STICHTING GMT VOORLICHTING GEVEN Eind vorig jaar is er op initiatief van de gezamenlijke brouwers, verenigd in het Centraal Brouwerij Kantoor (C.B.K.), een stichting in het leven geroepen die een bijdrage wil leveren aan het terugdringen van het alcoholmisbruik. De laatste jaren is het gebruik van alcohol aanmerkelijk gestegen. Ook is het misbruik van drank een verschijn sel geworden dat steeds vaker in de /maatschappij wordt aangetroffen. En die maatschappij is dan niet alleen Nederland, want ook in de ons omrin gende landen is een dergelijke ontwik keling waarneembaar. VERANTWOORDELIJKHEID In Nederland zijn overheid en volks vertegenwoordiging sinds enige tijd druk bezig met de bestudering van de problematiek rond het toegenomen al coholgebruik. Allerlei maatregelen om excessen te gen te gaan zijn inmiddels voorgesteld: vermindering van het aantal verkoop punten, terugdringen van reclame voor alcoholhoudende drank en het verho gen van de accijnzen. Maar niet alleen de overheid en de Tweede Kamer zijn actief op het ter rein van alcohol en samenleving, ook de industrie van alcoholhoudende dranken erkent haar eigen verant woordelijkheid ten aanzien van de voorlichting rond haar produkten. Die verantwoordelijkheid is een van de uitgangspunten van de in december 1980 door het C.B.K. opgerichte 'Stichting Verantwoord Alcoholge bruik van de Industrie voor Alcohol houdende Dranken'. DOEL In de stichting zijn, behalve de Neder landse brouwers, ook andere produ centen en importeurs van alcoholhou dende dranken vertegenwoordigd. De Stichting gaat er vanuit dat haar leden produkten vervaardigen die een nuttige en traditionele rol in de maat schappij vervullen. De consument wenst deze produkten en ze hebben een onmiskenbare sociaal-maatschap pelijke functie. De Stichting maakt een duidelijk on derscheid tussen gebruik en misbruik van alcoholhoudende dranken. Im mers, het|is|duidelijk| dat alcoholische dranken bij misbruik schadelijke ef fecten kunnen hebben. De Stichting vindt nu dat de consumenten moeten worden geïnformeerd over een ver antwoord gebruik van alcoholhouden de drank en dat men moet worden ALCOHOL CONSUMPTIE PER HOOFD VAN DE BEVOLKING IN LITERS AD 100% /t De terugval van de gedistilleerdcijfers in 1966,1976 en 1980 is veroorzaakt door extra aankopen in het voorafgaan de jaar in verband met prijsverho gingen. Corrigeren we de gedistilleerd consumptie vóór deze prijsverho gingen, dan bedragen de factoren waarmee de alcoholconsumptie in de afgelopen jaren is toegenomen: laatste 25 jaar: 4,1% laatste 20 jaar: 3,4% laatste 15 jaar: 2,2% laatste 10 jaar: 1,6% laatste 5 jaar: 1,08% gewezen op de soms gevaarlijke gevol gen van misbruik. Daarmee probeert de Stichting haar doel te bereiken: het terugdringen van het misbruik van al cohol. VOORLICHTING Als belangrijkste instrument daarbij zal voorlichting worden gehanteerd. Daarnaast zullen de leden van de Stichting ook een aantal interne maatregelen nemen. De voorlichting aan consumenten zal in eerste instantie gericht worden op jeugdigen. De Stichting gaat er daarbij vanuit dat de jeugd moet leren verant woord met alcohol om te gaan. Voor lichting die specifiek op jongeren wordt gericht zal ook zijn afstraling hebben op de ouders en wordt als zodanig als effectief beschouwd. Inmiddels zijn de voorbereidingen ter hand genomen voor een voorlichtings programma dat in 1981 uitgevoerd zal worden. Bovendien houdt de Stichting een uit gebreid onderzoek over alcoholge bruik onder de jeugd, waarmee begin 1980 door het C.B.K. is gestart. AFSTEMMING Het is natuurlijk van groot belang dat de leden van de Stichting hun markt gedrag afstemmen op de doelstelling van de Stichting. Daarbij kan vooral worden gedacht aan reclame en andere Ipromotionele uitingen. De Stichting wil haar leden in deze zaken gaan adviseren. In het persbericht dat het C.B.K. naar aanleiding van de oprichting van de 'Stichting Verantwoord Alcoholge bruik van de Industrie voor Alcohol houdende Dranken' uitstuurde, is er ook sprake van de intentie om tot samenwerking te komen met instanties die zich al op dit terrein bewegen. DOCUMENTATIE Er zijn veel cijfers en interpretaties van cijfers in omloop met betrekking tot Brouwers op de bres voor alcoholgebruik Gedistilleerd Wijn J-. 1955 1960 1965 1970 1975 1980 Bron: Produktschap voor Gedistilleerde Dranken

Heineken - Tap en Schap | 1981 | | pagina 6