Gedurende de week van 6 tot 12 augustus wordt in de haven van Amsterdam voor de tweede maal (na Amsterdam-700) een grandioze zeilmanifestatie gehouden. Het oudste gedeelte van Amsterdam's ha ven wordt die week beheerst door majes tueuze schepen met bollende zeilen, die ons herinneren aan de romantiek en het avontuur van voorbije tijden, toen sche pen nog van hout en mannen van "staal" waren. Op verzoek van de Stichting Am sterdam Sail koos de Internationale Sail Training Association de stad Amsterdam uit als eindpunt van een zeilwedstrijd die begint in Kaap Skagen. Ongeveer 1000 zeilschepen uit alle windstreken zijn afgemeerd in de IJhaven. Naast de schepen die aan de zeilwedstrijd meedoen, waaronder de reusachtige 4-master Kruzenstern uit Rusland, de Italiaanse Amerigo Vespucci, de elegante Sea-Cloud uit de Bahama's en de Dar Por- moza uit Polen, zal er een groot aantal schoeners, brikken en barkentijnen van over de hele wereld te bewonderen zijn. Op het programma staat een aantal spec taculaire onderdelen zoals o.a. admiraal- zeilen, spiegelgevecht met echt kanonge bulder, zeilparade van botters en zeil- vrachtschepen en vuurwerk. Om het de bezoekers zo gemakkelijk mogelijk te ma ken zijn de meeste evenementen zichtbaar vanaf de kaden rond de IJhaven. AAN WAL Ook aan het gebeuren aan de wal is veel aandacht besteed. Er is een heel zeemans kwartier opgebouwd met café's en markt- kraampjes met kleine kermisattracties. In samenwerking met Heineken heeft Catering Verhaaf de verzorging van het horeca-gebeuren op zich genomen. Er zijn zes grote verkooppunten ingericht, waar van vier in de vorm van een tent, één in de Oostloods en één op een schip, waarin bij elkaar tientallen buffetten en taps zijn op genomen. De ruimten zijn sfeervol aange kleed door de reclameservicedienst van Heineken. Gezien het te verwachten aan tal bezoekers (een miljoen) en de circa 10.000 bemanningsleden is de bevoorra ding van deze verkooppunten geen gering karwei. Bij extreme drukte zal de bevoor rading waarschijnlijk heel toepasselijk via het water moeten geschieden. Sail '80 is voor Amsterdam een belangrijke toeristi sche prikkel. Daardoor zullen ook de ho recaondernemers in de binnenstad de aan wezigheid van de vele bezoekers en be manningsleden kunnen merken. Sail 1980 zeil-historie in IJhaven

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 10