Crus Classés du Médoc DE CLASSIFICATIE VAN 1855 Chateaux Communes Premiérs Crus Lafite Pauillac Latour Pauillac Margaux Margaux Haut-Brion Graves* Pessac Deuxièmes Crus Mouton-Rothschild Pauillac Rausan-Ségla Margaux Rauzan-Gassies Margaux Léoville-Las-Cases Saint-Julien Léoville-Poyferré Saint-Julien Léoville-Barton Saint-Julien Durfort-Vivens Margaux Lascombes Margaux Gruaud-Larose Saint-Julien Brane-Cantenac Cantenac Pichon-Longueville Pauillac Pichon-Longueville- Lalande Pauillac Ducru-Beaucaillou Saint-Julien Cos-d'Estournel Saint-Estèphe Montrose Saint-Estèphe Troisièmes Crus Kirwan Cantenac Issan Cantenac Lagrange Saint-Julien Langoa Saint-Julien Giscours Labarde Malescot-St.Exupéry Margaux Cantenac-Brown Cantenac Palmer Cantenac La Lagune Ludon Desmirail Margaux Calon-Ségur Saint-Estèphe Ferrière Margaux d'Alesme-Becker Margaux Boyd-Cantenac Cantenac Quatrièmes Crus Saint-Pierre-Sevaistre Saint-Julien Saint-Pierre-Bontemps Saint-Julien Branaire-Ducru Saint-Julien Talbot Saint-Julien Duhart-Milon Pauillac Pouget Cantenac La Tour-Carnet Saint-Laurent Rochet Saint-Estèphe Beychevelle Saint-Julien Le Prieuré-Lichine Cantenac Marquis-de-Terme Margaux Cinquièmes Crus Pontet-Canet Pauillac Batailley Pauillac Haut-Batailley Pauillac Grand-Puy-Lacoste Pauillac Grand-Puy-Ducasse Pauillac Lynch-Bages Pauillac Dauzac Labarde Mouton-d'Armailhacq Pauillac Le Tertre Arsac Pédesclaux Pauillac Belgrave Saint-Laurent Camensac Saint-Laurent Cos-Labory Saint-Estèphe Clerc-Milon-Mondon Pauillac Croizet-Bages Pauillac Cantemerle Macau Hoewel Chateau Haut-Brion in de gemeente Pessac ligt, in het gebied van de Graves de Bordeaux, werd het opgenomen in de classificatie der Médoc. Het spreekt vanzelf, dat het eclatante succes, dat de geselecteerde wijnen dankzij de hun verleende onderschei ding genoten, de jaloezie opwekte van andere wijngaardbezitters in de Giron- de. Zo brachten sommige wijnen uit de St.-Emilion ter rechterzijde van de Dor- dogne Gironde ook hoge prijzen op en werden vooral veel gevraagd op de En gelse en Nederlandse markt. De Emi- lionnais hadden in 1855 echter nog geen Kamer van Koophandel, die hun rechten kon verdedigen; die werd pas in 1910 opgericht. Maar ook in de Médoc zelf waren er propriétaires (wijngoedbezitters), die met lede ogen zagen gebeuren, dat de geklasseerde wijnen een eigen leven gingen leiden en dubbele prijzen op brachten ten opzichte van vergelijkbare kwaliteiten, die bij de selectie uit de boot waren gevallen. Ook zij hebben een klassement opgesteld in vijf categorieën, maar dat maakte de zaak alleen maar gecompliceerder. Uiteindelijk is overgebleven: Le Classe- ment des Crus Bourgeois du Médoc, dat overigens nooit een officiële erkenning heeft gekregen. Wel kan worden vast gesteld, dat sommige van deze „crus" op het ogenblik hoge prijzen opbrengen en in kwaliteit zeker niet de mindere zijn van enkele nog steeds figurerende Grands Crus. Er bestaat dan ook een duidelijke behoefte aan een nieuwe klassering, maar wie durft de kat de bel aan te binden. De Crus Bourgeois werden in drie kwali- teitsgroepen verdeeld: de „Crus Bour geois Supérieurs Exceptionnels", waar onder zes namen van rode wijnen wer den gerubriceerd, 97 Crus Bourgeois Supérieurs en 387 Crus Bourgeois. Om alles nog veel ingewikkelder te maken, werd in 1966 een nieuwe indeling ge maakt in Crus Grands Bourgeois en Cru Bourgeois du Médoc. Beide klasserin gen worden op het ogenblik door elkaar gebruikt en het kan je als wijnhandelaar overkomen, dat je van klanten boze op merkingen krijgt, omdat men de term Cru Grand Bourgeois, die een propriétaire op zijn etiket heeft geschreven, niet kent en men ons ervan verdenkt de bijvoe ging „grand" te hebben gebruikt om de onderhavige wijn meer glorie te verle nen. In een volgende Parlant kom ik terug op de Saint-Emilion, Graves en Sauternes. CARTE DES APPELLATIONS Cótes de Bourg (blanc et rouge) Graves de Vayres Cótes de Fronsac et Cótes de Canon Fr Pomerol et Lalande de Pomerol Montagne Saint-Georges Lussac Parsac Puisseguin Medoc Saint-Estephe Blayais et Cótes de Blaye (blanc et rouge) Pauillac Haut Medoc St Juiien Moulis Margaux Cótes de Francs Cótes de Castillon Ste-Foy Bordeaux tntre-Deux-Mers 1 res Cotes de Bordeaux Loupiac Sainte-Croix-du-Mont Cotes de Bordeaux Saint-Macaire Sauternes Appellation de vin rouge Appellation de vin blanc Appellation mixte Limite de l'appellation Bordeaux Limite départementale Een voorbeeld van de onderverdeling in een appellation. De begrenzing van de appellation ..générique "Bordeaux wordt aangegeven met (links) eenlijn. die onderin de kaart overgaat in de departementale grenslijn. De regions zijn afgebakend en daarin zijn nog eens de verschillende dorpen aangegeven waaraan de wijnen hun naam ontlenen. Een verdere uit splitsing zijn de ..chateaux-namen". 15

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 15