en zoon Van Hooren met DIEPVRIES komt dan ook duidelijk naar buiten. Vier jaar geleden gaf hij het stuurwiel over aan zijn zoon Wim, die in de daar voor liggende jaren ruimschoots de ge legenheid had gekregen dit typische vak te leren Op de Boven-Maas is hij overi gens met dit beroep bijna ,,de laatste der Mohikanen". Op dit gedeelte van de ri vier opereert nóg een parlevinker en op de hele Maas zijn zij nog maar met z'n vijven. Voor Wim is er voorlopig nog voldoende werk op het water De aanlegsteiger, met daarop een kleine grijpvoorraad, ligt op een steenworp afstand van zijn huis, hoog op de oever. De klanten varen voor zijn deur langs", maar veel tijd om van alles wat mevrouw schipper en haar gezin dagelijks nodig hebben. Oude relatie De banden met de brouwerij dateren al van zo'n vijfenzeventig jaar geleden. Zijn vader had in Belfeld een café, dat later in andere handen is overgegaan. Zelf doet Jan van Hooren al zo'n vijftig jaar zaken met Heineken, stelt hij met enige vol doening vast. Maar wanneer hij op een bepaald punt kritiek heeft, steekt hij die evenmin onder stoelen of banken. Zijn mening over wat er fout is of was aan een bepaalde emballagesoort bijvoorbeeld, leerd, waarbij Bokma, Coebergh en Hoppe de boventoon voeren. Varende slijter Parlevinken is volgens Van Dale's Groot Woordenboek „...met een boot langs de schepen op stroom gaan om koopwaar te slijten". Zowel de koopman te water als zijn scheepje worden parlevinker ge noemd. Hij mag dan ook zo ongeveer alles verkopen wat de schippers in het dagelijkse leven nodig hebben, met uit zondering van gedistilleerd. Voor de Ti me is money geldt deze uitzondering niet. Want vader Jan van Hooren (62) is waarschijnlijk de enige koopman te wa ter, die in het bezit is van een slijtersver gunning. In ieder geval was hij de eerste parlevinker in Nederland, die zo'n ver gunning „bemachtigde". Hoe dat des tijds in z'n werk ging, is een verhaal apart Trouwens, de vele voorvallen uit het leven van deze kleine, taaie man, die zijn hele leven op het water heeft doorgebracht, zijn zo kleurrijk dat daar over wellicht nog eens een boek wordt geschreven In 1971 vierde hij zijn veer tigjarig jubileum als parlevinker. Uit alle windstreken, ook uit het buitenland, stroomden de gelukwensen in het Lim burgse Belfeld binnen Zijn eerste boot heette 'tUivertje, daarna werd en bleef (ook als er een nieuw schip kwam) de naam Time is money. In de oorlog bracht Jan van Hooren eigen handig zijn boot tot zinken, zodat deze niet in handen van de bezetters kon val len. Toen, kort vóór de bevrijding, het scheepje droogviel, wilden de Engelsen het beschieten, maar de naam Time is money redde de parlevinker van een roemloze ondergang. In het assortiment gedistilleerd voeren Bokma, Coebergh en Hoppe de boventoon.... rechts onze vertegenwoordiger J. C. A. Thijs- sen. De Time is money ligt zelden (lang) voor de wal... daaruit naar zijn afnemers te kijken heeft hij niet. Zijn brood ligt op het water van de Maas, tussen de dorpjes Tegelen en Kessel, een traject van ongeveer vijftien kilometer. Het punt, van waaruit Wim zijn varend winkelbedrijf uitoefent, dicht bij de sluizen van Belfeld, is bijzonder gunstig gelegen De Time is money ligt dan ook zelden (lang) voor de wal. Want, tijd is geld..

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 23