JSHI De stichter Aritonius van Uniek museum bij firma Van Well B.V. Well ruilen voor een kleinhandel in koloniale waren, wijnen, gedistilleerd en genees middelen voor het vee. Men had dus in die tijd, gezien het assortiment van het prille bedrijf gevestigd in Zegwaart (Zoetermeer), al van branchevervaging kunnen spreken In 1894 droeg Antonius van Well het bedrijf over aan zijn zoon L. M. G. van Well die op zijn uithangbord ,,en gros" toevoegde en begon te le veren aan andere detaillisten. De eer ste schreden op het grossierspad wer den gezet. In de hierop volgende ja ren, tot 1932, leverde het bedrijf aan circa 600 detaillisten, waarvan de heer Van Well wel eens verzuchtte: de ene helft houdt mij wakker omdat ze niet op tijd betaalt en de andere omdat ze geen bestaan meer heeft In 1932 besloot de heer A. J. M van Well, de derde genera tie Van Well, die het bedrijf inmiddels had overgenomen, tot een belangrijke stap. Er werd tot oprichting van het eer ste vrijwillig filiaalbedrijf in Nederland overgegaan onder de naam De Spar. Zeventien afnemers bleken bereid aan deze vorm van samenwerking hun ver trouwen te geven en beloofden zich vol ledig te concentreren ten aanzien van orders, inkoop, assortiment, merkbeeld en zegelsysteem. Direct vanaf de start bleek deze samen werking voortreffelijk te verlopen. De formule sloeg goed aan bij de consu ment en in snel tempo groeide het aantal Spar-winkeliers. Andere groothandela ren, die van een afstand het experiment met belangstelling volgden, vroegen en kregen toestemming tot het mede voeren van het Spar-merk en de Spar- politiek. In 1940 werkten dertien groot handelaren samen onder de naam De Spar en 18 september van dat jaar droeg de heer Van Well zijn rechten op het Spar-merk over aan het inmiddels opge richte Spar-hoofdkantoor te Amsterdam. De geboorte en de groei van het eerste Nederlandse Vrijwillige Filiaalbedrijf was voorspoedig verlopen. In 1948 zette het Spar-merk de eerste schreden over onze grenzen Met België als eerste en Japan recentelijk als laatste is het totaal aantal landen waar Spar levensmiddelenbe- Het oude hijswerktuig, voor de gelegenheid bediend door de heer A J. M van Well. drijven zijn gevestigd, gegroeid naar ze ventien. Nu in 1977 bewerkt A. J. M. van Well B.V. vanuit een modern dis tributiecentrum samen met de door haar beleverde ondernemers een deel van de Nederlandse markt. En na bijna honderd jaar is een moderne supermarkt van de B.V. geopend op het stukje historische grond in Zoetermeer waar in 1880 de eerste stappen werden gezet Het he dendaagse bedrijf brengt een groot stuk historie van de familie Van Well en de groei gedurende al die jaren met zich mee. Met dit gegeven besloot een van de hui dige directeuren, de heer A. J. M. van Well, tot het oprichten van een familie museum. In de vergaderzaal van 't nieuwe gebouw werden door de jaren heen vaak moei zaam verzamelde werktuigen, die in 't ver leden werden gebruikt, bijeengebracht en opgesteld. Zo herbergt het museum De wand met een collage van vier generaties Van Well. De vierde generatie Van Well werkt in het Spar distributiecentrum A. J. M. van Well B.V. te Zevenhuizen (Z.H.) Gedurende de schoolvakantie treft u er de (nog stu derende) vijfde generatie aan die zich tijdens vakantiewerk voorbereidt op een mogelijke werkkring in het bedrijf. Vier generaties Van Well betekenen een, op drie jaar na, 100-jarige geschiedenis van dit toonaangevende Spar-bedrijf. In 1880 besloot Antonius van Well zijn rog gebrood-bakkerij in Amsterdam in te Het oude winkelpand in Zegwaart, waar nu een moderne supermarkt is gevestigd 6

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 6