Hoe Culemborgse slager vuurwerkspecialist werd Zo'n twaalf jaar geleden bracht de heer H. J. Kooien (54) het grootste deel van zijn dagen nog door in zijn slagerij in het plaatsje Culemborg. Hij had toen ook niet durven dro men dat hij zich binnen af zienbare tijd van een specialist in biefstukken, karbonades en andere vleesartikelen zou ont wikkelen tot één van de slechts drie vuurwerkspecia listen, die ons land rijk is. De heer Kooien hier bezig met een vuurwerk- stellage. In het evenementenpakket van het Heineken concern komt het onderdeel vuurwerk regelmatig voor. Omdat het afsteken van vuurwerk het hele jaar door aan slechts drie mensen in ons land is toegestaan, waren wij nieuws gierig wie het dan wel voor ons concern zou doen. Dit bleek de vuurwerkspecialist, de heer H. J. Kooien uit Culemborg, te zijn met wie wij een gesprek over zijn boeiende werkzaamheden had- den. Het begon allemaal bij de plaatselijke harmonie Concordia, waarbij de heer Kooien jarenlang trombonist was. ,,Op een gegeven moment vond er ech ter een grote ommekeer in het harmo nie-wezen plaats. De Amerikanen intro duceerden namelijk de majorettenkorp- sen op het wereldmuziekconcours in Kerkrade. Dat bracht Concordia op het idee ook enige majorettenkorpsen aan haar muziekvereniging toe te voegen. Nu was er altijd al veel vraag naar onze optredens, vooral vanuit Frankrijk. Onze Hollandse harmonieën schijnen een stuk fleuriger te zijn dan de Franse, maar toen we met het optreden van majorettes be gonnen, was de vraag helemaal niet meer bij te houden. Van lieverlee kreeg ik er steeds meer lol in, zoveel, dat ik op een gegeven moment m'n hele slagerij aan de kant heb gedaan en van m'n hobby m'n werk heb gemaakt." Hij richtte toen een verhuurkantoor op van majorettenkorpsen, harmonieën, fanfares en drumbands. Na verloop van tijd breidde de verhuur zich tevens uit tot carnavalswagens, waarvoor de heer Kooien momenteel een aparte fabriek heeft, iets buiten Culemborg, waar de wagens gemaakt worden. ,,De carna valsfiguren op de wagens ontwerp ik zelf. Zelfs André van Duyn liep nog niet zo lang geleden met een carnavalskop op, die door mij was ontworpen." Het is begrijpelijk dat op de evenemen ten waarvoor de heer Kooien de muziek verzorgt ook wel eens vuurwerk afge stoken wordt. Het duurde dan ook niet lang of de Franse en tevens Belgische klanten van de heer Kooien vroegen hem of hij ook niet het vuurwerk op hun feesten kon verzorgen. De Romeinse kaarsen spuiten hun krachtige rose kleur omhoog, terwijl daarboven een aantal bommen in de lucht tot ontploffing komt.

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 67