Horeca nnderuien 'CAFE BRANDON' op de Keizersgracht in Amsterdam: GEZELLIG PRAAWAFE. DOOR J. REPPEL Als we de familie J.J. Brandon benaderen om mede te delen, dat wij graag een ver haal willen schrijven over het horecabe drijf dat door hen geëxploiteerd wordt, kost het de nodige overredingskracht om ze daarin te laten toestemmen. De heer Brandon zegt: "Ik ben niet zo'n man die aan de weg timmert, dat hoeft voor mij echt niet. Mijn schoonvader, die het café eerder exploiteerde heeft mij altijd voorgehouden de klanten tevreden te stellen en voor een fijne sfeer in de zaak te zorgen, dat was volgens hem de beste reclame en met die instelling ben ik het helemaal eens." BAROMETERS Ondanks het feit, dat het echtpaar Brandon de 65 al is gepasseerd, denken ze er niet aan om uit het bedrijf te stappen; toch hebben ze in het verleden wel eens met die gedachte gespeeld. De heer Brandon vult aan: "Mijn vrouw en ik waren net barometers, dan wilde zij uit de zaak en ik niet en op een ander ogenblik voelde ik er wel voor om te stoppen, maar dan remde zij dat weer af. Wij wonen boven de zaak en mijn vrouw is bijzonder gehecht aan dit pand, doordat haar ouders hier ook gewoond hebben. Daarom blijven we hier altijd wonen, maar ik heb mij wel voorgenomen om niet boven een café te huizen dat ik niet zelf exploiteer. De enige mogelijkheid is dus om zelf door te gaan en dat doen we dan ook. Wij zijn beiden nog goed gezond en daarom kunnen we het ook nog aan, alles wordt door ons samen gedaan, personeel hebben wij niet." VAN VOOR DE OORLOG Dat de heer Brandon de horeca binnen stapte was eigenlijk een samenloop van omstandigheden, want vanaf 1927 tot 1942 was hij in overheidsdienst. Om in de oorlog niet tewerkgesteld te worden in Duitsland was de enige mogelijkheid om zogenaamd het huidige bedrijf over te nemen van zijn schoonouders en na 1945 is dat zo gebleven. De heer Brandon haakt daarop in: "Toen ik nog werkte bij de dienst gemeentewerken van Amsterdam, had ik een grote vrijheid, dan zat ik hier en dan weer daar en als kastelein mis je dat natuurlijk, daarom was mijn voornemen om na de oorlog weer mijn oude beroep op te nemen." Mevrouw C. Brandon-van Doornewaard vult aan: "Mijn ouders ex ploiteerden dit bedrijf al vanaf 1934 en in die tijd was het horecaleven heel anders dan tegenwoordig. De mensen verdienden een karig loon en als de mannen daarvan een deel verteerden in het café had ik daar erg veel moeite mee, want het gezin werd tekort gedaan. Dat we altijd in de zaak zijn gebleven zullen we maar toeschrijven aan de bepaling van het lot." Er is in de loop der jaren wel het één en ander veranderd. In de oorlogsjaren ging 's avonds om 7 uur de knip al op de deur omdat de dranktoe wijzing van dien aard was, dat een later sluitingsuur geen zin had. Iedere klant had in die tijd zijn eigen rantsoen en daar moest hij het mee stellen. Na 1945 kwam daar uiteraard verandering in en kon weer voldaan worden aan de vraag om een biertje of borrel, dranken die veruit het hoofdbestanddeel vormden in het assor timent. Tegenwoordig kan men er echter ook terecht voor een whiskey, een Franse cognac of een ander buitenlands drankje. Het assortiment werd aangepast aan de vraag van de grote klantenkring, maar daar is het dan ook bij gebleven. Het interieur en de manier van zaken doen werden gehandhaafd. Het typisch bruine café met een oppervlakte van 70 vierkante meter is eenvoudig gebleven. Een houten bar met achterwand, acht barkrukken, een Met recht een "bruin café' stenen vloer in een groot gedeelte van de zaak, een biljard en verder oude houten stoelen en kleine houten tafeltjes. "Die tafeltjes zijn eigenlijk kaarttafels" en de heer Brandon wijst naar de onderkant, "als er gekaart wordt kunnen de mensen hun drankje onder het tafeltje zetten, dan wordt het niet omgestoten." Enige jaren geleden moesten vanwege de nieuwe drankwet wel de toiletten aangepast worden. STEMPEL Muziek ontbreekt in de zaak en voor een hartig hapje kan je er al evenmin terecht. Zo wil de familie Brandon dat en de klanten kunnen zich er helemaal mee verenigen. De heer Brandon: "Mijn vrouw en ik drukken een stempel op deze zaak en er gebeurt niets zonder onze toestemming. Een oude kastelein, de heer W. Maters uit de Czaar Peterstraat heeft eens tegen mij gezegd "je moet nooit te sterk optreden, maar ook niet te zwak, wel altijd laten zien dat je er bent." Met dat Café Brandon, op de hoek van de Keizers gracht en Leliegracht in Amsterdam. m 24

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 24