Ook de boerderijen waarin nu de bow ling gevestigd is, zijn onderdeel van een buurschap (in het dialect „noaber- schup") geweest. De bowlingboerderij Toen de bestemming voor de boerde rijen definitief was, heeft de heer Uitzet ter de hulp van het Heineken bouwbu reau ingeroepen. Het bureau maakte de ontwerpen voor indeling en interieur, terwijl het architectenbureau Tersteege geassisteerd heeft bij de restauratie van de buitenkant. In november 1976 werd begonnen met de verbouwing en in sep tember 1977 was het complex gereed. Aan de grootste boerderij ontbrak on geveer acht meter om tot de vereiste lengte van bowlingbanen met een bar- De boerderij vóór de restauratie. ruimte te komen. Waarom dan toch een bowlingboerderij, ondanks het aanbou wen van acht meter over de volle doorsnede van het bestaande gebouw en het dichtbouwen van de ruimte tus sen de twee boerderijen, zal men zich afvragen. In hoofdzaak gaven vijf argu menten de doorslag. - De totale investering van ƒ1.300.000 was financieel haalbaar en een zorgvul dige exploitatieberekening gaf een gun stig resultaat aan. - De koopprijs van de grond met op stallen ter grootte van 3.260 vierkante meter was redelijk, vergeleken met de aankoop van een bouwterrein in een nieuwe wijk of in het centrum van de be bouwde kom - Door de gunstige ligging van de twee boerderijen ten opzichte van elkaar, zes meter tussenruimte en evenwijdig in lengte, alsmede de grote ruimte die dit soort gebouwen biedt, lag de bouwprijs per m3 aanzienlijk lager dan de prijs per m3 van nieuwbouw. - De gunstige situering. De bowling ligt zeer dicht bij een groot openbaar par keerterrein ten behoeve van het re creatiecomplex en ligt tevens aan een van de hoofdtoegangswegen naar het recreatiegebied Dus een actief gebied, waarbij het parkeerterrein vrij is van hef fing. Het restaurant, dat plaats biedt aan 250 per sonen. - De relatie boerderij, horecabedrijf en bowling. Hiervoor is reeds de betekenis en het ontstaan van de boerderij ge schetst. Vooral de Saksische boerderij, waarvan de vorm sterk wordt bepaald door het rieten dak, dat op schouder hoogte van het maaiveld begint, is on danks de grote ruimte dicht bij de men selijke maat gebleven. Een besloten en toch uitnodigend onderkomen, waarbij verblijf van mens en dier in het verleden nog duidelijk herkenbaar en voelbaar is. De simpele bouw en duidelijke con structie van de harde eiken gebinten geven het veilige gevoel van „binnen te zijn". Kortom, een gave, ambachtelijke en daardoor zeer aantrekkelijke ver- blijfsruimte. Reden waarom veel boer derijen, die geen agrarische be stemming meer hebben, opnieuw wor den gerestaureerd voor woon- of ge meenschapsactiviteiten. Bowlen is een gemeenschappelijk ge beuren en een recreatief spel of een sport, waarbij eten en drinken niet weg te denken zijn. Een bowling met uitsluitend een bar is een smalle basis voor dit ge bied, zodat men bij de exploitatiebere keningen tot de conclusie is gekomen, dat zaal- en restaurantaccommodatie meer bestaanszekerheid geeft en de ex ploitatie minder kwetsbaar maakt. De in deling van het gebouw is bewust afge stemd op meervoudige, gelijktijdige ac tiviteiten. In de centrale tussenruimte, of daaraan grenzend, zijn ondergebracht: De opslag en verwerking van de goede ren, alsmede retour en leeg goed en emballage; de uitgifte van maaltijden en dranken, voornamelijk naar de res taurantzaal en naar de bowling; de personeelsvoorzieningen; de technische voorzieningen ten behoeve van de keu ken, de verwarming, ventilatie en derge lijke; de centrale ingang voor het pu bliek; de toiletaccommodatie voor het publiek. De bowling heeft een kleine open keu ken met een zeer beperkt magazijn voor dagvoorraad en een keldertje en kan dus zelfstandig opereren. Met opzet zijn de bar en de schoenen uitgifte gekoppeld en tot een werkgebied gemaakt. Dit geeft een goed overzicht over de zes bowlingbanen, terwijl in minder drukke uren beide elementen door één persoon bemand kunnen wor den. Vanuit de entree kan men zowel in de bowling als in het restaurant kijken. De bar is met opzet achter in het gebouw geprojecteerd, zodat men ondanks het lawaai van het bowlen aan de bar een rustig gesprek kan voeren. Dit gegeven is belangrijker dan het vrije uitzicht op de bowlingbanen vanuit de bar Boven de barruimte ligt de bedrijfswoning. Deze heeft een eigen entree. Door middel van vrijdragende plafonds en een zorgvuldi ge isolatie dringt het lawaai niet tot de woning door. In het achterste gedeelte van het res taurant is een verdieping gemaakt, die een open verbinding heeft met de ruim te. Deze verdieping is als expeditieruim te gepland, maar wordt voorlopig nog gebruikt voor stoelenberging. De boerderijen hebben hun uiterlijke vorm behouden, en vooral het interieur van de oude boerderij is afgestemd op de ruimte, waar gebinten, hoofdbalken, stijlen, karbelen, sporen, riet en derge lijke, die tot de nok toe zichtbaar zijn, op zichzelf al een gaaf interieur vormen. Doordat de zware houten betimmering en afwerking in de bowling de ruimte opdelen, is het bowlinginterieur een rustig geheel geworden; een gegeven dat het publiek in dit soort bedrijven steeds meer zoekt.

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 27