Veranderde smaakpatronen Verpakkingsontwikkelingen Smaakverdeling frisdranken 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 (totaal) 12 15 Vict* Royal Club I 1 Royal Club Royal Club] De smaak van de Nederlandse frisdran kenconsument verandert voortdurend. Vroeger dronken wij voornamelijk ga- zeuses, maar door het toenemende kwaliteitsbewustzijn wonnen de vruch tenlimonades (vooral sinas) snel aan populariteit. 36 36 19 20 22 19 23 19 19 20 18 43 47 22 17 13 22 53 53 15 11 20 14 52 49 44 38 19 16 19 20 19 22 21 24 22 26 Bovendien kwamen na de Tweede We reldoorlog de merken Coca-Cola, Pep- si-Cola en 7-Up uit Amerika. Bekijken we nu de situatie over de afge lopen jaren, dan vallen op: 0 de sterke terugval van vruchtenlimo nades; het vrij stabiele aandeel van de le- mon/lime-dranken, tonic en sodawater en gazeuses; de voortdurende groei van de cola- markt; de opkomst van mineraalwater gedu rende de afgelopen twee jaar. Een interessant nieuw fenomeen (dat overigens niet in de huidige marktcijfers tot uitdrukking komt) is Royal Club Shandy. Dit nieuwe Vrumona produkt (dat opvalt door z'n aparte smaak, z'n markante schuimkraagje en het feit dat het 'n ietsje alcohol 1 procent bevat) ontwikkelt zich sinds zijn introductie in mei 1976 ver boven verwachting. Kennelijk zat Nederland te wachten op iets heel nieuws, iets anders. Royal Club Shandy blijkt duidelijk in die behoefte te voorzien. Maar ook produkten die inha ken op het toenemende gezondheids bewustzijn, zoals suikervrije 7-Up (geïntroduceerd in februari 1977) en het reeds eerder genoemde mineraalwater zitten duidelijk in de lift. Die „gezond heids-trend" komt echter het sterkst tot uitdrukking in de spectaculaire opmars van vruchtensappen en -dranken. Vooral de introductie van goedkope sappen heeft geleid tot de sterke terug val van vruchtenlimonades. Het prijsverschil tussen sinas en jus d'o- range bijvoorbeeld, is inmiddels zo ge ring geworden, dat de consument die overstap kennelijk zonder problemen maakt. Kijken we tenslotte nog even naar de ontwikkelingen die voor de komende vijf jaar zijn te verwachten, dan mogen wij weliswaar voorzichtig concluderen: 0 dat het aandeel van de cola's in de totale frisdrankenmarkt verder zal toe nemen; 0 dat de groei van de frisdrankenmarkt ten dele zal moeten komen uit nieuwe smaken (Royal Club Shandy); 0 dat de markt voor vruchtensappen en -dranken nog volop in expansie is. In de sector thuisverbruik is de literfles niet meer weg te denken. De kleine (200 cc) fles is als gevolg hiervan vrijwel van de frisdranken schappen verdwenen. Een ontwikkeling die te betreuren valt, omdat uit consu mentenonderzoek is gebleken dat er nog steeds veel vraag naar deze handige eenpersoonsverpakking is. Daarom is Vrumona deze verpakkings- vorm weer actief gaan pousseren. Blik is sterk in opmars, zij het dat het nog steeds een zomerseizoen-verpakking is. Toch zijn er tekenen die er op wijzen, dat ook buiten dat seizoen de belangstelling voor fris-in-blik toeneemt. In de horecasector hebben premix- en postmix-tapinstallaties hun waarde be wezen. Zij besparen de horeca-ondernemer veel gesleep met flessen en kratten. De ontwikkeling van eenmalige verpak kingen in het frisdrankensegment (waar met name de handel grote belangstelling voor heeft) wordt nog steeds sterk be perkt door de specifieke technische ei sen waaraan flessen voor koolzuurhou dend fris moeten voldoen. Toch is een doorbraak op dit gebied in de komende jaren te verwachten. OU» SMANt*. Royal Club TONIC Royal CM> Royal dub SHANDY «TTOtltMON CHROt nkwast itoüMGwviNtmn

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 15