Tien jaar Zomerfeesten in Nijmegen Wie aan de Vierdaagse denkt, denkt waar schijnlijk ook aan blaren, doorgelopen voeten, enorme inspanning en wandelen bijna zonder einde. Dat er in Nijmegen, Vierdaagse stad sinds 1909, ook voor de niet-sportievelingen al tien jaar een fantastisch programma georgani seerd wordt, weten waarschijnlijk alleen dege nen die er geweest zijn. Hoewel, van de zeven dagen durende Zomerfeesten zullen velen in ieder geval gehoord hebben! VIERDAAGSE IN BEELD Het parkeerterrein van De Vereeniging, waarde inschrijving plaatsvindt. Nijmegen staat bekend als een van de oudste steden van Nederland. Het ligt op de grens van Noord-Limburg en Duitsland en heeft een inwonertal van 150.000, waarvan zo'n 22.000 studen ten. Gegevens die alle bepalend zijn voor de sfeer in deze stad. Zeventig jaar geleden startte hier voor de eerste maal de Vierdaagse, op initia tief van de KNBLO (Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding), die 43 deelnemers op de been bracht. Toen had niemand nog kunnen denken dat dit evenement zou uitgroei en tot een internationaal loopfestijn, waarbij in 1979 liefst 18.000 wandelaars aan de start verschenen, van 28 ver schillende nationaliteiten. Zomerfeesten Tien jaar geleden werden voor de eerste maal, op initiatief van de Stichting Actie Comité Binnenstad Nijmegen, de Zo merfeesten gehouden. De middenstand van Nijmegen vond namelijk, dat er tijdens de Vierdaagse best een aantal promotionele activitei ten opgezet kon worden om wat meer leven in de brouwerij te brengen. Om die activiteiten tot een succes te kunnen maken, was de hulp van spon sors nodig. Het comité kwam onder meer bij Heineken terecht, die toezegde haar bijdrage te leveren in de vorm van DeVierdaagse lopers komen uit alle delen van de wereld, zelfs uit Kansas City! onder andere een vuurwerk. Ondanks de toen nog bescheiden opzet, waren de eerste Zomerfeesten meteen al een succes. Zij zouden uitgroeien tot een uniek gebeuren, dat in Europa zijn weerga niet kent! Het afgelopen jaar kon een bedrag van ƒ450.000,- uitgegeven worden, waarvan ƒ350.000,- besteed werd aan een scala van binnen- en buitenlandse artiesten, die verspreid door de stad optraden, hoofdzakelijk in de openlucht en voor iedereen gratis toegankelijk. De Zomer feesten duren ieder jaar van zaterdag middag tot vrijdagnacht. De Vierdaagse valt in die week op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag. Alles speelt zich af in de binnenstad, in een straal van zo'n 3 km. Vanaf 7 uur 's avonds wordt de binnenstad voor alle verkeer afgezet; dan is er alle ruimte voor de festiviteiten, die geconcentreerd zijn op negen feest terreinen: Er is voor elk wat wils! De Waal in vlammen Een van de hoogtepunten is nog altijd het door Heineken als eerbetoon aan de Vierdaagse-lopers en aan Nijmegen aangeboden vuurwerk, dat traditioneel op de dinsdagavond afgestoken wordt. Men spreekt van ,,de Waal in vlammen". Met behulp van honderden vetpotjes langs de oevers en veelkleurig vuurwerk werd de Waal inderdaad in vuur en vlam De beroemde Roemeense folkloristische dansgroep Timisal. Een scala van artiesten bezoekt Nijmegen tijdens de Zomerfeesten 30

Heineken - Tap en Schap | 1979 | | pagina 30