Bodega „In de Boterwaag" in Nijmegen: een uiterst modern horecabedrijf in een eeuwenoud pand Nostalgie Vierdaagse Opname van het pand vóór de verbouwing. stoffeerde zitbanken aangebracht, ui termate geschikt voor zakenlunches en afspraken. Het bedrijf biedt plaats aan 165 gasten, terwijl het terras is ingesteld op 100 be zoekers, maar tijdens de jaarlijkse Vier daagse wordt die capaciteit uitgebreid tot 500. ,,ln de Boterwaag" is tevens in gesteld op partijen, recepties, diners en koude buffetten. De Lionsclub hield er onlangs nog een „middeleeuws diner" en in oktober vindt er de Nacht van de mode plaats, een nachtelijke modeshow in combinatie met cabaret, muziek, dans en culinaire geneugten. In het bedrijf, dat dagelijks is geopend van 9 uur 's morgens tot 1 uur 's nachts, zeven dagen per week, vindt men vele attributen die bij menigeen de nostalgie oproepen. Zo treft men er zeer oude lampen aan afkomstig van de Parijse markthallen, gobelins uit dezelfde stad, een oude wijnpers, een primitieve antie voor vele doeleinden gebruikt. In het westelijk deel van de begane grond van het gebouw werd eens vlees verkocht, terwijl het oostelijk deel plaatsbood aan de botermarkt en de stadsweegschaal, die dateert uit het jaar 1612. De boven- etages waren bestemd voor de burger wacht en de militaire hoofdwacht. In het midden van de 17e eeuw werd het eerste Nijmeegse postkantoor onder de trap van de Boterwaag gevestigd, in 1855 het telegraafkantoor. In 1865 kwam de bovenverdieping als hoofdbureau van politie in gebruik. In 1884 werd de Boterwaag gerestaureerd voor een be- drag van slechts ƒ18.873,12. Voordat de jongste restauratie was voltooid (daar mee was een bedrag gemoeid van ƒ4.000.000,—) deed het gebouw dienst als opslagruimte, waar kunstenaars re gelmatig hun exposities hielden en ook het kerstspel werd opgevoerd. Het thans gevestigde horeca-object be staat uit een boven- en benedengedeel te, dat afgescheiden kan worden door schuifwanden. Het hogere gedeelte be zit een houten balken plafond en op de vloer zijn IJsselsteentjes ingelegd. Daar bevinden zich ook het grote eikehouten uitgiftebuffet en de open keuken, waar chef-kok Th. Wulterkens en sous-chef E. van de Mey de scepter zwaaien. In het benedengedeelte zijn gewelvenplafonds aangebracht; de vloer bestaat uit plavui zen. Naast het gebruikelijke interieur zijn ook diverse knusse zithoekjes met ge- ke boterkarn en de oude stadsweeg schaal, terwijl het plafond wordt gesierd door een grote walviskaak uit het jaar 1800. De bezoekers kunnen er tegen populaire prijzen genieten van een Hei- neken pilsje, Hoppe en Bokma gedistil leerd, een frisdrank uit het Vrumona as sortiment of een wijntje van Reuchlin, dat ook per karaf wordt geserveerd. De liefhebbers van koffie kunnen een ruime keuze maken uit een speciaal voor dat doel ontworpen folder, waarop vele va riaties staan. De vlees- en vismaaltijden worden geserveerd met verse groenten, sauzen, stokbrood, frites en aardappel kroketten. Bepaalde gerechten worden aan tafel bereid en tevens vindt de klant er dagelijks een bepaalde specialiteit. Pianist Het bedrijf telt naast de twee eigenaars negentien personeelsleden: zeven kel ners, vier koks, drie buffetdames, drie Buitenopname met terras van In de Boterwaag. Op 13 oktober 1977 kreeg het onder Monumentenzorg vallende pand aan de Grote Markt 26, dat eigendom is van de gemeente Nijmegen een nieuwe be stemming. De heren T. van Eeten en J. L. ten Kate vestigden er hun bodega „In de Boterwaag". Een eet- en drinkgelegen- heid, die thans geldt als een specifiek ontmoetingscentrum voor de burgerij van Nijmegen en omgeving, een plaats waar gastheerschap hoogtij viert. Daar vóór is het pand door de eeuwen heen In de Boterwaag: interieur van de begane grond.

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 22