Darlant du Min ZLLU^,-tH 23 Ik ben u nog een bericht schuldig over Anjou-Saumur en het land van de Muscadet, waarmee onze artikelenreeks over de wijnen van de Loire wordt besloten. Voor me ligt "La Joumée Vinicole", het enige dagblad over wijn, dat bij mijn weten bestaat. Dit exemplaar is gedagtekend mardi 4 décembre 1979 en opent met een grote kop "La récolte 1979 en Anjou Saumur. Séduction, charme et abondance." (De oogst 1979 in Anjou-Saumur. Verleidelijk, bekoorlijk, overvloed). Sommige delen hieruit zal ik in extenso overnemen om U tegelijkertijd met de informatie een indruk te geven hoe een goed geredigeerde informatie over een wijnoogst eruit kan zien. Bijna kom ik in de verleiding om het artikel integraal te doen afdrukken maar dat laat de voor Parlant gereserveerde ruimte niet toe. 'Le récolte s'est achevée dans le vignoble angevin aux premiers jours de novembre. Malgré quelques gelées printanières, après une floraison assez longue, les vignes sur les coteaux angevins sont apparues au seuil de l'été chargées de belles et lourdes grappes qui laissaient dé ja augurer d' une belle récolte. Le soleil de juillet et de septembre, entrecoupé de pluies en aoüt, devait contribuer a apporter, comme seule une nature bien- veillante sait le faire, une récolte abondante après deux années déficitaires. Qui plus est, comme un bienfait ne vient jamais seul, c' est une année de qualité qui est apparue. Une année assez exceptionel- le dans le sens oü voici quelques années que l'Anjou n'avail produit de vins aussi... angevins. Charme, séduction sont les qualificatifs qui viennent d' ores et dé ja a la bouche des vignerons pour qualifier leur récolte." 'De oogst in de Anjou-wijngaard werd in de eerste dagen van november beëindigd. Ondanks wat vorst in de lente na een tamelijk lange bloeiperiode, zijn de wijn stokken op de heuvels van Anjou bij het begin van de zomer te voorschijn gekomen, beladen met mooie zware trossen, die reeds een weldadige oogst in het vooruitzicht stelden. De zonneschijn in juli en in september onderbroken door buien in augustus begunstigde het klimaat zoals slechts een welwillende natuur dat kan, voor een overvloedige oogst na twee ongunstige jaren. Een weldaad komt nooit alleen, het is een kwaliteitsjaar geworden. Een jaar dat we bijna uitzonderlijk zouden willen noemen in de zin dat de Anjou sinds jaren niet zulke wijnen voortbracht, die zo typisch "Anjou" zijn. Verleidelijk bekoorlijk zijn de qualifica- ties die uit de mond van de wijnbouwers vernomen worden om hun oogst te roemen." De wijnen van 1979 uit Anjou en Saumur zullen delicaat zijn met een grote verscheidenheid zoals men ze in de vallei van de Loire weet te produceren: snel op dronk, mild, vloeiend. De rosés en de droge wijnen presenteren zich licht en fruitig uitgewogen, glad zonder bitter. De rose wijnen van Anjou zullen plezierig zijn om te drinken, niet koppig maar voor het merendeel vrolijk en vriendelijk. De wijnen van Saumur en Saumur Champigny hebben rondeur en élégance, ze zijn robijnrood, minder diep gekleurd dan soms het geval is maar de kleur is fonkelend. Geur en smaak doen aan zwarte bessen en frambozen denken. Vlug op dronk, ongecompliceerd. "Quant aux grand vins blancs moelleux des Coteaux du Layon et aux grands crus de Quarts de Chaume et de Bonnezeaux, bon sang ne saurait mentir - Grands ils sont, grands ils demeurent - En cette année de vendange humide, la pourriture noble, savamment triée par le vigneron, apportera a nos grands vins moelleux le "gras" qui en fera des vins soyeux, au charme et a la séduction précoce. Assez féminins, plutöt vamp et femme facileils devraient séduire un large public d' ama teurs qui n'auront pas a montrer trop d' impatience pour les apprécier. Sur les Coteaux de la Loire et de Savennières, les vins se montrent élégants, souples et friands, leur valeur n'attendra pas le nombre des années pour se montrer. Ils seront, eux aussi, agréables dans leur jeunesse. Le millésime 1979 prendra-t-ilplace dans les mémoires et les caves des amateurs auprès des 69, 59 et 49? Seul, l'avenir nous le dira mais ses qualités de jeunesse en feront un vin agreable et facile a boire." Wat de grote witte zoete wijnen van de Coteaux du Layon aangaat en de grote crus van Quarts de Chaume en van Bonnezeaux, goed bloed verloochent zich "iet. Groot zijn ze en groot zullen ze blijven. - In dit jaar met zijn oogsttijd met veel vocht in de atmosfeer en de tijd voor de 'pourriture noble'vakkundig door de wijnbouwer bepaald, zal aan onze grote zoete wijnen het "vet" geven, dat deze wijnen liefelijk en zacht als zijde maakt en snel rijp. Tamelijk vrouwelijk, eerder vamp en wat lichtzinnig, zullen ze ge makkelijk een groot aantal drinkers ver- Ui WIJNEN VAN UE LOIRE 3

Heineken - Tap en Schap | 1980 | | pagina 10