EcwlinabcerderiJ Niiverdal Historie Inlichtingen bij de gewestelijke verkoopkantoren In het oorspronkelijke bestemmingsplan van de gemeente Nijverdal was reeds ruimte voor een recreatiegebied. De ge meente kocht hiervoor een stuk land bouwgrond met bijbehorende twee boerderijen in een oud stukje van Nijverdal, dat geen agrarische be stemming meer heeft. In het ontstane recreatiegebied werden opgenomen: een openluchttheater, een manifestatie ruimte, sportvelden, trimbanen en een kinderspeelplaats. De boerderijen waren aanvankelijk be stemd voor sportaccommodatie, maar na uitgebreide studie bleek, dat de ge bouwen voor dit doel niet geschikt wa ren. De tweede bestemming was een ont moetingsgebouw voor de jeugd, en in de ontwikkelingsfase daarvan is het plan voor een bowlingboerderij ontstaan. Bij de gemeente lag al een verzoek voor De entree. Dit is tevens de verbinding tussen de twee boerderijen. een nieuwbouwplan voor een bowling centrum, ingediend door de heer Th. Uitzetter. Er was geconstateerd dat in Nijverdal een marktsegment voor een bowlingcomplex aanwezig was. Nijver dal behoort namelijk bij de gemeente Hellendoorn, dat een inwoneraantal van 30.000 heeft, en grenst aan een na tuurgebied dat in de zomer veel toeristen trekt In dit gebied verblijven in het zo merseizoen 60.000 mensen (inwoners meegeteld), die nog nergens terecht konden voor een avondje bowlen. De heer Uitzetter was graag bereid de exploitatie van een bowlingcentrum, ge vestigd in de twee boerderijen, op zich te nemen. De oudste boerderij, aan de Koersendijk nummer 7, een variant op een Saksische boerderij met baander (een toegangs poort tot de schuur) is vele eeuwen oud. De boerderij ernaast, op nummer 5, da teert uit de 19e eeuw en wordt niet als karakteristiek boerderijtype beschouwd. Een boerderij als gebouw, ruimte of on derkomen, is een begrip dat iedereen wel moet aanspreken. In de periode dat mens en dier onder één dak en in één ruimte leefden, was er een nauwe relatie tussen mens, dier en aarde. Het mense lijk bestaan speelde zich voornamelijk af in één ruimte. Vooral het klimaat in de noordelijke streken dwong de mens beschutting te zoeken tegen de sterk wisselende weers invloeden en met de beperkte be schikbare middelen werden destijds af gesloten ruimten gebouwd. Eerst ge deeltelijk in de grond, daarna boven de grond. De warmte-afgifte van dieren werd, naast het vuur, dankbaar benut om een draaglijke temperatuur te krijgen. Vooral in de winter was zo'n ge meenschap vrijwel geïsoleerd en op zichzelf aangewezen. De ontwikkeling van deze geïsoleerde samenlevingen herkennen wij duidelijk aan de vorm en het uiterlijk van de boerderijtypen. Voornamelijk in Drente en Overijssel heeft de eenvoudige opzet van de Sak sische boerderij eeuwenlang geen be langrijke veranderingen ondergaan. Dit type boerderij komt voornamelijk voor op de zandgronden, in tegenstelling tot Voorgevel van de Bowlingboerderij. de boerderijen op de kleigronden, waar van diverse typen uitgegroeid zijn tot bijna monumentale gebouwen, een toon beeld van persoonlijke welvaart en macht. De Saksische boerderijen komen veel voor in gegroepeerde situaties. De zandgronden lagen ingeklemd tussen de veenmoerassen, zodat de relatie met andere gewesten en landen nauwelijks aanwezig was; zelfs de onderlinge ver bintenissen waren moeizaam De nood zaak dwong de landbouwers dicht op elkaar te gaan wonen en elkaar te on dersteunen. Zo'n groep vormde weer een geïsoleerde gemeenschap, buur schappen genaamd. Orvelte in Drente is een mooi voorbeeld van zo'n gehucht. Het wordt thans geheel gerestaureerd. De buurschappen hadden bevoegdhe den en alle brinkdorpen zijn uit dit soort samenlevingen ontstaan Buur moet hier vertaald worden met boer, dus eigenlijk waren het boerschappen. De boerde rijgroeperingen, ogenschijnlijk heel grillig gesitueerd, zijn verbonden met al of niet verharde paden en gemarkeerd met veel bomen. Zij zijn bijzonder ka rakteristiek in het landschap Kijkje op de bowlingbanen. 26

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 26