Levende tckttdenii fJiele>i urn Üen Haag maakte op Koninginnedag kennis met de be kende Breughel- stoet uit het Belgische Win- gene. De stoet bestond uit honderden amateur-toneel spelers, die in een kleurrijke optocht talrijke spreekwoor den, kinderspelen en schil derijen van Pieter Breughel uitbeeldden. Dit alles werd ondersteund door meesle pende volksmuziek, uitbundi ge dansen en zwaaiende vendelgroepen. De optocht bestond uit vier delen. Het eerste deel begon met een inleiding, waarin door enkele groepen de tijd van Breughel werd opgeroepen: Lamme Goedzak kwam tot leven, evenals de landsknech ten en de Spaanse soldaten De uitbeelding van het oud- Vlaamse lied „Zeg kwezelke wilde gij dansen...." riep de zelfde sfeer op Het tweede deel toonde kin derspelen en spreekwoor den, die tal van menselijke zwakheden en ondeugden lieten zien: onder meer Vrijen onder één dakals de vos de passie preekt of De bloeme tjes buiten zetten. Het derde deel was een lof lied op de schilderijen van de grote Vlaamse schilder. Ver schillende van zijn beroemde schilderijen gingen een nieuw leven leiden: Dulle Griet, De strijd tussen carna val en vasten en Luilekker land. Onderwijl speelde „zo schoon als hij kon" een rij dende Vlaamse beiaard. In het vierde deel kwamen de festiviteiten tot een climax. Triomfantelijk torsten de deelnemers het vele eten mee dat na afloop van de optocht, tijdens de Breughel-maaltijd veroberd werd: worst, kaas, rijstepap, pannekoeken en tonnetjes bier. Daartussen danste een kleurige groep de Boerendans, die herinnerde aan het gelijknamige schilde rij. Zwierig zwaaiende vlag gen, een echt Vlaams mu ziekkorps en de eivolle wa gen „boerenbruiloft" vol zin gende en feestvierende brui loftgasten vormden het slot van de stoet. De Breughel-maaltijd werd aangericht in de Nassaulaan en de Sophialaan. Geduren de anderhalf uur waren de in kleurige kledij gestoken deel nemers één reusachtig le vend geworden schilderij van Pieter Breughel, waarop de vele toeschouwers niet uitge keken raakten. Heineken had verscheidene kraampjes opgesteld, van waaruit het bier rijkelijk vloei de. Traditiegetrouw werd dit gerstenat uit enorme kannen in de wachtende pullen geschonken Ook tijdens de maaltijd zorgde de Vlaamse blaaskapel voor de vrolijke noot. De Breughel-maaltijd vormde het kleurrijke slot van de Haagse Breughel-optocht en het einde van de sfeervolle middagviering van Koningin nedag 1977 in de Residentie.

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 19