LIMOENADE door computers bestuurde apparatuur; het schakelbord in de siroophal seren de tankjes een verzegelingssta tion, een weegstation en de plaats waar ze met de hand op pallets worden gezet. De postmix-tankjes worden op dezelfde lijn gevuld, maar de lege tankjes worden niet voorgespannen met koolzuur. De omloopsnelheid is uiteraard veel ge ringer. Om de tankjes geschikt te ma ken voor deze nieuwe lijn was een om vangrijk ombouwprogramma noodza kelijk, dat thans grotendeels gereed is. Fris in blik De bliklijn, waarvan de montage eind vo rig jaar is begonnen, verschilt in aanleg niet veel van een lijn, zoals die in de brouwerijen wordt gebruikt. Alleen wordt deze bij limonades voorafgegaan door een mengeenheid, terwijl de tun nelpasteur een aantal variabele pro gramma's heeft. In de verpakkingsstraat maakt men ook hier gebruik van trays en krimpfolie. Ook kan men de blikjes in pakjes van zes stuks vatten in een soort draagbeugel. De blikverpakking in zijn totaliteit is nieuw voor Bunnik, om dat tot nu toe deze wijze van frisdrank- verpakken buiten de deur geschiedde. Het systeem van waterbehandeling zal ook enige opvallende vernieuwingen ondergaan. Momenteel wordt de zoge noemde waterfabriek geheel verbouwd Het water, dat afkomstig is uit vier putten op het eigen terrein, met een totale produktiecapaciteit van 360 m3 per uur, ondergaat verschillende behandelingen. De nieuwe waterfabriek is vergaand ge automatiseerd. Wit bij wit, groen bij groen Toegegeven moet worden dat aan het geheel van deze, verregaande, automati - sering ook nadelen kleven. Zo werd het onmogelijk nog ongesorteerde lege emballage te accepteren. Niet alleen dienen Vrumona kratten slechts Vru- mona flessen te bevatten, maar deze moeten ook nog op kleur gesorteerd zijn. Wij zijn ons bewust van deextrazorgdie hierdoor de handel aan de emballage moet besteden en hebben hiervoor een intensieve campagne gelanceerd onder de slogan: Wit bij wit, groen bij groen, doen! met een extra vergoeding voor de handel. We zijn bijzonder dankbaar voor de unanieme medewerking die wij hierin van de handel hebben ontvangen. Bij het in gebruik nemen van de nieuwe en uiterst gecompliceerde produktie- lijnen bleven de onvermijdelijke 'hape ringen' niet uit, die helaas enige tijd tot stagnaties in de afleveringen geleid heb ben. Wij betreuren deze storingen in het handelsverkeer bijzonder, maar willen hier graag verzekeren dat alles, maar dan ook alles, wordt gedaan om derge lijke onvolkomenheden in de toekomst te vermijden. De horecasector is reeds vanouds een belangrijke pij ler van Vrumona 's afzet. Limonade als een mengsel van vruch- tesap, water en suiker is al sinds eeuwen bekend. Men perste vruchten uit en het aangelengde produkt werd als een verfrissende drank verkocht. Vermoedelijk is men in het begin van de zeventiende eeuw in Italië begon nen met het voor handelsdoeleinden vervaardigen van deze dranken. Oorspronkelijk gebruikte men het lemoensap en onder de benaming limonade vond dit produkt zijn weg. Toen later ook andere vruchtesap pen, zoals frambozensap, aardbeien- sap en bessensap werden gebruikt, ging de benaming limonade ook op deze produkten over. Het drinken van limonade heeft zich geleidelijk aan naar het Noorden ver breid. Voorzover na te gaan komt het woord limonade voor het eerst in de Nederlandse taal voor in het jaar 1691 en het is typerend dat dit geschiedt bij een belastingheffing. Om de kosten van de negenjarige oorlog (1688-1697) te dekken, gaven de Staten van Hol land in september 1691 een „waer- schouwinge" tot het introduceren van een Impost (accijns) op een groot aantal produkten. In 1699 werden de dranken nog eens uitdrukkelijk ge noemd. waaronder „Serbeth, Born- water, Limoenade en andere Dranc- ken met Water gemenght". De belasting werd geheven van de herbergiers. Nog jaren na afloop van de oorlog werd deze belasting ge handhaafd. Het schijnt moeilijk te zijn een belas ting in te trekken. Excursies Teneinde u in werkelijkheid te laten zien wat Vrumona tot en met de dag van vandaag geworden is, stellen wij u gaar ne in de gelegenheid vanaf 1 novem ber na afspraak ons vernieuwde be- driif in Bunnik te bezichtigen.

Heineken - Tap en Schap | 1975 | | pagina 21