Klaver Grootverbruik B.V. Klaver Import B.V. Een DIMAK wagen vóór het ziekenhuis ,,De Wever" in Heerlen, een van de grootste afnemers van Klaver Grootverbruik. Voor het ontstaan van de importactivi teiten moeten we teruggaan tot 1933. Gerrit Klaver, de oudste zoon van de stichter, zag toen wel wat in de import van rozijnen, een produkt dat uitstekend paste in het leveringspakket voor de bakkerijen. Vanuit Turkije liet hij 200 kisten naar Nederland komen. Tot het midden van de jaren zestig bleef de im portafdeling, weliswaar gestaag groei end, toch van bescheiden omvang. Een radicale aanpak had daarna een enorme ontwikkeling tot gevolg. Rozijnen en krenten vormden de hoofdmoot van de omzet, maar allengs werd het assorti ment uitgebreid met gedroogde zuid vruchten, vruchten-, vis- en groente- conserven. In 1973 werd besloten tot oprichting van een zelfstandige eenheid binnen het Klaver-concern onder de naam Klaver Import B.V. Klaver Import kan gebruik maken van de ontvangst-, opslag- en expeditiefacilitei ten van de moedermaatschappij. Een eigen verpakkingsafdeling levert ge droogde zuidvruchten en peulvruchten in consumentenverpakking, alsmede Een gedeelte van de opslag van importgoe deren. alleenvertegenwoordiging verworven. Het totale assortiment omvat 200 artike len. Een gedeelte van de aanvoer vanuit Amsterdam wordt met binnenvaartsche pen uitgevoerd. De jongste maar zeker niet de minst dy namische van de drie dochtermaat schappijen is Klaver Grootverbruik B.V. In 1948 ontstaan uit de leverantie van puddingpoeders in grootverpakking, maakte ook deze afdeling in de eerste jaren een weinig opzienbarende, maar gestage groei door. De „versnelling" vond plaats in 1965, toen door een pro fessionelere aanpak een vaste greep op de markt werd verkregen. Vanaf die tijd is Klaver Grootverbruik spectaculair ge groeid en heeft zich te midden van en kele andere bedrijven op dit gebied een vooraanstaande plaats veroverd. Nader toegelicht: in Nederland de op één na grootste en (eigen visitekaartje) 's lands meest gespecialiseerde leverancier voor de institutionele markt. De afnemers hierin zijn ziekenhuizen, verpleegtehui zen, bejaardencentra, internaten, kanti nes en horeca-instellingen. De basis voor deze poot van het Klaver concern is de specialisatie bij de leve ring aan genoemde grootverbruikers. Daarmee onderscheidt het bedrijf zich van de traditionele levensmiddelengros- sierderijen, die andere segmenten van de markt bewerken. Aan die specialisatie worden door de relaties en door het bedrijf zelf zeer hoge eisen gesteld. Op de eerste plaats is daar de opbouw van het assortiment. Naast de traditionele kruidenierswaren biedt Klaver Grootverbruik een specifiek as sortiment aan van meer dan 3.500 arti kelen, waaronder een zeer groot aantal dieetprodukten. Verder wordt bijzonder veel aandacht besteed aan het dienstenpakket. Zo zijn de bestelprocedure, de fakturering en de verdere administratieve afwikkeling geheel aangepast aan de wensen van de grootverbruikrelaties. Iedere grote afne mer bijvoorbeeld heeft een eigen, apart bestelformulier, waarop alle artikelen uit zijn behoeftepakket staan voorgedrukt: een kwestie van invullen, terwijl verder het vergeten van bepaalde artikelen is uitgesloten. Bij de fakturering is exact aansluiting gezocht bij de statistiek- conserven, die in krimpfolie zijn verpakt. Slagvaardig werd ingespeeld op de wensen van de afnemers en de veran derende koopgewoonten. En zo ont stond een grote kring van zo'n zes- a zevenhonderd afnemers over heel Ne derland: in de bakkerijgroothandel, de bakkerijindustrie, de levensmiddelen handel, het horeca-wezen en de levens middelenindustrie. De import van deze produkten, die afkomstig zijn uit dertig landen, verspreid over de hele wereld, wordt door Klaver zelf ter plaatse behar tigd en ter hand genomen. In Alkmaar is men er terecht trots op te kunnen zeg gen dat men op dit gebied tot de grootste importeurs van West-Europa behoort. Van een aantal gerenommeerde merken als onder andere Monarch (vruchten- conserven uit Californië), Siam-Food (ananas uit Thailand), Napoleon (sardi nes uit Italië) en Hazlewood (tomaten ketchup uit Engeland) heeft Klaver de Blik in de computerafdeling, waar men op het moment bezig was met de programmering van de magazijnbonnen. Overzicht van een gedeelte van het magazijn. 8

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 44