NIEUWE TUIGAGE 10 De beide appelschimmels met hun nieuwe hoofdtuigage. Links Freddy en rechts Han. Een klein jaar lang is de firma Wanders te Amsterdam druk doende geweest met het ver vaardigen van nieuwe tuiga ge voor de vier Heineken paarden. Enige tijd geleden werden Freddy, Han, Rein en Gé voor het eerst in hun nieuwe „jas je" gespannen en zoals u kunt zien, het staat ze prach tig- Wat een enorm werk zo'n tuig maken betekent, besef je pas een beetje als je eens binnen gaat kijken bij de heren Wan ders in de Jacob van Len- nepstraat in Amsterdam. Het meeste wordt met de hand gedaan, hetgeen op zich al bijzonder is in onze geautomatiseerde wereld. De heer H. F. Wanders senior vertegenwoordigt de derde generatie in dit leerverwer- kende bedrijf, terwijl zijn zoon P H., als vierde generatie, het vak reeds voor het grootste deel beheerst. Het leer, in vele soorten, wordt meestal in Engeland gekocht. „Nederland heeft nog maar twee ouderwetse leerlooierijen voor paarde- tuig", zo vertelde de heer Wanders sr., „namelijk in Te- gelen en in Waalwijk en als die een paar mooie huiden hebben, kopen we die ook. Het nadeel van Nederlands leer is echter, dat de littekens, die het vee oploopt aan de prikkeldraadafrasteringen altijd zichtbaar blijven op de huiden. In Engeland zetten de boeren heggetjes of stenen muurtjes als omheining van de wei en de dieren houden hun huid heel. De mooiste huiden zijn vier tot vijf jaar gelooid, een proces dat een enorme stank veroorzaakt, maar het resultaat is schitte rend. De dikste huiden zijn en blijven soepel, zelfs bij vries kou". De heer Wanders, nu vijfenzeventig jaar, heeft zo veel enthousiasme voor zijn vak, dat hij nog steeds enkele uren per dag werkt. „Hij kan niet wegblijven", zegt zijn zoon, „hij moet erbij zijn. Voor mij is dat heerlijk, want hoewel ik het net zo goed kan als hij, leer ik toch nog steeds fijne kneepjes van 'm. En we hebben 't gezellig hier". De heren Wanders sr. (rechts) en jr. passen de gareeistoten op het ,,kale" gareel.

Heineken - Tap en Schap | 1976 | | pagina 10