DE BAR-DANCING V Leven in de bouwerij, de rubriek waarin bepaalde activiteiten van het Heineken Bouwbureau onder uw aandacht ge bracht worden, vertelt gewoonlijk iets over de bouw (of verbouwing), inrich ting en verdere aankleding van een, met name genoemd horecabedrijf. Deze keer richten wij de schijnwerper op een groep nagenoeg identieke bedrijven, aangeduid als de bar-dancings. IN FRIESLAND Voor een beschouwing over dit type horeca-exploitatie hebben we met op zet de provincie Friesland gekozen. In de eerste plaats omdat Friesland voor een groot gedeelte - nog - een agra risch gebied is. Verder zijn met name in deze provincie de recreatie en het toe risme de laatste jaren sterk toegeno men. De derde reden was dat het Heine ken Bouwbureau in Friesland een niet onbelangrijk aantal bar-dancings ont worpen en de realisering ervan begeleid heeft. Als we de provinciekaart bekijken, waar op uitsluitend (disco)bar-dancings zijn aangegeven, dan zier) we dat deze be drijven zowel in stedelijke woonconcen- traties als in kleine dorpsgemeenschap pen voorkomen. Bij de stedelijke bedrijven kunnen we stellen, dat een bar-dancing voldoet aan de plaatselijke behoefte en tevens in meer of mindere mate gericht is op de regio, afhankelijk van de regiofunctie van de plaats. In een dorpsgemeenschap is het inwo nertal veelal te klein om een bar- dancing rendabel te doen zijn. Bij de exploitatie van dergelijke bedrijven spe len andere factoren een belangrijke rol. Bar-dancings in kleine plaatsen zijn dan ook meestal mengvormbedrijven, het geen wil zeggen dat in één gebouw verschillende exploitatievormen wor den aangetroffen. De bar-dancings trekken veel publiek en zijn soms tamelijk groot opgezet. De bezoekerscapaciteit loopt uiteen van 150 tot 500 mensen. De toeloop van dergelijke grote aantallen bezoekers vindt zijn oorzaak in het feit dat het publiek zich tegenwoordig gemakkelijk De bar in het tussengedeelte, het eigenlijke pakhuis; op de achtergrond de entree. j iKKun 0 Veenklooste Buitenpost Zwaagwesteinde m St. Annaparochie Berlikum Menaldum (m Surhuisterveen Bergum Leeuwarden raneke> Drachten Harlmgen FRIESLAND £i Grouw Irnsum Schraard Bolsward M Gorredijk Sneek Appelsga m Heerenveen I 'lire 9 Workum Heeg St.Niclaasga# Rohel Koudum Echtenerbrug Lemmer verplaatst Maar hetzelfde publiek kan hierdoor ook snel van ontmoetings plaats veranderen, zodat dit soort be drijven erg kwetsbaar is. Het meng vormtype verschaft dan ook meerzeker- heid in de bedrijfsvoering. Bij een nader onderzoek is gebleken dat een aantal bedrijven in kleine gemeenschappen reeds als ontmoetingsplaats functio neerde, zodat de basis reeds aanwezig was. De exploitanten met een fijne neus voor dit soort zaken hebben dit gegeven ruimschoots benut, temeer daar men tot ontdekking kwam dat het publiek een reis van tientallen kilometers per avond geen probleem vond. INDELING EN INTERIEUR Een bar-dancing is een tamelijk grote ruimte met een oppervlakte, die kan variëren van 150 tot 400 m2 en is voor zien van een entree, een garderobe, een toilettengroep, een bergruimte en een zeer beperkte keuken; soms is er hele maal geen keuken. Het interieur wordt bepaald door één grote of meer kleine bars (al of niet met een discotheek), een verhoogde vloer voor orkestjes, niet te vergeten de dansvloer en verder nog zitjes in de vorm van banken, stoelen en krukken. De kwaliteit van het interieur varieert sterk. De plattelandsbedrijven zijn meestal eenvoudig en goedkoop ingericht (korte levensduur). De moge- 16

Heineken - Tap en Schap | 1975 | | pagina 16