later bij fotografische verwerking wegval len. LAY-OUT Primowees vervolgt: "Met deze lay-outs gaan wij naar de redactie, deze bekijkt of de lay-outs in overeenstemming zijn met de briefing. Als dat zo is, dan gaat het fotomateriaal naar de lithograaf. Het zou kunnen gebeuren dat de redactie het niet eens is met het formaat of de uitsnede van de illustraties en aangezien de lithografie het kostbaarste onderdeel is in het hele procédé vindt dit pas plaats na het akkoord van de redactie," aldus Primowees. Bij de lithografie worden de basiskleuren uit de foto gehaald (gesepareerd). Die ba siskleuren zijn geel, cyaan (blauw), magenta (rood) en zwart. Hoewel zwart eigenlijk geen kleur is! Zwart is het skelet om de kleuren te ondersteunen, kracht te geven. Om ook hier weer een beter beeld van te krijgen brachten we een bezoek aan de Neroc Scann en Fotodivision, waar dit in gewikkelde maar fascinerende systeem toegepast wordt. LITHOGRAAF Bij de lithograaf worden we eveneens ge confronteerd met indrukwekkende com puters, die scanners genoemd worden. Zij worden bediend door uitstekende vak mensen met een enorm kleurgevoel. On danks de ver doorgevoerde automatise ring, zou er niets bereikt worden zonder de lithografen! De modellen (foto's en dia's) worden op een cilinder geplaatst. Deze cilinder komt in de scanner, die geprogrammeerd wordt op vergrotings- of verkleiningspercentage en op wensen ten aanzien van kleur. De scanner tast met een zeer hoge snel heid, met behulp van een laserstraal, de modellen af en vertaalt kleur voor kleur in rasterfilms, de moederfilms genaamd. (Een raster is het aantal puntjes op een vierkante centimeter). Voor Tap en Schap worden de modellen gerasterd op raster 60. Dat betekent dat er 60 punten op een centimeter staan 3600 punten op een cm"). In een vergroting is dit duidelijk te zien. De moederfilms worden via fotografische weg op een lichtgevoelige aluminium plaat gezet, waarna men er een proefdruk van maakt. Het proefdrukken gebeurt vol gens vastgestelde normen om zodoende straks bij de drukker hetzelfde resultaat te Kopij. De redactievergadering; uit deze foto kunt u tevens de kleurenopbouw zien. Drukproef. 6 Gerresheimer: betengnjkfc flessen imer.t Ibeiangrijkel I flessen- I leverancier! van iHeinekenl gtabiszer door automgtne- ecn

Heineken - Tap en Schap | 1979 | | pagina 6