IPIIflllllülllllllllf! HH broken lijnen en hengels of stukge- draaide molens en uiteraard verspeelde vissen. Praat maar eens met de heer 't Mannetje uit Oostvoorne, die kan u er alles over vertellen. Wanneer u dan ook nog in aanmerking neemt dat de weersomstan digheden van vandaag en de schomme lende boot allerlei actie aan het topeind ontlokken dan kunt u zich voorstellen dat het juist nu moeilijk wordt de actie die een vis veroorzaakt te herkennen. Heel langzaam wordt het wat lichter en valt er iets meer op het water te onder scheiden. In de boot van de heer 't Mannetje schijnt men op een recordvangst af te stevenen, dat ben je dan ook wel als hengelsport expert aan jezelf verplicht, wanneer je tenminste je afnemers van goede raad wilt voorzien, nietwaar? Inmiddels heeft Jan Poldervaart zich niet onbetuigd gelaten; het eerste gulletje is reeds gevolgd door een paar soortge noten en als afwisseling is er een mooie pond of vijftien schat Jan Poldervaart als de vis met succes binnen de boot is ge takeld. Snel een foto maken; het ritueel van aas aan de haken doen en weer ingooien herhaalt zich. Langzaamaan is de wind gaan draaien en na wat samenspraak via de walkie-tal kies wordt besloten de vaste wal op te gaan zoeken. Het vismateriaal binnenhalen en op bergen, de overkapping van de boot in- vouwen en het anker wordt opgehaald Dan blijkt, als de terugreis wordt aange vangen, dat een van de boten problemen met het starten van de buitenboordmo tor heeft. Poldervaart blijft met zijn boot in de buurt afwachten tot het euvel verholpen is en gezamenlijk wordt het strand op gezocht. Maar zoiets zou je ook kunnen gebeuren wanneer je daar alleen in je boot zit. Op de valreep een voorbeeld van een van de problemen die zich voor kunnen Met behulp van de op de trailer gemonteerde lier wordt de boot er vanuit het water opgetrokken. wijting binnenboord gehaald Maar dan maakt Poldervaarts hengel een forse knik, dat moet wel een grote jongen zijn. Snel aanslaan en direct is aan de krom- staande hengel te zien dat het hier in derdaad om een vis van respectabele afmetingen gaat. De lijn staat strak gespannen en schiet door het water. Voorzichtig wordt de vis binnengedraaid en met spanning wach ten wij tot hij zich aan de oppervlakte zal laten zien. En daar is-ie, een grote gul, zeker een doen en de zekerheid die vissen met een groep biedt. Terug aan de wal blijkt het nog een hele toer, zonder nat te worden, uit de boot en op het strand te komen. De zee schijnt zich te hebben voorgenomen je als sluitstuk van de dag nog even onder uit te halen en zo'n visuitrusting is ook niet bevorderlijk voor snelle schijnbewe gingen. Maar de boot biedt uitkomst en blijkt een goede steun. Met behulp van een lier worden de boten op de trailers getrok ken die voor het gemak in het water zijn gereden. Inmiddels is de jeep al druk bezig de eerste trailers over het strand naar de weg te trekken. Daar aangekomen wordt de onderlinge vangst bewonderd. Poldervaarts kanjer vangst is door een van de anderen nog overtroffen en het enorme beest wordt uw correspondent, die helaas niets ge vangen heeft, als troostprijs aangebo den. Maar dat hij niets gevangen heeft resulteert voor hem wel in een tweede uitnodiging voor de warmere en hopelijk rustiger maanden van het voorjaar, om op de zeebaars te gaan. Een uitnodiging die wij tot besluit vari deze dag uiteraard van harte accepteren. Wim Hoeben De jeep trekt met gemak twee trailers beladen - met boten door het mulle zand naar de verharde weg Ook in de andere boten werden ..grote jon gens" gevangen. gulletje zich erg rustig houdt). En dan de vismand in, voor latere consumptie. Dat afwachten kun je trouwens vermijden door steeds de lijn een paar slagen bin nen te draaien, je vist dan als het ware actief, je brengt het aas op die manier stukje voor stukje over de zeebodem, zoekt de vis op en vergroot zo je vang- kansen. Een van de belangrijkste zaken is de juiste hengelcombinatie te gebruiken. Even een kleine toelichting. Zo'n hengelcombinatie bestaat uit een werphengel met een zware molen of een rail, een sterke lijn die een stootje kan verdragen en daaraan bevestigd een onderlijn met haken en lood. Zoals het spreekwoord al zegt is iedere ketting zo sterk als de zwakste schakel en dat gaat zeker ook op voor de hengel met toebe horen. Heel belangrijk is dat de hengel een eventuele aanbeet van de vis, daar diep onder water, duidelijk kan laten zien. Dat betekent dat het topeind van de hengel rank genoeg moet zijn om direct te rea geren. Maar dan zit je met een probleem, je moet dus een hengel met bijbehorende molen kiezen die een gul van zo'n 15 tot 20 pond binnen kan brengen. (Een gul die daar geen enkele behoefte aan heeft en dat duidelijk laat merken.) Maar die hengel moet bovendien zo slank en zo licht zijn dat hij goed reageert. Alles bij elkaar een combinatie die pas na lang experimenteren en beproeven wordt gevonden, vaak ten koste van ge- 24

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 24