Darlant du m DOqR ZEL ENRATH21 "Les petits vignobles de nos aïeux sont devenus grands." Lang voordat de Romeinen in Aquitaine kwamen, vanuit oostelijke richting over land, hadden de Phoeniciërs hier komend over zee vanuit het westen al voet aan wal gezet. Met hun galeien roeiden ze stroomopwaarts de brede monding van de Gironde binnen om later in de niet bevaarbare veel smallere Dordogne op de kiezelbedding vast te lopen. Men veronderstelt dat zij het zijn geweest die de eerste wijnstokken plantten, mee gebracht uit Indië, en daarmee de basis leggend voor wat de meest geroemde en beroemde wijngaard ter wereld zou wor den. We spreken over het wijnarsenaal dat wij kennen onder de verzamelnaam BOR DEAUX, waarin opgenomen de Saint- Emilion. Het stadje St.-Emilion ligt op een hoogte van 70 meter, omdat de heuvel vrij spits is, lijkt het veel hoger. Jaarlijks komen hier 300.000 toeristen en het is eigenlijk jammer dat zo weinigen onder hen van de ze gelegenheid profiteren om ook eens in de omgeving rond te kijken want er is heel wat te zien. In de onmiddellijke omgeving ligt Castillon la Bataille waar in 1453 de grote slag werd geleverd tussen Fransen en Engelsen. De Engelsen werden verdreven en zo kwam na 300 jaar vreem de overheersing Guyenne met de hoofd stad Bordeaux weer onder de Franse kroon onder regime van Karei VII. Een zeer be langrijk moment in de historie van Frank rijk en voor wat later zou worden de beste wijnstreek ter wereld. De naam van de Engelse veldheer Talbot leeft voort in een Grand Cru de Médoc: Chateau Talbot. OP STEENWORP AFSTAND VAN St. EMILION Castillon la Bataille ligt aan de Dordogne, slechts 10 km. van St.-Emilion en er is een uitstekende camping. Sommige wijnen uit de omgeving hebben recht op de Appella tion Contrólée: "Cötes de Castillon". Daaronder valt ook Chateau St.-Philippe d'Aiguilhe waaraan we in deze Parlant speciale aandacht willen wijden. Vanuit de woonkeuken van het kasteel kan men St.-Emilion zien liggen, vooral 's avonds, wanneer de bekende kerktoren door schijnwerpers wordt verlicht. Het heeft maar weinig gescheeld of de zo gewenste magische naam van St.-Emilion zou ook de wijnen van d'Aiguilhe hebben gesierd. Op slechts 400 meter afstand begint het voorde A.O.C. "St.-Emilion" omschre ven gebied. Je moet maar pech hebben. Toen de vader van de huidige eigenaar J. Sztark het kasteel met zijn 70 ha grondgebied kocht, was er jarenlang door de vorige eigenaars niet veel aan de wijngaarden gedaan. Dat is nu wel anders. De heer Sztark belichaamt de wijngaard zelf. Hij is de verpersoonlijking en spreek buis van wat het begrip wijn en zijn cultuur inhoudt. Wanneer men, zoals ik, twee dagen zijn gast is, praat je twee da gen lang nergens anders over dan bodemgesteldheid, aanplant van de jonge plantjes, groei en bloei, herplanting, oogst, vinificatie en wat kun je niet allemaal over de zorg rond de wijn opnoe men. Dat gesprek begint dan wel 's mor gens om 9.00 uur aan de ontbijttafel, wan neer de heer Sztark al sinds 7 uur zijn ron de per auto langs het met wijnstokken of bos beplante landgoed met een oppervlak te van 100 ha heeft gemaakt. Aan tafel krijg je dan al te horen waar een tractor vanmorgen niet wilde aanslaan of waar wildschade is aangericht. Dat gesprek duurt dan tot men weer naar bed gaat na nog even een ommetje te hebben gemaakt langs dejuist U raadt het. Het is eenzijdig, dat geef ik toe, maar vervelen, nee. Voor ons bezoekers uit het koele noorden, waar wegens een tekort aan zonne-uren geen rode wijn te winnen valt, is het allemaal zo nieuw en zo machtig interessant. ROZEN Zo vroeg ik me dikwijls af waarom sommige wijngaardbezitters aan het begin van een rij wijnstokken een rozestruik hebben geplant. Zo maar ter versiering? Tegenwoordig wel, zo vertelt de heer Sztark,maar het is een oud gebruik dat vroeger diende te voorkomen dat een bepaald vlindertje zijn eitjes zou afzetten op de druiveblaren. Deze vlindertjes geven er namelijk de voorkeur aan, aangelokt door de geur, hun eitjes op een rozestruik te deponeren. Dat doen ze maar één keer en aldus verzameld, kunnen de daaruit voortgekomen rupsen makkelijker vernietigd worden. Zo blijft het blad van de wijnstok gespaard. Tot voor enkele jaren stonden er nog 30 CHATEAU DAIGUILHE UIT DE SCHADUW VAN ST.EMILION 22

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 22