Jltt tuuuu tuut (Drmtir Een sfeervol beeld van het met fakkels verlichte Geuzenschip. 18 Zo druk was het in Brielle. gert de poorten te openen en hierop volgt het bevel „rammei de poort". Aan de voet van de poort wordt een vuurtje gestookt, hetgeen met een enorme rookontwikkeling gepaard gaat. Dan volgt het steeds opnieuw rammeien van de poort met een echte scheepsmast die door een vijftal Geuzen wordt gedragen. En daar bezwijkt de poort, niet volgens het draaiboek keurig openklappend maar volledig en onder groot kabaal neervallend. Het Spaanse garnizoen bereidt zich voor op de komst van de Geuzen Het Spaanse garnizoen onder leiding van de krijgshaftig uitziende aanvoerder en vergezeld van de plaatselijke geeste lijken formeert zich achter de beschut ting van de poort. In de verte klinkt drei gend tromgeroffel en het publiek dringt naar voren om toch vooral niets te mis sen. Voorafgegaan door het Geuzen vendel komen daar met wapperende vaandels de Geuzen aangemarcheerd terwijl terzijde in het kanaal het Geuzen- schip gelijk met hen opvaart. Aangeko men voor de poort volgt een, door de overal opgehangen luidsprekers voor het publiek duidelijk verstaanbare sa menspraak tussen het Geuzenlegertje op de wal en de aanvoerders op het schip. Er wordt gemeld dat Brielle wei- De poort bezwijkt. De strijd brandt los. bemanning van Geuzen buiten het stad je af te zetten, waarna zij zullen optrek ken naar de poort en de inname van Brielle kan beginnen.

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 18