m Groothandel in 1974 omvat het rayon thans de provincies Overijssel, Gelder land en Utrecht. Door de sterke groei van de omzet in zeven jaar van dertig miljoen naar honderdtwintig miljoen gulden werd de behuizing in Aalten en daarbij nog verschillende afdelingen el ders, veel te klein. In februari 1977 werd dan ook na diverse besprekingen de be slissing genomen het bedrijf te verplaat sen. De keuze viel tenslotte op Doetin- chem, centraal gelegen en gemakkelijk via de snelwegen te bereiken. In het ge heel nieuwe Distributiecentrum Doetin- chem, dat in maart 1978 gereed kwam, zijn nu gehuisvest de drie groothandels bedrijven Ten Have's Groothandel Doe- tinchem BV, De Gastronoom B.V. en Beza Non Food B.V., waarvan de jaar omzet bij het betrekken van de nieuw bouw de 125.000.000,- ruimschoots zal overschrijden. De capaciteit is zelfs be rekend op een omzetstijging tot twee honderd miljoen gulden, die zonder ver dere uitbouw kan worden opgevangen. Dertig jaar geleden trapte G. J. H. ten Have zijn karretje in de enge kring van Raalte en omgeving. Nu is hij directeur van een snel gegroeid en toch gezond bedrijf, dat dagelijks een groot aantal trailers en andere vrachtwagens door drie provincies laat rijden. Inderdaad, een fascinerend verhaal. Een overzicht van een gedeelte van het magazijn. telefonisch opgevraagd. Dit gebeurt steeds op een afgesproken tijdstip vol gens een vast schema. De afnemer kan dus vooraf zijn bestellijst klaarmaken en daar elk artikel gecodeerd is, verloopt een en ander vlot en worden vergissin gen tot een minimum beperkt. De verbinding met de afnemers komt tot stand door middel van programkaartjes, zonder de kiesschijf van de telefoon te Het laad- en losperron. Dat houdt de kosten laag In deze tijd van scherpe concurrentie is iet1 oor elk bedrijf van levensbelang de kosten zo laag mogelijk te houden. Bij de vestiging en de inrichting van Distribu- tiijÉgientrum Doetinchem is daar dan ook terdege rekening mee gehouden. De opzet is, om vanuit één efficiënt en mo dern functionerend distributiecentrum het gehele rayon te kunnen bestrijken. Met de vestiging in Doetinchem denkt men een goede keus te hebben ge maakt. Op het totale terrein van 55.000 m2 is ongeveer 22.000 m2 in reserve gehouden. Dit terrein ligt in de onmid dellijke nabijheid van de snelweg zodat er zeer goede aan- en afvoermogelijk- heden bestaan. Voor een bedrijf dat ge heel op autovervoer is ingesteld, een eerste vereiste. Elke week en bij grote afnemers meer malen per week, worden de bestellingen gebruiken. Natuurlijk kan de afnemer ook buiten het vastgestelde schema zijn bestellingen opgeven. Dit kan in bepaal de gevallen noodzakelijk zijn. En zelfs buiten de kantooruren bestaat deze mo gelijkheid. Dan worden de orders op de band opgenomen en de volgende mor gen terug gelezen. De afnemer kan dus dag en nacht zijn order opgeven. Onmisbaar voor het bedrijf is de compu ter. Zónder is het tegenwoordig onmo gelijk de goederenstroom en de admi nistratieve verwerking hiervan in goede banen te leiden. De computer, een I.B.M.-systeem 3, model 12, met een schijvencapaciteit van honderd miljoen tekens is dan ook betrokken bij vrijwel alle handelingen in en buiten het bedrijf. Er wordt gewerkt met beeldbuistoepas sing. Dit houdt in dat men bijvoorbeeld direct gegevens kan opvragen via de beeldbuis over de voorraad per artikel en allerlei gegevens die hiermee verband houden, zoals lokatienummer en de af name. Dit kan in bepaalde gevallen van groot belang zijn als men bij wijze van spreken, a la minute over deze gegevens moet kunnen beschikken. Het magazijn ligt achter het centrale kantoorgebouw en beslaat een opper vlakte van 12.500 m2. De afdeling plan ning en logistiek is verantwoordelijk voor het dagelijks bestellen van de juiste arti kelen en de benodigde hoeveelheden, die op tijd op de goede plaats in het ma gazijn moeten worden neergezet. Elk artikel kent zijn eigen lokatie in het ma gazijn, ingedeeld naar omzetsnelheid en volume, volgens de termen ,,fast, me dium en slow movers". Op deze wijze kunnen bestellingen snel en efficiënt worden verzameld. De leveranciers krij gen bij het opgeven van de bestelling aangegeven op welke wijze de goederen dienen te worden afgeleverd, bijvoor beeld hoe en op welke pallet moet wor den gestapeld. Op deze wijze worden alle omstapelingskosten vermeden. Daarbij heeft de leverancier het grote voordeel dat hij snel kan lossen aan een van de vele ontvangstpoorten. Om de versheid te kunnen controleren wordt op iedere hoeveelheid goederen Aparte opslag voor aardappelen, groenten en fruit. die binnenkomt een sticker geplakt waarop het weeknummer van ontvangst staat vermeld. Daar alle artikelen hun eigen plaats hebben kan snel met behulp van spe- 8

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 40