VISSEN OP DE NOORDZEE MET JAN POLDERVAART Met een paar warme truien over elkaar, een waadbroek die tot onder je oksels komt en met een dikke waterdichte jek ker/zwemvestcombinatie aan, lijkt het niet zo erg koud, 11 december 's mor gens om acht uur. Maar er staat een flinke zuidoosten wind, windkracht 7, de lucht is betrokken en er dreigt regen, die later op de morgen dan ook volop komt. Alles bij elkaar nou niet het meest ideale weer voor een visdag op de Noordzee, vlak onder de kust van de Maasvlakte ten westen van Rotterdam. Maar wanneer je Gadus Callarias aan het natte schubbenkleed wilt komen moet je niet alleen vroeg opstaan (in verband met het opkomende tij) maar ben je min of meer verplicht die poging in de koudere maanden (november tot maart) te wagen, omdat dat de tijd is waarin hij zich voor onze Noordzeekust wenst te vertonen. Soms is hij in deze tijd zelfs vanaf het strand te vangen. Gadus Callarias is de Latijnse naam voor gul, jonge kabeljauw en voor de sport visser één van de belangrijkste vissen van het zoute water. Een harde vechter die veel hengelsportplezier geeft en in gestoofde toestand zeer goed smaakt, vooropgesteld dat hij zich laat vangen. Een van de afnemers van het Heineken concern, Jan Poldervaart van de gelijk namige Drako drankenhandel in Zwar- tewaal, is een verwoed (zee)sportvisser. ,,lk ben vijf dagen van de week druk be zig in mijn bedrijf en in het weekend of 's avonds ontspan ik mij graag door te gaan vissen." Vissen op zee wel te ver staan. ,,De een doet dat door passieve recreatie, maar ik geef de voorkeur aan een meer actieve manier. Dat vind ik te rug in het vissen op zee, waar ik als het weer en het werk het even toelaten tij dens het weekend te vinden ben. Een plezierige bijkomstigheid is dat Zwarte- waal maar enige kilometers van zee ver wijderd is en bovendien is het vissen mij min of meer met de paplepel ingege ven." (Poldervaart sr. was een van de eerste sportvissers die Ierland gingen verkennen en met enthousiaste verhalen over en bewijzen van recordvangsten terugkwam.) Poldervaart jr. heeft voor zijn hobby de beschikking over een dubbelwandige en in principe onzinkbare polyester visboot, voorzien van een krachtige 28 pk bui tenboordmotor en uitgerust met een kompas en een dieptemeter, die hij op een boottrailer achter zijn auto naar het strand rijdt. Om over het strand in zee te geraken heeft het groepje mannen, waarmee Poldervaart uit vissen gaat, de beschikking over een echte legerjeep die zonder enige moeite de verschillen de trailers met boten door het mulle zand naar zee sleept. Deze jeep is het eigen dom van hengelsportwinkelier 't Man- netje uit Oostvoorne die zelf ook deel van het groepje uitmaakt. Nu mag uw correspondent van tijd tot tijd graag de hengelsport beoefenen, maar zijn erva ringen beperken zich eerlijk gezegd tot het vissen vanaf redelijk comfortabele schepen van respectabele lengte die lekker stabiel zijn. Met uitzondering van de stabiliteit, eigenschappen waaraan Poldervaarts boot niet voldoet, zij niets ten nadele van de veiligheid in deze boot gezegd. Aan boord zijn zwemves ten, de groep gaat vrijwel altijd met el kaar uit vissen om bij onverhoopt voor komende pech elkaar assistentie te kunnen verlenen. Naast het feit dat zij allemaal de vis- plaatsen en de elementen zo langza merhand als hun eigen broekzak ken- Zo op de trailer ziet zo 'n bootje er best groot uit.

Heineken - Tap en Schap | 1978 | | pagina 22