktijnerabdij Affli gem zou worden. De abdijgemeenschap zorgde zelf voor alle aspecten van het le vensonderhoud: bierbrouwen was daar een belangrijk onderdeel van. De Franse Revolutie en, later, de twee Wereldoorlo gen, zorgden er voor dat de Affligemer pa ters geen rust gegund werd. Ondanks alle wendingen in de wereldgeschiedenis wordt er tot 1950 in de Abdij het Afflige mer bier gebrouwen. Broeder Tobias, die dan al zo'n dertig jaar brouwpater van de abdij is, maakt dan in samenwerking met brouwerij De Hertog een nieuwe formule, die het mogelijk maakt met moderne appa ratuur de traditionele smaak van Affligem waar te maken. Men noemt dat de "For mula Antiqua Renovata". een rijk, historisch bier AFFLIGEM

Heineken - Tap en Schap | 1981 | | pagina 3