n U J RoyalC i UJH u«- NADEMET juni/ juli'76 juni/ juli '77 juni/ jull'78 London Lemon Dry 62,4% 61,9% 46,4% Royal Club Bitter Lemon 18,7% 21,8% 42,9% Andere merken 18,9% 16,3% 10,7% Bron: Nielsen 100% 100% 100% I Rt al Club Ro al CU [Si ANUfl t S ANDY I'Oya I Cki IIIIMOt "H™"11» RoyalCU) Royal cub' - «imum» maar 13 miljoen liter, in 1975 was dat al toegenomen tot 19 miljoen liter. En in 1976 schoot de consumptie plotseling omhoog tot 38 miljoen liter een ver dubbeling dus ten opzichte van het jaar daarvoor. Alles wijst erop, dat de bronwatermarkt in de komende vijf jaar in betekenis zal toenemen. Vóór 1980 wordt een totaal volume van ruim 50 miljoen liter ver wacht. Spa en Victoria zijn de twee grote mer ken in dit segment. Het aandeel van Spa wordt op ongeveer 75 procent geschat, dat van Victoria op circa 15 procent. Alle overige merken delen dus tezamen zo'n 10 procent van de bronwatermarkt. Desondanks heeft ook Vrumona zich in augustus van dit jaar in deze markt be- De Vrumona vestiging in Bunnik geven met Belgisch bronwater onder de naam PUR (spreek uit „puur"). Deze in troductie was vooral op de horeca ge richt. Maar zeker op langere termijn verwacht Vrumona met PUR ook in de winkelsector een rol te spelen. Aansluitend hierop mag zeker niet wor den voorbijgegaan aan de snelle op komst van Royal Club Shandy. Qua vo lume mag dit produkt nog bescheiden lijken; doorz'n verhoudingsgewijs hoge prijs en z'n snel stijgende omzet per verhandelende winkel is het een spec taculaire nieuwkomer in de frisdran- kenmarkt. Het gazeusesegment leek enkele jaren geleden vrijwel tot verdwijnen ge doemd. De opkomst van Spa Citron heeft hier echter verandering in ge bracht, waardoor het er naar uitziet, dat dit segment zich zal stabiliseren op een aandeel van circa 5 a 6 procent. Tenslotte het bronwatersegment. Betrof het hier in 1972 nog een volume van CONCLUSIES Juist het feit, dat de totale fris- drankenmarkt nog slechts in be perkte mate groeit, maakt het voor de handel noodzakelijk zich voortdurend te bezinnen op de samenstelling van het frisdran kenassortiment en op de keuze van de merken binnen elk van de smaaksegmenten. Het vruchtenlimonadesegment en met name het sinassegment neemt in betekenis af. Zelfs be kende merkartikelen spelen hier in een verhoudingsgewijs be scheiden rol. In het lemon-lime segment kan aan marktleider Se- ven-Up nauwelijks meer voorbij worden gegaan. En in het snel groeiende colasegment zijn Co ca-Cola en Pepsi-Cola toonaan gevend. Die rol is voor wat tonics en bitter lemon betreft weggelegd voor Royal Club en London, waarbij met name het merk Royal Club sterk in betekenis toeneemt. En Royal Club Shandy groeit naar een niet meer weg te denken po sitie in de frisdrankenmarkt. Ondanks de felle prijsconcurren tie in de frisdrankenmarkt, blijken dus juist de mèrkartikelen een rol van betekenis te spelen. De in dustrie mag dan met problemen kampen, voor de groothandelaar en de winkelier bieden de ont wikkelingen in de diverse smaaksegmenten van de fris drankenmarkt nog voldoende mogelijkheden tot verdere om zetgroei, mits het merkenbeleid binnen de verschillende smaak segmenten maar op de juiste wij ze gevoerd wordt. 11

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 51