Darlant du pin hoor ?h 25 "Traditioneel", "klassiek", noemden we in een vorige editie de wijnen van Chateau d'Aiguilhe. Wijnen dus, die tijd nodig hebben om op fles te rijpen, die het waard zijn om te wachten omdat ze pas veel later hun verborgen eigenschappen zullen ontplooien. Eigenschappen die niet bij het bottelen werden uitgefilterd zoals, helaas, maar al te vaak gebeurt. CHATEAU D'AIGUILHE (deel II) Toen er in enkele flessen 1975er d'Aiguil he wat depot (droesem) werd aangetrof fen, begon de alarmbel te rinkelen - depot in (rode) wijn dat mag en kan toch niet. Terug naar de leverancier daarmee. Ver wonderd en eigenlijk ook wel laconiek ontvingen we daarop een brief van een of ficieel laboratorium in Libourne, uit een land waarde wijn nog goed is, die we hier bij -vertaald- afdrukken: 'De heer Sztark heeft ons de monsters toe vertrouwd van de oogst 1975 die u aan hem had teruggezonden. Na onderzoek blijkt, dat deze wijn geen enkele analy tische of organoleptische afwijking ver toont, in tegendeel, de rijkdom van deze oogst is er de oorzaak van dat de onoplos bare delen van de kleurstof een depot vor men. Enerzijds is het depot zeer gering, men zou het d.m.v. centrifugeren kunnen af scheiden. Anderzijds zal het moeilijk blij ken te zijn, aangezien wij te doen hebben met een "grand millésime'een volledige stabilisatie te garanderen bij een "vindi cation et un élevage traditionnel" (d.w.z. traditionele vinificatie en verzorging op fust). Deze methoden behoeven niet opnieuw ter sprake te worden gebracht, maar wijn is een levende materie, die men niet kan be letten zich volledig te uiten. Filtratie zou een modern middel kunnen zijn ter verbetering van de stabiliteit. Garantie voor een absolute stabiliteit kan in geen enkel geval gegeven worden. Zelfs wan neer wij over de technische mogelijkheden zouden beschikken om het te garanderen, dan zouden wij genoodzaakt zijn bij toe passing geen rekening meer met de kwa liteit van de geproduceerde wijn te hou den." Uit het boek "Les Grands Vins de Bor deaux" neem ik vertaald over: "Le Chateau d'Aiguilhe, met een gebied van 65 ha nu 70 ha) vormde het begin van de gemeente Saint-Philippe-d'Aiguilhe, gelegen op het hoogste gedeelte van de "Coteaux'langs de rechter oever van de Dordogne, van Saint-Emilion tot Castil- lon-la-Bataillein een befaamd wijndis trict, rijk aan archeologische vondsten en historie. Zijn wijngaard is uitsluitend be plant met eersterangs wijnstokken op een kalkhoudende leembodem met kiezel als ondergrond. De wijnbereiding geschiedt volgens zeer oude overlevering en tradi ties, de wijn wordt verzorgd en rijpt op ei ken voeders (grote legfusten) en verkrijgt na verloop van tijd zijn adeldom in kleur, bouquet en smaak, aldus verenigd. Alle kwaliteiten van een grote wijn die zijn reputatie verdient." Geconcentreerd proeven HET KASTEEL Hebt u ooit wel eens gehoord van Saint- Jacques-de-Compostelle, het ook heden nog meest bezochte bedevaartoord in Spanje; of anders van de orde der Tempe lieren? Welnu, in de twaalfde eeuw ont stond de orde "Les Chevaliers du Temple", die zich tot doel had gesteld de tempel in het heilige land te gaan her bouwen. Het was een religieus-militante 14

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 14