JUBILEUM EN AFSCHEID VIN J.VIANEN wmm aan de De heer J. Vianen van drankenhandel A. Vianen en Zonen B.V. in Nieuwkoop heeft vrijdag 21 november 1980, tijdens een drukbezochte receptie, afscheid genomen van zijn bedrijf en van vele honderden zakenrelaties. Gelijktijdig met zijn afscheid als di recteur van drankenhandel A. Vianen Zonen B.V. vierde (Jo) Vianen zijn vijftig jarig jubileum. De expeditiehal van het bedrijf was voor deze gelegenheid omgetoverd in een groot, ommuurd terras met aan weerszijden twee bars. De heer A. A. Vianen, één van de huidige mede-directeuren, gaf in zijn openingstoespraak een overzicht van het ontstaan en de groei van het bedrijf tot aan de dag van vandaag. Als cadeau van de directie en het personeel van 'zijn' bedrijf ontving de heer J. Vianen een fotocollage waarin deze groei in beeld was gebracht. Namens Heineken Nederland werd de heer Vianen toegesproken door de heer Y. H. M. N. Folmer, die hem en zijn vrouw, direct na zijn toespraak, o.a. een album met, tijdens de receptie gemaakte, foto's aanbood. De jubilaris ontving uit handen van de heer J. M. A. van der Driessen Ma- reeuw, van de B.B.M., een gouden speld met diamant. AMSTEL BOTTELAAR Vijf en zeventig jaar geleden is het in Noorden, een dorpje op een paar ki lometer afstand van Nieuwkoop, alle maal begonnen. De vader van de jubi laris begon daar, naast zijn cafébedrijf, in een schuur met het bottelen van Amstel bier, dat toen nog door de brouwerij in houten fusten werd afge leverd. Het Amstel bier werd toen nog in beugelflessen gebotteld, die per 50 stuks in een kist, aan een paar café's in de directe omgeving werden verkocht. Het transport vond plaats met paard en wagen. In 1930 kwam Jo Vianen het bedrijf versterken. In diezelfde tijd werd de eerste vracht wagen gekocht en begon drankenhan del Vianen ook gedistilleerd, en fris dranken in de befaamde kogelflesjes, te verkopen. De crisisjaren volgden, maar veroor zaakten, ondanks de beperkte groei, geen opvallende veranderingen in het bedrijf. Anders ging dat in de oorlogsjaren. Grondstoffen werden schaars, en de levering van bier en gedistilleerd werd streng gerantsoeneerd. In die tijd werd het bier met een schuit bij de brouwerij opgehaald. Dankzij wat goed gekozen woorden, en met behulp van wat tarwe en boerenkaas, zag Jo Vianen meestal kans met een volle schuit terug te komen. Het bier bij de klanten krijgen was weer een heel ander probleem. Benzi ne om de auto te kunnen laten rijden was vrijwel niet verkrijgbaar en zo deed de bakfiets als transportmiddel haar intrede in het bedrijf. Met dit vervoermiddel is zelfs gedistil leerd uit Schiedam gehaald. Een hele rit, maar zonder de files die schijnbaar bij het verkeer in onze tijd horen. Na de oorlog, toen Nederland begon Lachend bekijken de heer en mevrouw Vianen het album, aangeboden door de heer Folmer van Heineken. aan de wederopbouw, kwam ook bij Vianen de groei in het bedrijf. De rayons Boskoop en Alphen aan de Rijn werden van andere drankenhandels overgenomen en aan het klantenbe stand toegevoegd. In 1948 werd de trots van de familie, het eerste nieuwbouwpand, met een oppervlakte van 200 vierkante meter, in gebruikgenomen. Tussen 1950 en 1960 werden de rayons Wilnis en Vinkeveen overge nomen en dat zorgde opnieuw voor een sterke toename van de omzet. Er moest opnieuw worden uitgebreid en in 1960 werd 300 m2 aan het bedrijf toegevoegd. Het personeelsbestand groeide mee en in 1965 werd er opnieuw een uitbrei ding van 300 m2 gerealiseerd, in 1970 gevolgd door de bouw van een apart kantoorpand op de plaats van het vroegere café. Maar daarna was er geen ruimte meer beschikbaar voor verdere uitbreiding van het bedrijf. NAAR NIEUWKOOP De omzet bleef doorgroeien. De aanvoer van bier en andere pro- dukten uit het Heineken assortiment werd steeds omvangrijker. De vracht wagens die kwamen lossen, werden steeds groter. Dat veroorzaakte ver keersoverlast, ruimtetekort en ineffi ciënt werken. Na lang wikken en wegen viel uitein delijk de beslissing. De oude, vertrouwde plaats in Noor den, waar drankenhandel Vianen tot bloei was gekomen, moest verlaten worden. Op het industrieterrein van Nieuw koop werd de oplossing gevonden. Op deze plaats werd, al weer ruim vier jaar geleden, een nieuw pand door dran kenhandel A. Vianen Zonen B.V. betrokken. Ruim vijftig jaar geleden is Jo Vianen daadwerkelijk aan de ontwikkeling van 'zijn' drankenhandel gaan mee werken. Het is in niet geringe mate aan zijn inspanningen en werklust te danken dat drankenhandel Vianen is uitge groeid tot het dynamische bedrijf van vandaag, een gegeven dat tijdens de afscheidsreceptie door velen is geme moreerd. Jubilaris J. Vianen 19

Heineken - Tap en Schap | 1981 | | pagina 19