I Een drogist uit Noord-Carolina., PEPSI-COLA 25 JAAR l\NEDERLAND Vijfentwintig jaar geleden, op 21 juni 1954, sloot Vrumona een „bottling agreement" met de Pepsi-Cola Company in Amerika. Een overeen komst, die de frisdrankenfabriek het alleenrecht voor produktie en ver koop van Pepsi-Cola in Nederland gaf. Vandaag de dag, nu Pepsi een populair, bekend produkt geworden is, kan men zich nauwelijks voor stellen dat er veel pionierswerk aan vooraf gegaan is om deze frisdrank een vooraanstaande plaats in de Nederlandse frisdrankensector te geven. De heren J. Schulenberg, districtsverkoopleider horeca en Ch. Corver, landelijk verkoopleider detailhandel Vrumona, hebben de beginperiode meegemaakt en met hen gaan we terug in de tijd, naar het begin van de vijftiger jaren. De heer Schulenberg: ,,De situatie van na de oorlog in de Nederlandse fris- drankenmarkt is uiteraard niet te verge lijken met de huidige toestand. Toen was het zo, dat zo'n vierhonderd kleine fabrikanten vochten om be staansrecht en dat deden ze voorname lijk met eigen merken. De heer Van Dam, toenmalig directeur van de be- drijfscentrale KAD (Koolzuurhoudende Alcoholvrije Dranken) wat later Vrumo na zou worden, gesteund door de heer C. Dik, wilde een agentschap oprichten op coöperatieve basis. Hierin konden al deze fabrikantjes deelnemen op basis van aandeelhouderschap. In zijn stre ven hiernaar zocht hij naar sterke mer ken, die alle aandeelhouders naast hun eigen merken konden voeren." De heer Van Dam had wel eens van Pepsi-Cola gehoord en wist dat het een bekende cola in de Verenigde Staten was. Hij trok de stoute schoenen aan en ver trok naar Amerika, vanwaar hij terug keerde met een proef contract in zijn zak: In twee jaar moest via een ver kooporganisatie bewezen worden dat men het produkt in Nederland ook wer- De heren Schulenberg (links) en CorverPioniers voor Pepsi-Cola in Nederland. De ontdekker van Pepsi-Cola was een jonge drogist, Caleb Brad- ham, die aan het einde van de vo rige eeuw zijn winkeltje had in New Bern (Noord-Carolina) in Amerika. Hij was eigenlijk bezig een soort hoestdrankje te maken, waarvoor hij onder meer colabonen, caf feine, koolzuur, water en citrus- fruit-extract gebruikte, toen hij ontdekte dat hij een lekkere, ver frissende drank had uitgevonden. Hij nam de proef op de som door het drankje aan zijn klanten te verkopen. Al gauw had Bradham furore gemaakt met zijn „Brad's drinks" zoals het aanvankelijk heette. In 1903 kwam het op de Ameri kaanse markt als Pepsi-Cola; ze ven jaar later telde de onderne ming van Caleb Bradham, de for tuinlijke drogist, 280 bottelaars verspreid over heel Amerika. Momenteel wordt Pepsi-Cola verkocht in meer dan 140 landen en gebieden. 5

Heineken - Tap en Schap | 1979 | | pagina 5