r Beza Non Food B.V. De jongste telg, een kind van deze tijd en met een eigen plaats binnen het distri butiecentrum is Beza Non Food B.V. De stormachtige ontwikkelingen en de ster ke groei binnen het segment van de non foods hebben de vestiging van Beza Non Food noodzakelijk en verantwoord ge maakt. Non foods, dat wil zeggen papierwaren, schrijfwaren, huishoudelijke artikelen, lampen, batterijen, speelgoed, glas, porselein en aardewerk, artikelen voor de recreatiemarkt, enzovoort: Beza ver zorgt de leveranties aan huishoudspe- ciaalzaken, drogisterijen, warenhuizen en supermarkten en heeft een keuze uit duizenden artikelen. Ook Beza heeft de beschikking over een volledig ingerichte showroom. lijk iemand in. Maar wie? Na lang praten, wikken en wegen be sloot de zoon G. J. H. ten Have, die in het bedrijf de administratie voerde, de sprong naar Raalte te wagen en zich daar als zelfstandig kruidenier te vesti gen. Dat was op 5 mei 1947. En bijna een jaar lang heeft hij daar aan de Heren straat in Raalte tegen een matige omzet aan zitten kijken. Een omzet, die maar langzaam wilde stijgen. Begin 1948 besloot hij de knoop door te hakken en een groothandel te beginnen. Informaties hier en daar wezen hem de weg, die hij moest bewandelen om zo'n bedrijf te beginnen en op 1 mei 1948 was het dan zover. Grossier G. J. H. ten Have stond te boek, maar... er waren geen klanten en geen fabrikanten. En dan begint het fascinerende verhaal H Een hoekje van de showroom van De Gastronoom B.V. En zo begon het allemaal Eigenlijk hadden ze er geen van allen zin ifl. Ze^aten er goed, de broers en zuster, in het familiebedrijf in Olst aan de IJssel. Het zakenleven kon zich na de Tweede Wereldoorlog weer ontplooien en in het bëcfrijf 'was werk genoeg. Maalderij, i bakkers- en kruidenierswinkel, de han- del in haver, stro en veevoeders, vroe- 'jï gen alle aandacht en dan waren er nog i; de brandstoffen, het café en de boerde- I rij. Maar pa Ten Have had zich laten be- f praten om in Raalte een kruideniersbe- drijfje te kopen en daar moest uiteinde van de groei. Een verhaal over hard werken, geleid door zakelijk inzicht, mensenkennis en, vertrouwen geven en winnen. Drie facetten, waarvan de dra den doorlopen tot op de huidige dag, nu Ten Have's Groothandel Doetinchem B.V. is uitgegroeid tot een miljoenenbe drijf. Vervoer was er niet. Nu ja, een fiets. Ten Have scharrelde twee fietswielen op en een as. Een houten bak en het aan- hangwagentje was klaar. Dat was het eerste transportmiddel van de groot handel in levensmiddelen en er werden Het distributiecentrum beschikt over een ei gen drukkerij. honderden en honderden kilometers mee afgelegd. Soms enkele tientallen kilometers om een luttel bedrag aan goederen te bezorgen. Maar de zaak groeide. Al gauw moest zo nu en dan een vrachtauto worden ge huurd en in 1951 kwam de eerste eigen vrachtwagen, een Ford. Langzamerhand begon het ruimtege brek nijpend te worden. Er kwam te veel op en door elkaar te staan. In 1956 werd dan ook aan de Burgemeester Kersse- makerstraat in Raalte een nieuw groot handelsmagazijn in gebruik genomen van maar liefst 1000 m2. Reeds een jaar later zag Ten Have de mogelijkheden die er voor zijn bedrijf lagen in aansluiting bij de landelijke Kroon organisatie. En toen dit in 1957 een feit was geworden, nam de expansie nog grotere vormen aan. In 1966 werd de groothandel Weka in Aalten overgenomen en verhuisde het gehele groothandelsbedrijf naar die plaats. De omzet steeg daardoor naar vijftien miljoen gulden per jaar. Veel aandacht werd geschonken aan de op zet van nieuwe en gezonde supermark ten en uitbreiding van het artikelenpak ket in verband met de parallellisatie in de levensmiddelenhandel. In 1970 werd De Gastronoom B.V. over genomen, een speciale groothandel voor de grootverbruiksector, zoals ho reca, ziekenhuizen, bejaardentehuizen, kantine's enzovoort. En als jongste telg kwam medio 1977 Beza Non Food B.V. bij de familie. Door de overname van Van Dijk's Overzicht van het nieuwe distributiecentrum, links het kantoorgebouw, rechts de magazijnen.

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 39