OUDE BOKMA 'N LITER VADERLANDSE GESCHIEDENIS Onder dit thema is een nieuwe reclamecampagne voor Bokma van start gegaanOp humo ristische wijze wordt in de verschillende advertenties een bepaald aspect uit de lange geschiedenis van Oude Bokma belicht. Bokma jenever in de bekende vierkante fles is het resultaat van een circa duizend jarige ervaring met distilleren. Weliswaar wisten de Egyptenaren reeds 5000 jaar ge leden hoe mout te maken en een beslag te laten gisten. De kunst van het distilleren dateert echter uit de tijd van de oriëntale alchemisten, waaraan alcohol ook zijn Arabische naam te danken heeft: "al kohl" wat "de geest" of "het fijne" betekent. Misschien waren het deze zoekers naar het levenselixer die de gisting en distillatie koppelden. En daar mee via Spanje de basis legden voor de gedistilleerd-industrie in Europa. OUDE RECEPTUUR Het waren de brandewijn-makers van Ne derland die zich omstreeks 1600 gingen toeleggen op de ontwikkeling van "core- wijn" meestal "moutwijn" genaamd. De aanduiding "wijn" was meer concur- rentie-tactiek jegens de populaire bran dewijn, dan een precieze kwalificatie van het eindprodukt. Door voortdurend te zoeken verkregen zij moutwijnjenever, kortweg jenever - een gedistilleerd produkt dat even Nederlands is als whisky Schots en cognac Frans. Bokma begon in 1899 met de export van de oude genever. Eerst naar het voormalig Nederlands-Indië, waar de planters Bok ma nog eens extra bekend maakten, door met de lege flessen hun tuinpaden af te zetten. De vierkante Bokma fles is nu in ruim 60 landen, van groot tot klein, bekend. De essentie van jenever blijft moutwijn. Voor oude Bokma wordt bij een vierde distillatie een zakje met kruiden in een speciale samenstelling in de distilleerketel gehangen, dat de jenever de specifieke Bokma smaak en geur geeft. Het extract voor oude genever werd in 1896 ont wikkeld door P. Bokma, de grootvader van de huidige P. Bokma. Nog steeds trekt de heer Bokma zich enkele malen per jaar terug in de kruidenkamer, om het kruiden mengsel volgens de receptuur van twee generaties terug samen te stellen. MARKTUEIDER De strikte kwaliteitsbewaking en een slag vaardig commercieel beleid hebben er mede toe geleid dat Bokma zich heeft kunnen ontwikkelen tot marktleider, zowel in de thuisverbruik- als in de horecasector. Gelijktijdig moet echter geconstateerd worden, dat de oude genever steeds meer uit de belangstelling raakt. Vroeger bestond de jenevermarkt voor een belangrijk deel uit oude genever. In dit segment heeft Bokma altijd een vooraan staande positie ingenomen. In de jaren zestig begon de groei van de jonge jenever (in welk segment Bokma ook marktleider is); de afzet van jonge jenever is nu vele 1878. De schoener Willem Barentsz maakt z'n eerste poolexpeditie. Problemen om de Oude Bokma koud te houden zijn er niet. 1890. Een Nederlandse driemaster trotseert bij het ronden van Kaap Hoorn windkracht 10. Er sneuvelen drie flessen Oude Bokma. 1906. De Marine verwerft haar eerste onderzeeboot de Ol. Het blijkt dat Oude Bokma onder water even goed smaakt als boven water. 1930. Op de Kweekschool voor de Zeevaart wordt een reünie gehouden. Iedereen is erg veranderd. Behalve Oude Bokma. 1959. Vele landgenoten schepen zich in op de Johan van Oldebarne- veldt. Op weg naar een nieuw vaderland. Menigeen neemt een ansichtkaart met molens en een paar flessen Oude Bokma mee. 1966 In Rio ruilt 'n lichtmatroos een fles Oude Bokma voor 'n kakatoe. 1974 De 'Nieuw Amsterdam' vertrekt voor de laatste keer uit Rotterdam. Het doet veel Maasstad bewoners pijn. Oude Bokma als afscheidsborrel maakt echter veel goed. rJxfóiS-' I Bokma.'n Liter vaderlandse geschiedenis. 1911. Op menige achtergalerij in Padang wordt de avondstilte slechts verstoord door het inschenken van Oude Bokma en het piepen van de kalong. 1924. Van der Hoop volbrengt z'n vlucht van Amsterdam naar Batavia. Hij wordt op het vliegveld Tjililitan verwelkomd met veel enthousiasme en Oude Bokma. 1928. Een klerk van de K.PM. viert z'n 25-jangjubileum bij de firma Hij neemt een Oude Bokma Z'n vrouw niet. 1929. Het eerste telefoongesprek vanuit Nederland met Bandoeng is een feit. Bestellingen Oude Bokma kunnen voortaan rechtstreeks aan de fabriek te Leeuwarden doorgegeven worden. 1930. Toko Garoet, van Breenweg 14 te Batavia heeft te weinig Oude Bokma ingeslagen en moet nee verkopen. 1932. In sociëteit Modderlust aan de Oedjoeng wordt een receptie gehouden. Oude Bokma is aanwezig. 'n Liter vaderlandse geschiedenis. 3

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 3