eineken Uniek wereld kampioenschap rond paleis Het Loo Prins Philip gaat in de fout op de eerste Heineken hindernis in de marathon. Reeds ver voor onze jaartelling kende men de aanspanning van vier paarden voor glorieuze intochten van vorsten en aan voerders. En door alle eeuwen heen zien wij deze aanspan ningen weer in verschillende hoedanigheden terugkomen: voor het slepen van geschut, voor zwaar bos- of bouwwerk, maar ook voor postkoetsen en officiële karossen, waar ze bijdroegen tot de statie en pracht van bijzondere gebeurte nissen. Nu het vierspan sinds vele jaren zijn functie als tractie ver loren heeft en alleen nog bij feestelijke gelegenheden wordt ingezet, vindt in een aantal Europese landen een opleving plaats in de belangstelling voor de originele koets, bespan nen met een bij elkaar passend vierspan van hoge klasse. In 1970 leidde deze belangstelling tot de organisatie van het eerste internationale kampioenschap in Engeland. Afwisse lend wordt om het jaar een Europees en een wereldkampi oenschap verreden, een kampioenschap dat eigenlijk gelijke waarde heeft omdat uitsluitend Europese landenequipes deelnemen. Dit jaar had ons land de organisatie van het wereldkampioen schap op zich genomen. Geen kleinigheid als men bedenkt dat met de organisatie van een dergelijk evenement ongeveer een half miljoen gulden gemoeid is. Dankzij subsidie, sponsoring, entreegelden en de opbreng sten van een puzzelprijsvraag werd dit bijeengebracht. En dat de animo voor dit evenement er was blijkt uit de toevloed van bezoekers, tussen de 25 en 30.000, die gedurende deze dagen het strijdtoneel bezochten op de terreinen van paleis Het Loo en in de Kroondomeinen in de onmiddellijke om geving. Elf landen stuurden er hun afvaardiging heen, onder andere Engeland, Duitsland, Hongarije, Polen en natuurlijk was ook Nederland, hoewel het nog slechts een kortstondige traditie kent, vertegenwoordigd. Jammer genoeg waren enkele landen gedwongen af te zien van deelname wegens de hoge kosten die begeleiding en vervoer vragen. De Engelse ploeg trok de grootste belangstelling omdat zij als actief deelnemer en koetsier in haar midden had prins Philip, de echtgenoot van de Engelse koningin en voorzitter van de Internationale Paardensportfederatie en de in paar densportkringen zeer bekende Lt. Col. Sir John Miller, de vroegere leermeester van prins Philip. Beiden reden met een aanspanning die toebehoort aan de Engelse koningin. Prins Philip reed als enige van de gehele ploeg met van af komst Engelse paarden, de Clevelanders, een van de oudste Engelse rassen. Sir John Miller liet zijn phaëton voorafgaan door een prachtige vierspan Oldenburgers, paarden die oor spronkelijk sedert de 17e eeuw gefokt zijn vanuit onze eigen' Friese paarden. De ploegen van Hongarije, Polen en Zwitserland wekten de belangstelling van het publiek doordat de twee verplichte hulpkoetsiers gekleed waren in oud-nationale kostuums of De Heineken koets was tijdens de pauzen regelmatig te zien. nationale uniformen uit het eind van de vorige eeuw. Boven dien stalen drie Hongaarse equipes de show door de aan spanning met vier Lippizaner hengsten - paarden die hun faam ontlenen aan de beroemde Spaanse Rijschool te Wenen - waarvan lange tijd in het Westen gemeend is dat men deze niet tezamen in het vierspan kan laten lopen. Maar al datgene waar het publiek met grote ogen naar uit keek, was niet waar de jury op lette. De eerste dag vond een beoordeling plaats van de presentatie: kleding en houding van koetsier en hulpkoetsiers, conditie en verzorging van de paarden, verzorgdheid en passendheid van de tuigage (het harnachement), de staat waarin het rijtuig verkeert, en ten slotte de algemene indruk. De tweede dag de dressuur van het vierspan voor het rijtuig. En dan de derde dag het vuurwerk voor het publiek: de ma rathon, een tocht van ongeveer veertig kilometer door de Kroondomeinen tijdens welke het uithoudingsvermogen van de paarden en het vakmanschap van de koetsiers getest werden, een parcours dat geheel op tijd afgelegd moest wor den en waarin een gedeelte van ongeveer acht kilometer met zeer zware hindernissen gereden moest worden. Bij deze marathon vielen onder de 33 deelnemende equipes de mees te slachtoffers. Ook prins Philip behoorde tot de pechvogels, doordat bij een van de hindernissen zijn wagenboom brak en zijn paarden uitbraken, hetgeen hem door tijdverlies vele strafpunten opleverde; slechts twee deelnemers slaagden erin de marathon foutloos te beëindigen. De laatste beslissende dag bracht onder zeer grote belang stelling het hindernisrijden op het terrein van Paleis Het Loo. Door het ronden en passeren van kegels, het wenden in een zogenoemde schaapskooi en het overgaan van een brug dienden de equipes - getooid in hun fraaiste presentatie - binnen een vastgestelde tijd de stuurmanskunst van de koet sier en de bekwaamheid van hun paarden te bewijzen. Hierbij toonden de Hongaren ware grootmeesters met het vierspan te zijn. Hun positie in het klassement versterkten zij door allen een foutloos parcours te rijden en zich zodoende alle vier onder de eerste acht te scharen. Individueel wereld kampioen werd de Hongaar Abonyi, terwijl het landenklasse- ment ook door Hongarije opgeëist werd. Nederland eindigde in dit klassement op een eervolle vierde plaats, vlak voor de vroegere wereldkampioen Engeland. Het spreekt vanzelf dat ons concern, zelf de trotse bezitter van een originele Engelse postkoets uit de vorige eeuw, met een vierspan bij dit evenement aanwezig was. De koets be trad in de pauzen regelmatig het terrein en oogstte groot en thousiasme bij het publiek dat toch al met fraaie vierspannen verwend werd. Naast de reclame bij een tweetal hindernissen in de mara thon, waren onze produkten voor bezoekers en gasten aan wezig in alle verkoopgelegenheden rond het terrein. Zij von den, mede in verband met de hoge temperatuur, gretig aftrek. De nieuwe Hongaarse wereldkampioen Abonyi met zijn in nationale klederdracht getooide hulpkoetsiers.

Heineken - Tap en Schap | 1976 | | pagina 19