Van kruidenierswinkel tot Klaver (3)-concern nraff laar Klaver Groothandel B.V. DIMAK handel in levensmiddelen Klaver Groothandel zet jaarlijks respectabele hoeveelheden Amstel en Heineken bier om. De nooit eindigende stroom lege emballage. Toen Arie Klaver in 1917 in het Noord hollandse Spanbroek een kruideniers winkel begon, zal hij niet bevroed heb ben dat zijn handeltje zou uitgroeien tot een uniek bedrijf, het Klaver(drie)-con- cern, anno 1978 goed voor een jaarom zet van ruim 150 miljoen gulden. De basis hiervoor legde Arie Klaver in 1928, toen hij samen met zijn oudste zoon uit de liquidatie van een coöpera tieve inkoopvereniging voor duizend piek de voorraad overnam en zelf de klanten ging beleveren. Nadat de gros- sierderij in koloniale waren (met een meeldepot) in Opmeer in 1949 een nieuw bedrijfspand van 800 m2 had betrokken, en in 1950 zich bij de Kroonorganisatie had aangesloten, werd een duidelijk op gaande lijn in de resultaten merkbaar. Met de ingebruikneming van een nieuw bedrijfspand (4.200 m2) in Alkmaar kwam de vaart er pas goed in. Dat was in 1960. De omzet bedroeg toen 7V2 miljoen gulden, tegen ƒ28.000,- in het eerste jaar (1949). Tien jaar na de opening van de vestiging in Alkmaar was de omzet ver vijfvoudigd. Ook de bedrijfsruimte was Het bedrijf van A. Klaver en Zonen B. V. te Alkmaar, in vogelvlucht gezien. In het dakpatroon zijn de verschillende uitbreidingsfasen te onderscheiden; het oudste gedeelte ligt aan het water. In het pand, dat aan de losplaats leeg goed grenst, is de versdienst gevestigd, (foto KLM Aero- carto) De oudste loot aan de Klaver-stam is Klaver Groothandel B.V. Aan de hier vóór geschetste groei werden in 1963 en 1974 belangrijke impulsen gegeven door de overname van respectievelijk de rayons Amsterdam en Zuid-Holland. Op het ogenblik worden in totaal 125 klan ten (Kroon-relaties en vrije afnemers) in Noord-Holland, Zuid-Holland en een ge deelte van de provincie Utrecht bele- verd. Het assortiment omvatte in het be gin uitsluitend droge kruidenierswaren. Maar dat veranderde naarmate de bran- chegrenzen in de levensmiddelenwin kels vervaagden. De groothandel in Alkmaar groeide uit tot een hypermo dern distributiecentrum en het assorti ment (thans 5.700 artikelen) omvat nu ook zoetwaren, non foods, tabak, gedis tilleerd en kaas. In 1975 startte men met een eigen versdienst, die de levering van vers vlees, vleeswaren, zuivel en diep- vriesprodukten verzorgt. De indrukwekkende transportvloot voor het vervoer over de weg De kantoren van A. Klaver en Zonen bevinden zich op de verdieping. Onder de handelsnaam DIMAK (een sa- gegroeid, meer dan verdubbeld zelfs, tot 10.600 m2 in 1970. In 1975 en 1976 werd nogmaals uitgebreid (respectievelijk met 3000 en 800 m2), zodat A. Klaver Zo nen B.V., de moedermaatschappij, nu met een totaal bebouwd oppervlak van 14.600 m2 tot de grootste bedrijven op dit gebied in Nederland gerekend mag worden. Daarbij is nog niet inbegrepen de verpakkingsafdeling voor de import artikelen in Opmeer (ruim 800 m2). mentrekking van Distributie-lmport-A. Klaver) opereren drie totaal verschillen de (dochter-)bedrijven, die met hun ge heel verschillende assortimenten en een telkens andere benadering van ook weer verschillende afnemers een combinatie van activiteiten uitvoeren die uniek is in Nederland. 7

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 7