Wegrestaurant DeToerist Rustpunt voor Zwollenaar en automobilist "1^ ONDERWEG Buitenaanzicht van De Toerist. Links het nieuwe gedeelte. „De Toerist" kent een lang verleden, dat teruggaat naar 1882, toen mevrouw W. Boerrigter-Boerdijk een vergunning aanvroeg „tot verkoop van sterke drank in de voorkamer en het opkamertje van het huis", dat gelegen was op een voor Zwolle historische plaats bij de overgang van de Vecht, waar vele handelslieden het huis passeerden. In 1889 werd het huis echter verkocht aan de landbouwer Willem Hendrik Ester aan wie op 11 april 1900 een vergunning werd verleend voor de verkoop van sterke drank. Vanaf die tijd is het bedrijf niet meer uit handen van de familie geweest. Men begon er met de verkoop van Heineken bier en ook dat is altijd zo gebleven, nu al bijna 80 jaar. Willem Hendrik „de olde kadet" mocht zich verheugen in een grote toeloop van stamgasten uit de verre omtrek, die graag het kreupelrijm, aangebracht op een groot houten bord boven de ingang van de zaak, op waarheid wilden toet sen. ,,Bent ge afgemat en moe Kom dan een weinig rusten bij Hendrik Ester aan de sluis die heeft goede bier en brandewijn in huis" De bedrijfsresultaten werden echter al lengs minder, omdat ook Willem Hendrik wel eens wilde weten of hij goede spul len in huis had en daardoor werd hij ie mand die te veel teugen nam van het goede leven. Dat leidde ertoe, dat het bedrijf in 1914 werd verkocht aan broer Jan Lambert Ester. Het bedrijfje bloeide weer op en vele anekdotes uit die tijd doen nog steeds de ronde, zoals die van Dieks Timmerman, vanwege zijn houten been „de poot" genoemd, die kon drin ken wat en hoeveel hij wilde, doch nim mer dronken werd. In 1923 zette Jan Lambert een streep onder zijn horeca- activiteiten. Zijn dochter Jantje en haar man Hendrik Willem Henderiks namen het bedrijf over en zij gaven er de naam „De Toerist" aan. Door een wegverleg- ging werd men in 1933 gedwongen de zaak te verplaatsen naar de overzijde van de Vecht. In 1935 was de bouw van het pand, waarin ook thans nog het be drijf is gevestigd, voltooid. Jantje en Hendrik Willem kregen één dochter, die in 1949 trouwde met de huidige exploi tant, de heer A. Spijkerman. Het a la carte restaurant. De zaak mocht zich verheugen in een steeds grotere toeloop van bezoekers. Diverse verbouwingen in 1953, 1960 en 1970 waren daardoor noodzakelijk. Maar pas in 1977 werd het bedrijf rigou reus veranderd en uitgebreid door het bouwbedrijf Ruberg B.V. te Zwolle, dat de opdracht perfect heeft uitgevoerd. Het aantal zitplaatsen, dat 130 bedroeg, werd uitgebreid tot 280. Die extra capa citeit werd mogelijk na de aanbouw van het sfeervol en warm aangeklede plate- service-restaurant, waar de gasten ech ter ook terecht kunnen voor een drankje of een kop koffie.De voormalige restau rantruimte onderging ook een gedaan teverwisseling en na de voltooiing werd die ruimte ingericht voor de bezoekers, die graag een maaltijd a la carte wensen te nuttigen. Het automatische dranken buffet bevindt zich in het cafégedeelte van de zaak, zo centraal mogelijk opge steld. Maar daar bleef het niet bij, want er werd ook een tweede ingang aange bracht ten gerieve van de automobilisten die hun auto's parkeren op het eveneens nieuwe parkeerterrein, dat plaats biedt aan 150 voertuigen. Via een ruime hal, opgetrokken uit natuursteen, kunnen zij vrij eenvoudig het restaurant betreden. In de hal bevinden zich ook de twee te lefooncellen en een toilet aangepast aan 28 De huidige eigenaar van De Toerist, de heer A. Spijkerman. l 'zrrir-

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 64