S 2 e/u/ i Chef-kok L. Lauterslager 't Swarte Schaep heeft een traditionele keuken en is Frans georiënteerd. Als ik de chef-kok vraag naar het belangrijkste kenmerk hiervan zegt hij: „Knoflook! Er wordt enorm veel met knoflook ge werkt." Dit vooral op verzoek van de gasten, want zelf houdt hij er niet zoveel van. Hij vindt dat knoflook een nieuw element in de keuken geworden is. „De eetge woonten zijn erg veranderd door het toerisme. Als de mensen in het buiten land een bepaald gerecht geproefd hebben dan willen zij het in hun eigen land ook wel eens eten." De Franse keuken is een groot voorbeeld voor de heer Lauterslager geweest. In Parijs heeft hij ook een aantal maanden stage gelopen. Het diner van de heer Lauterslager ziet Het restaurant biedt plaats aan ongeveer zeventig personen. In de keuken zijn vier koks aan het werk om de vaak tongstre- lende gerechten te bereiden. Beroemd bij 't Swarte Schaep is ook de wijnkaart Je kunt hier nauwelijks meer van een kaart spreken, want de vele wijnen vormen een waar boekwerk. De eigenaresse van het restaurant, me vrouw D Hartman-Poelstra, gaat zelf ieder jaar naar Frankrijk om heel speciale wijnen op te sporen. De wijnkelder telt dan ook vele honderden flessen. Met Kerstmis is het restaurant gesloten („Dat is een van de redenen dat ik er al zo lang werk"). Dan gebruikt de chef kok zijn ervaring om voor zijn gezin een exclusief diner op tafel te toveren. Els Reijnders er als volgt uit: Dat wil zeggen dat er in plaats van de toch wel zware roomboter vaak yoghurt en/of kwark wordt gebruikt. In het kasteel werken vijf koks, die om de beurt een vrije dag hebben. Zij leggen zich momenteel toe op de wildbereiding, omdat de vraag naar wild in deze tijd erg groot is. Honderdtwintig mensen kunnen tege lijkertijd in het kasteel terecht voor een diner. Als het om een koud buffet gaat zijn dat er meer. De heer Been hoopt een van beide kerstdagen thuis te vieren. Dan kookt hij waarschijnlijk zelf. Maar hij vindt dat ook zijn vrouw een goede kokkin is. „Bij ons zijn de taken in de keuken goed ver deeld." Chef-kok Lauterslager in de bijkeuken van 't Swarte Schaep. De heer Lauterslager is chef-kok bij het wijd en zijd bekende restaurant 't Swarte Schaep in Amsterdam. Vele vooraan staande personen, onder wie prinses Beatrix en prins Claus, de heer Jorge Guillermo en de oud-burgemeester van New York, hebben hier gegeten Dat betekent dat je een beroemde keu ken hebt, en dus, natuurlijk, een be roemde kok. Maar de heer Lauterslager is erg bescheiden wat dat betreft. Uit zijn woorden spreekt alleen liefde voor zijn vak. Hij zegt bijvoorbeeld: „Kok zijn is geen beroep, dat is een roeping." De chef-kok heeft geen enkele gerichte opleiding gehad. Kookboeken gebruikt hij ook al lang niet meer. Zijn stelregel is: „Lekker koken is een kwestie van fanta sie en smaak." Alle gerechten die de keuken verlaten worden eerst door de meester zelf geproefd. „Als ik het lekker vind, dan kunnen mijn gasten het meestal ook waarderen." De heer Lauterslager is voor de oorlog in een restaurant in Utrecht begonnen Na de oorlog kwam hij naar Amsterdam, waar hij in de keuken van „De Vijf Vlie- ghen" terechtkwam. Via 't Kalfje (aan de Amstel) kwam hij naar 't Swarte Schaep. Nu is hij hier al weer zestien jaar chef kok. Gerookte forel Hiervoor heeft u nodig: twee gerookte forellen, 10 gram gelatinepoeder, 1/3 liter witte wijn, laurierblaadje, beetje zout, citroen, mierikswortelsaus (in potjes verkrijgbaar). Gelei: De wijn tot de helft laten inko ken, met het laurierblad. Gelatine toevoegen en dan geheel passeren door een doekje. De massa laten af koelen. Van de forel het vel afhalen, fileren en op een schaal leggen, waarop sla, partjes citroen en tomaat. Hierover de gelei leggen. Vier halve tomaten vullen met mierikswortelsaus en dit, samen met toast en boter, erbij ser veren. Lady Curson Een blik schildpadsoep, vier eier dooiers, 1/81 slagroom en een beetje kerriepoeder. De eierdooiers kloppen met de helft van de slagroom en kerriepoeder. Dit verwarmen (beslist niet koken). Toe voegen aan de schildpadsoep. Als het begint te binden in soepkoppen overgieten. Hierop half geklopte room leggen en onder de grill zetten tot het begint te kleuren. Aan tafel een scheutje sherry toevoegen. Le faisan röti a l'Alsacienne Fazant op Elzasser wijze Twee kleine, jonge fazanten in een half uur bijna gaarbraden, bij voorbeeld in de oven, stand 6. Een blik zuurkool met een halve liter wijn en een klein blikje ananas ver warmen en samen met puree serve ren. Parfait au Grand Marnier Deze pudding kunt u daags van te voren bereiden. Een halve liter slagroom stijfkloppen. Vier eieren en twee dooiers au bain marie twee minuten met de garde kloppen. Dan van het vuur halen en met de mixer kloppen tot het geheel stijf is. Daarna de helft van de room erdoor scheppen en 30 gram Grand Marnier toevoegen. Dit in het diep vriesvak 24 uur laten staan. Op de dag zelflossen op een koude schotel. Garneren met slagroom en si naasappelsnippers. De gerechten zijn steeds berekend voor vier personen. 10

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 10