18 Vanuit het café-restaurant Merwezicht (de naam zegt het al) heeft men een schitterend uitzicht op de rivier de Merwede met in de verte Woudrichem en Slot Loevestein. De schouwburg De Nieuwe Doelen biedt plaats aan zeshonderd bezoekers. De moderne bar van de aan de Appeldijk gelegen nachtzaak C'est si bon. spandoeken mee te voeren met de leu ze Leve Moeder Sien, als zij voor schiet oefeningen afreisden naar Oldebroek. Veel veranderd Er is sindsdien veel veranderd. De ma rine lichtte in 1926 het anker en in 1960 trok ook het garnizoen de stad uit. De kazernes werden afgebroken om plaats te maken voor ruime parkeergelegen- heden. Maar ook de vele oude bedrijf jes van weleer verdwenen uit het stads beeld, wel zo'n vijftig in getal. Bekende café's zoals dat van Moeder Sien, Opoe van Driel, Marie van Peelen, Mac van Es, Teunis Verduin, de Arkelse Tol van Hannes de Gier en de logementen van Aart Boender op de Kortendijk en in de Passage bestaan allang niet meer. Zij hebben plaats moeten maken voor zaken, die voldoen aan de nieuwe eisen, gesteld door de huidige uitgaande ge neratie. Momenteel zijn er in de plaats 81 hore- ca-vergunningen in omloop en dat be tekent één horeca-lokaliteit op onge veer 350 inwoners. Voorts kan men te recht bij negen slijterijen. Voor een goede en redelijk betaalbare maaltijd staan zeven restaurants ter beschikking, voor een overnachting kan men zich vervoegen bij een motel, een pension- bedrijf of een van de drie hotels. De be zettingsgraad van die bedrijven is goed, maar een uitbreiding van de hotellerie is beslist niet overbodig. Gorcum be schikt voorts over zes cafetaria's, twee bistro's (een derde is in aanbouw), drie chinees-indische restaurants, vier ijssalons en een sociëteit. De jongere mensen zijn veelal te vinden in de zes aanwezige discotheken en enige dan cings. De Turkse gastarbeiders hebben hun eigen Turks café. Daarnaast treft men dan ook nog eens zo'n vijftig stan- daard-café's en enkele verenigings gebouwen. De hengelsportvereniging onder andere met een bijzonder groot ledental, heeft een eigen, op het water gelegen, café, vroeger een woonboot. Uitgaan in Gorcum In 1961 kwam de zeer moderne schouw burg gereed, die plaatsruimte heeft voor 600 bezoekers en die tevens is voorzien van een ruim zalencomplex. De schouwburg biedt, met elders in de stad het Roxy-theater, de Gorcummers ook de mogelijkheid voor bioscoopbe zoek. Ook in de nog kort achter ons liggende jaren is er weer veel veranderd in de stad en dat geldt stellig ook voor de horeca-sector, die thans 01.00 uur als sluitingsuur hanteert, de nachtzaken uitgezonderd We doen zo maar een greep uit de vele mutaties. In het voormalige café van Cees van Deursen in de Hazewindhond straat, zetelt Gerrit Bergman al weer enige jaren. De gezellige sfeer van wel eer is er gelukkig behouden gebleven. Tinus Valentijn heeft het interieur van zijn bedrijf op de Langendijk, waar het prettig toeven is, in de loop der jaren aanzienlijk verfraaid. Doch ook het vroegere café op de Varkensmarkt vari de helaas veel te jong gestorven Gerrit den Uijl, heeft een belangrijke gedaan teverwisseling ondergaan. Er zijn echter ook vele nieuwe bedrijven gesticht. In de danszaal van het Roxy- theater, waar jaren geleden slechts een dansje gemaakt kon worden op zater dagavond van acht tot twaalf uur en dan nog slechts om de veertien dagen, is thans het moderne La Condesa geves tigd. Een zaak waar men, evenals in het- naastgelegen C'est si bon, tot ver na twaalven terecht kan. Huub van Kapel toverde het voormalige weeshuis in de Westwagenstraat om tot het giganti sche horecapaleis De Carrousel, bij zonder geliefd bij de jeugd van Gor cum en wijde omgeving. Het bedrijf omvat een origineel bruin café, cafeta ria, discotheek, dancing en een grote bar. Er tegenover kan men de Engelse pub-sfeer proeven in Bliek's Pride. Maar ook Meddox en Club 13 zijn nieuw ontstane horecabedrijven, eveneens bijzonder in trek bij de jongere mensen. Verdwenen is echter het bij vele sport mensen in den lande bekende café van de vroegere voetballer, ex-interna tional Frank Wels. In dat pand is thans een bistro gevestigd. Het restaurant de Beurs heeft plaats moeten maken voor een café-barbedrijf. Het vroegere hotel restaurant Modern (thans 't Spinne wiel) op het Eind bestaat nog wel, maar de huidige, vooruitstrevende eige naar, de heer Kramer Freher, heeft de zaak nagenoeg geheel eigenhandig om gebouwd en voorzien van een sfeervol interieur, dat beslist noodt tot een bezoek. Gelukkig zijn ook verscheidene van de vroeger bestaande zaken behouden ge bleven. Het café Wervenbos is nog steeds een trefpunt van de vele oudere Gorcummers en in het knusse café Old Dutch ontvangen de gezellig pra tende Jan Wouters en echtgenote nog Gezicht op Merwezicht.

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 18