EEN LIMBURGSE MYTHE KOMT NAAR HOLLAND I i In Limburg ontstaan gemengde gevoelens als je over Els La Vera spreekt. Langer dan een eeuw is zij de trots van Limburg, verzen zijn er aan gewijd en een Limburgse liefhebber spreekt van een "gouden drank". Per 1 januari 1980 is de producent, B.V. Distilleerderij Jacques Hennekens in Beek, door Heineken overgenomen. Daarmee komt het sfeervolle Els La Vera, zoals deze bitter voluit heet, in het assortiment van Heineken. De overname van Hennekens en daarmee van het oer-Limburgse Elske, leidde tot droefgeestige bespiegelingen in een Lim burgse krant. Toch is daar geen reden voor, zo blijkt ook uit een krantekop in het Limburgs Dagblad: "Els blijft La Vera". Uit overlevering stamt het verhaal dat twee broers, Eduard en Leonard Steyns, die beiden apotheker waren, rond 1835 een definitief recept hebben vastgesteld van de sinds 1821 bekende "Hennekens Maagbitter". Zij zouden hun beide voor letters met de eerste letter van hun familienaam hebben gecombineerd tot het woord "Els". In de kloeke vierkante fles is Els al zo'n anderhalve eeuw een bij uitstek Limburgse borrel. Buiten onze zuidelijke provincie is Els nauwelijks bekend. De receptuur van "het Elske" is tot op de dag van vandaag geheim. Eenmaal per drie jaar worden de kruiden aangevoerd uit hoofdzakelijk zuid- Europese landen. Voormalig Hennekens directeur/eigenaar Sj. Sangers bepaalde de juiste samenstelling van de kruiden melange. Dit was een waar ritueel dat zich, uiteraard achter gesloten deuren, voltrok. Els wordt door een bijzonder distillatieproces verkregen, waarbij zuivere melassealcohol wordt gedistil leerd over de kruiden. Er worden geen essences, zoet- of smaakmiddelen toege voegd. Als zodanig is het een 100% natuurprodukt. UIT LIMBURGS SCHOOT De overname van Hennekens door Heineken leidt ertoe dat het Elske niet meer alléén aan Limburgers voorbe houden zal zijn. De heer J. Kerckhoffs, hoofd van het Heineken horecagebied Limburg heeft grote plannen met Els. Meer dan voorheen wil hij Els over Limburgs' grenzen in de rest van Neder land bekend maken. "Els blijft onveran derd, wat zal veranderen is het afzetge bied", verklaarde de heer Kerckhoffs tegenover het Limburgs Dagblad. Hij denkt zelfs aan het exporteren van Els La Vera, zeker waar de grens op steenworp afstand van de distilleerderij is gelegen. Zoals de heer Kerckhoffs kon garanderen dat het produkt niet zou veranderen, zo ook kan de werkgelegenheid van de tien Hennekens medewerkers in Beek worden zekergesteld. "Een dergelijk bedrijf neem je natuurlijk niet over om het vervolgens te sluiten. Het is wel degelijk onze bedoeling het bedrijf voort te zetten en het produkt om te beginnen op de nationale markt te brengen", verklaarde hij. De Hennekens distilleerderij in Beek KWALITEITSPRODUKT Voor Heineken geldt dat het assortiment met een kwaliteitsprodukt is uitgebreid. De heer Kerckhoffs daarover: "Het is een lekkere drank en we gaan er met het hele Heinekenconcern achter staan om het meer bekendheid te geven." Dat met het "Elske" ook een stukje Limburgse cultuur behouden blijft, stemt de Limbur ger Kerckhoffs blij. En dat Els La Vera een onderdeel van de Limburgse cultuur is, blijkt wel uit het volgende gedicht, een ware lofzang op Elske: ELS LA VERA 12

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 12