Darlant du Min Logisch gezien hadden de Nederlanders, prijsbewust als ze zijn, de goede wijnen van de Rhone al veel eerder moeten ontdekken. Onbegrijpelijk lang zijn de kwaliteitswijnen van de Cötes du Rhone tegen zeer lage prijzen verhandeld in vergelijking met Bordeaux en Bourgognes. Hier zal wel de angst voor het onbe kende een rol hebben gespeeld. DOOR J. ZELLENRATH Waarschijnlijk hebben de wijnbou wers zelf ook te lang gewacht om in een gezamenlijke campagne hun wijnen meer onder de aandacht van de bui tenlandse consument te brengen. De Franse consument was wel vertrouwd met de namen uit de districten, maar te lang heeft men geaarzeld om deze na men met toekenning van een appella tion contrólée meer allure te geven. BETAALBARE PRIJZEN Neem nou zo'n Cötes du Ventoux 1978 uit onze prijscourant, een wijn van dergelijke kwaliteit zou voor f4,25 bruto handelsprijs toch met honderd duizenden flessen verkocht moeten worden. Op Bordeaux-fles, voorzien van een chateau-naam, wat dat dan ook voorstelt, brengt deze wijn met gemak een dubbele prijs op. Kijk eens naar de Cötes du Rhöne 1978 voor f4,80. De goedkoopste Bordeaux van hetzelfde jaar kost het dubbele waarbij de vraag blijft of dit door de kwaliteit wordt waar gemaakt. In de reeks wij nen die onze aandacht vragen omdat ze (nog) tegen redelijk betaalbare prijzen worden aangeboden, nemen de Rhöne wijnen een belangrijke plaats in. GROTE TEGENSTELLINGEN Precies als ik geschreven heb over de Loire wijnen, zeg ik nu dat wijnen die gewonnen worden aan beide zijden van een rivier, over een lengte van 200 km, onmogelijk onder één noemer ge vangen kunnen worden. Het produk- tiegebied begint in het noorden onge veer 10 km beneden de stad Lyon en strekt zich uit tot een aantal kilometers beneden Avignon in het zuiden. Bene den die lijn mogen de wijnen niet meer de beschermde herkomstbenaming Cötes du Rhöne dragen. Binnen deze begrenzing vinden we voornamelijk rode wijnen, slechts 10% is wit, waaronder enkele van na ture zoete wijnen. Zo ergens, dan mo gen we hier toch wel spreken van grote tegenstellingen en verschillen tussen wijnen, waarvan de enige overeen komst de geografische aanduiding van een rivier is. Daarbij moeten we er voortdurend op bedacht zijn dat de wijn van de linker en van de rechteroever kan komen, wat ook weer duidelijk merkbaar is in de kwaliteit als gevolg van een andere bo demgesteldheid. Het feit dat dikwijls in dezelfde wijn gaard verschillende druivesoorten zijn geplant, maakt ons het herkennen van de Rhöne wijnen ook al niet gemakke lijker. 'L'unité ici, naït de la diversité,' zegt Raymond Dumay: 'de eenheid wordt hier geboren uit de verscheiden heid.' Laten we proberen de veertien afzon derlijk genoemde wijn-produktiege- bieden enigszins overzichtelijk te rangschikken en te beschrijven. Beginnend vanuit Vienne in het noor den, vinden we aan de rechteroever linkeroever 1 Cöte Rötie 2 Condrieu 3 Chateau-Grillet 4Crozes Hermitage 5Hermitage 6 Saint Joseph 7 Cornas 8 Saint Peray 9Rasteau 10 Tavel 1 1Beaumes de Venise 12 Lirac 1 3Chateauneuf duPape 14,Gigondas Condrieu Hermitage flfanom» 12 Een le vaak vergeten wijngebied DE RHONE

Heineken - Tap en Schap | 1981 | | pagina 12