Languedoc daarentegen is met zijn bewo gen geschiedenis een wezenlijk deel van het oude Frankrijk. Het waren de Romei nen die de hier door Phoeniciërs, Grieken en Hebreeën aangelegde wijngaarden ver nielden en nieuwe aanplant verboden. Al leen Romeinse burgers mochten een wijn gaard bezitten, hun meestal toebedeeld als gunst voor bewezen militaire prestaties. De overwonnenen moesten de van over zee uit Italië aangevoerde wijnen kopen. Allengs echter slaagde de bevolking erin om in dit gunstige klimaat de wingerd te herplanten en na het vertrek van de Ro meinen was hier een levendig wijnhandel die de "Vin de Pays d'Oc" een grote re putatie bezorgde. Deze opleving duurde tot de 7e eeuw toen de Moslims dit gebied veroverden die vol gens religieuse wetten het gebruik van alcohol verboden en opnieuw de wijnstok ken uittrokken. De bevrijding kwam uit het Noorden toen in 755 de Franken dit ge bied bezetten maar dit maakte voor de wijnproduktie geen verschil. De Franken onderdrukten de volken van het zuiden die als taal een mengelmoesje van Keltisch, Arabisch en Latijn spraken dat langue d'oc werd genoemd. Ook hier was het Jan de Goede van Frankrijk die in 1350 orde op zaken stelde met het uitvaardigen van wat wel eens de eerste appellation contrólée wordt ge noemd. Hij verbood de invoer van cou- pagewijnen uit het noorden. Wijn mocht voortaan alleen genoemd worden naar het gebied waar hij was voortgebracht. Kunst matige verbetering door toevoeging van suiker was verboden. Op het niet naleven van deze bepalingen stonden zware straf fen. In de daarop volgende eeuwen genoot de wijn uit het zuiden een goede reputatie als onvervalste natuurlijke wijn. Met het opnieuw indelen van Frankrijk in departementen na de revolutie, werd aan die goede naam en betrouwbaarheid veel schade toegebracht. Bovendien werden de wijnen uit het zuiden door het heffen van rechten veel te duur en liepen in omzet sterk terug. Deze situatie werd nog verer gerd door de Phylloxera, de druifluis, die tegen het einde van de vorige eeuw de wijnstokken kaalvrat en de wijnbouwers tot radeloosheid bracht. Misschien wel be grijpelijk na zoveel rampspoed, maar toch getuigend van teveel gemakzucht, hebben de boeren de wijngaarden later herplant met rijkdragende, maar geen kwaliteit producerende wijnstokken. Gevolg hier van was, dat de wijn uit het zuiden het goedkope, naamloze produkt werd, de ka rafwijnen, die in grote hoeveelheden te gen minimale prijzen worden verhandeld. Gelukkig kan ik over de Languedoc, dit gebied waar een kwart van alle in Frank rijk geproduceerde wijn vandaan komt, op het ogenblik veel betere berichten geven. Als gevolg van de rellen die de wijnboeren in het zuiden ontketenden tegen de import van goedkope wijn uit Italië, is de regering in Parijs wakker geworden en heeft steun maatregelen voor dit noodlijdende gebied afgekondigd. Die steun bestond er onder andere in, dat men deskundige begelei ding aan de wijnbouw begon te geven. Hele wijngaarden werden gerooid en herplant met minder renderende maar be tere kwaliteit leverende druiverassen, meer aangepast aan de klimatologische omstandigheden. Met de beperking van de opbrengst o.a. door limitering van het aantal wijnstokken per hectare, werd een aanzet gegeven tot het produceren van wijn die bescherming van het V.D.Q.S. zegel zou kunnen verkrijgen. Met succes, zoals we dagelijks kunnen vaststellen. In snel tempo worden geregi streerde kasteelnamen gemeengoed en maken het de consument mogelijk een voorkeur voor bepaalde typen bij aankoop te realiseren. Het zou toch te gek zijn wan neer uit een zo ideaal samenspel van zee klimaat, waar verkoelende wind verbran ding van de plant kan voorkomen, en ge schikte bodemgesteldheid, alleen maar slobberwijn zou voortkomen. Sinds 27 juni 1981 zijn er nu zelfs drie wijnroutes uitgezet in dit grootste "region viticole du monde". Pijlen en wegwijzers leiden de automobilisten langs schilder achtige dorpjes die naamgever zijn aan wijnen waarvan hij nog nooit gehoord had maar die hij na kennismaking ook niet licht zal vergeten: Saint-Christol-Clairette du Languedoc, Saint Georges-d'Orgues, Mejanelle, Picipoul-de-Pinot, La Clape, krachtige rode wijnen die met wat leeftijd nog aan kwaliteit winnen en smakelijke, verfrissende witte wijnen te kust en te keur. Hier worden ze naïef-feestelijk gepresen teerd in een entourage die tot decor van onze beschaving diende. 13

Heineken - Tap en Schap | 1981 | | pagina 13