Chef-kok C. Stenis Ill Vll l l ir I II: v December, een feestmaand. Sinter klaas, Kerstmis, oud en nieuw. Een maand ook, waarin vele kookboeken opengeslagen worden om op de ver schillende feestdagen een toepasselijk gerecht op tafel te kunnen brengen. Vooral met Kerstmis worden alle „kookregisters" opengetrokken, waar mee we niet de indruk willen wekken dat dit in de eerste plaats een eetfeest is. Om u een beetje te helpen met de keuze van het menu namen we een kijkje in de keuken bij drie chef-koks van ver schillende. gerenommeerde res taurants: de heer C. Stenis, van res taurant Engels in Rotterdam, de heer P. K. Been, chef-kok van het Kasteel van Rhoon, In Rhoon en de heer L. Lauter- slager van 't Swarte Schaep In Am sterdam. De heer Stenis werkt al twintig jaar bij restaurant Engels. Zijn opleiding kreeg hij aan de dagvakschool en bij de Stich ting Leerlingenstelsel Horecaonderwijs in Den Haag. Hij is een vriendelijke man, die een beet je verlegen wordt als hij complimenten over zijn gerechten krijgt. Als chef-kok heeft de heer Stenis een druk leven. Er zijn namelijk vijf verschillende res taurants bij Engels: een Spaans, ,,Don Quijote", een Noors, „Viking", een En gels „Beef-Eater", een Hollands, „New Yorker" en een Hongaars, „Tokaj". Stenis heeft de leiding over 25 koks, die soms wel voor 2.000 man per avond het diner verzorgen. De keuken is elke dag tot half een open. Hij zegt: „Het is dankbaar werk voor je zelf, het komt niet van anderen. Als kok heb je een dienende taak". Toch komen er ook wel eens mensen in de keuken om hem een compliment te maken. Verder heeft hij contact met de gasten doordat bijvoorbeeld gebraden osseha- zen door de chef-kok zelf aan tafel ge sneden worden. „De gasten stellen dit erg op prijs", vertelt hij. Op de vraag, welk aspect een diner volgens hem feestelijk maakt, heeft de chef-kok het volgende antwoord: „De opmaak van de gerechten is erg belangrijk. Het oog wil Meloen op Scandinavische wijze Chef-kok Stenis toont hier het hoofdgerecht: Lamsbout met mintsaus. De heer Stenis adviseert het volgende menu: Meloen op Scandinavische wijze Hiervoor schept u per persoon een halve meloen uit. Deze wordt gevuld met Noorse garnalen, gekookt kippe- vlees en stukjes meloen. Opmaken met mandarijn, puntasperges en ker sen. De cocktailsaus serveert u er apart bij. Deze maakt u alsvolgt: Mayo naise met ongezoete geslagen room en tomatenketchup vermengen. Hier een beetje paprikapoeder, sherry en cognac doorroeren. Madrileense bouillon U trekt heldere bouillon met verse to maten. Hier doorheen gaan haarver- micelli, kleine gehaktballetjes, stukjes gepelde tomaat en gehakte kervel. Gepocheerde filet van zeetong met druiven Tongfilets pletten en vouwen. In een beboterd sleetje (van uw oven) met wat gesnipperde ui leggen. Zout toe voegen en overgieten met witte wijn. Dit afdekken met vetvrij papier of folie en gaar maken. Leg de filets daarna op een schaal en doe er warme ge pelde druiven over. Lamsbout met mintsaus Uitgebeende lamsbout opbinden (Dit kan de slager ook voor u doen). Zout, peper en majoraan toevoegen en in smeren met knoflook. In de oven braden in ongeveer 70 minuten. De oven niet te hoog zetten. Mintsaus: Weinig water met azijn en suiker even laten doorkoken. De mint (in potjes verkrijgbaar) samen met een scheut je Crème de Menthe toevoegen. Iets afbinden met aangelengde aardappel meel. Feestpudding Hiervoor is nodig: Een halve liter melk, 10 gram gelatine, 2 eierdooiers en 200 gram Nutella, een kwart liter slagroom en 100 gram suiker. De melk koken. Gelatine, eierdooiers en Nutella opkloppen. Hierover de melk schenken en aflaten koelen. Als dit geheel géleert de samen met de suiker opgeklopte slagroom toevoe gen. In een vorm gieten en in de ijskast stijf laten worden. Voor de garnering klopt u een kwart liter slagroom met 50 gram suiker en een half borrelglaasje Grand Marnier.

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 8