(Ournjaur flmtsntulaq §rhmtöpaal De menigte verdringt zich rond de B'ottelierskar in afwachting van... Onder het slaken van bloedstollende kreten stormen de Geuzen het stadje binnen en de geestelijken, de Spaanse commandant en zijn soldaten worden na levensechte gevechten overmeesterd. Het publiek, duidelijk verdeeld in twee kampen, moedigt de strijdende partijen luidkeels aan. Wanneer de laatste, zich wanhopig verzettende, Spaanse soldaat in de boeien is geslagen mag de handkar van de botteliers met de daarop uitge stalde spiritualiën zich opnieuw in een grote belangstelling verheugen. Inmid dels wordt de stoet geformeerd om naar het stadhuis te trekken waar de overgave zal worden geproclameerd. De versla gen Spaanse commandant wordt, sa men met zijn adjudant, op een kanon gebonden en zo in triomf door Brielle gereden. Met het Geuzenvendel voor op, de gevangenen meevoerend, begint de mars naar het stadhuis door het overvolle stadje. Frans Verhoef komt handen tekort om zijn wijnen en bieren te slijten. Aange komen bij het stadhuis begint de laatste fase van het spel, de proclamatie van de overgave vanaf het balkon. Onder luid gejuich van het samengestroomde pu bliek, dat zich kostelijk amuseert, wordt de Geuzenvlag gehesen. Het officiële gedeelte van het programma is achter de rug, het publiek begint zich te versprei den. In het café van Rens van Adrighem is het in de kortste tijd mudvol. Er wordt druk nagepraat over ieders rol in het spel en een Spaanse soldaat, zijn helm naast het glas bier op de tapkast, vraagt zijn Geu zen-tegenstander het volgende jaar desnoods wat minder echt maar in ieder geval wat zachtzinniger te willen doen. Buiten wordt Hans Osseweyer, in het dagelijks leven groothandelvertegen woordiger thuisverbruik bier van Heine- ken en de contactman van drankenhan del De Kampioen als besluit van de dag Botteliers, geholpen door broeder Johan dienen hulploze Heineken vertegenwoordiger Hans Osseweijer. Geuzenwijn toe. De Spaanse commandant en zijn adjudant: gekneveld maar niet verslagen. ..de proclamatie van overgave van de stad. in de schandpaal geslagen en in deze hulpeloze houding ziet hij zich gedwon gen het hem met zachte dwang aange boden glas Geuzenwijn tot de laatste druppel leeg te drinken. Een toepasselijk slot van een, mede door het schitterende weer, het in groten getale opgekomen publiek en het professionele spel van de amateuracteurs en -actrices, zeer ge slaagde inname van Brielle. Volgend jaar zal het nog grootser en kleurrijker aan gepakt worden door het actieve organi satiecomité. Het is ongetwijfeld uw be zoek waard, en vergeet niet uw foto- of filmcamera mee te nemen; u zult ogen en films tekort komen. Wim Hoeben 19

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 19