Zeer in trek bij de jeugd van Gorcum en wijde omgeving is De Carrou- La Condesa, een nachtclub, is gevestigd in de vroegere danszaal van sel in de Westwagenstraat, vroeger een weeshuis. het Roxy-theater. het bestuur van de stad overgenomen door de Graven van Holland. De stad was in die tijd door de vele markten al een vooraanstaand handelscentrum. Kooplieden uit binnen- en buitenland waren er immer in groten getale te vinden. Streekfunctie Ook thans kent Gorcum nog enige markten die vele mensen van buiten naar de stad doen toestromen. De vee markten in november, maar vooral de paas- en pinkstermaandagmarkten, uniek in Nederland, worden door vele duizenden uit de wijde regio bezocht. Gorcum is dan ook een plaats met een duidelijke streekfunctie voor de bewo ners van het Land van Heusden en Al- tena, de Alblasserwaard, de Bommeler- waard, de Tielerwaard, de Vijf-Heren- landen en de Betuwe. Maar ook tijdens het weekeinde trekken velen naar de stad. Het behoeft uiteraard geen betoog dat de winkelstand en zeker ook de horeca-sector daar hun voordeel mee doen. Verder neemt Gorcum ook op het gebied van de ziekenverzorging en het onderwijs een belangrijke plaats in voor de streek. Het streven van het gemeente bestuur is erop gericht de stad wel leef baar te houden en derhalve wil men rond de eeuwwisseling tot een inwo nersaantal komen van (hooguit) 37.000. Door de trek naar de nieuwbouwwijken is het oude en knusse stadsdeel wel enigszins ontvolkt. Woonden er vroeger nog negenduizend mensen binnen de wallen, thans zijn dat er nog slechts vijfduizend. Men is echter druk doende om door renovatie van oude panden en nieuwbouw dat weer op te voeren tot zevenduizend. Het gemeentebestuur heeft zich daarbij wel op het standpunt gesteld, dat er een harmonie bewaard moet blijven tussen de moderne voor zieningen en de waardevolle zaken die de eeuwen trotseerden. Ondanks het feit dat Gorcum behoort tot de provincie Zuid-Holland, begrensd door Gelderland en Noord-Brabant, straalt er toch een typische Brabantse sfeer van het plaatsje uit. Opvallend eigenlijk, want tot het moment dat de Merwedebrug in 1961 de verbinding met Noord-Brabant aanzienlijk vergemak kelijkte, was er alleen maar de moge lijkheid om de overkant (Noord-Bra bant) van de rivier de Merwede te be reiken via de Gorcumse veerboten, die in Sleewijk aanlegden. Hoe intensief het verkeer van en naar het zuiden toen al was, blijkt wel uit de vervoerscijfers van de plaatselijke veerdienst. Maar liefst 1.750.000 passa giers en nog eens 400.000 auto's maak ten er per jaar gebruik van. Wonen en leven anno 1977 De stad heeft door haar centrale lig ging en uitstekende uitvalswegen veel te bieden als vestigingsplaats voor de industrie. Maar ook als woon- en leef gemeenschap heeft Gorcum een bij zonder goede naam, omdat de plaats nog niet te groot is. Bovendien heeft het zijn stedelijk karakter behouden in een rustige landelijke omgeving. Tevens wordt het gekenmerkt door vele mooie plekjes, zoals het Paardewater, de wal- De mooie St. Janstoren domineert de binnen stad en is het markante punt in de wijde omgeving. De toren, die gebouwd werd in het midden van de 15e eeuw, toen Karei de Stoute Heer van Gorinchem was, heeft al op heel wat gebeurtenissen neergezien. Op de voorgrond de poort van het vroegere kazer neplein. len en zeker niet te vergeten het prach tige park, gelegen op het ook zo gehe ten stuk land „Buiten de Waterpoort", waar men in alle rust kan genieten van het fraaie uitzicht op de rivier de Mer wede. Gorcum is derhalve dan ook zeer in trek als forensengemeente De ver houding werknemers ter plaatse en fo rensen ligt momenteel 1 op 1. Het hui dige werkloosheidspercentage is 5,4% (exclusief de arbeidsreserve) en is daar mede gelijk aan het landelijk gemiddel de. Gorcum mag zich ook al vele jaren ver heugen in een zeer grote toeloop van toeristen. Vele oude geveltjes sieren het oude stadsdeel, maar ook de St. Janstoren, het museum Dit is Bethle hem en het Hugo de Grootpoortje, waar Hugo de Groot in 1621 na zijn ontsnapping van Slot Loevestein in een boekenkist werd binnengebracht,krij gen veel aandacht. Bovendien biedt het water met de in ruime mate aanwezige mogelijkheden voor de watersport de nodige afleiding en is er gelegenheid tot het maken van een boottocht naar de Biesbosch of naar het oude slot Loevestein met een bezoek aan het ook al oude stadje Woudrichem. Kampeerders kunnen eveneens terecht op de camping Buiten de Waterpoort, gelegen aan de rivier. Het daarbij geprojecteerde strandpavil joen met vele zitjes, voorziet zo men dat wil, in de dagelijkse levensbehoefte. Maar tevens kan men op een steen worp afstand voor een verfrissende dronk terecht in het voormalige café van Cees van der Steenhoven, waar bedrijfsleider Gerard Romijn een voor treffelijk gastheer is of bij café De Poort met zijn intieme interieur. Daar wordt ook een goede snack geserveerd. Tijdens het vakantie-hoogseizoen bie den de zomerfeesten, nu al weer meer dan vijfentwintig jaar, velen de nodige ontspanning en verstrooiing. Herbergen en brouwerijen Het café-leven heeft in het stadje door de jaren heen altijd een zeer belangrijke plaats ingenomen, want de Gorcummer, spreek uit „Gurcummer", is van huis- uit altijd een dorstig mannetje of vrouwtje geweest. Bovendien worden de vele bars, dancings, discotheken, bistro's, restaurants en cafés tijdens de weekeinden druk bevolkt door de men sen uit de streek. Vooral bij de jeugd is de stad zeer in trek. 16

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 16