BOKMA, merk voor mannen Met HOPPE word je weer mens °Het binnenlands gedistilleerd Neerlands grootste jenevermerk Bokma is een begrip en de slogan 'Vierkant in de fles, rond op de tong', in vele variaties op de consument over gebracht, is bekend bij iedere Neder lander die een eerlijke borrel op zijn tijd waardeert. De bekendste Bokma- produkten zijn zonder twijfel de Oude en de Jonge Bokma. Bij jenever zijn 'oud' en 'jong' misleidende begrippen. bekend maakten, door met lege fles sen hun tuinpaden af te zetten. Met vierkante ging dat mooier dan met ronde. In onderlinge competitie maten zij bij elkaar regelmatig de lengte van hun "afrastering" op. Nu wordt de Oude jenever van Bokma naar vele tientallen landen geëxpor teerd. Een belangrijk steentje aan de internationale bekendheid wordt Zij hebben niets te maken met jaartal of lagering, maar slaan op samenstel ling en bereidingswijze, in overdrach telijke zin, op de smaak. Oude Bokma bestaat op 50/50-basis uit moutwijn volgens het Bokma-recept en melassealcohol. Jenever van uitslui tend moutwijn is nu eenmaal te zwaar van smaak; een neutrale alcohol maakt deze lichter. Het is deze Bokma waarvan in 1899 de export begon. Eerst naar het voormalige Nederlands Oost-lndië, waar de planters Bokma nog extra vooral bijgedragen door de vele vakan tiegangers die op Schiphol hun "va kantie-borrel" komen inslaan. Vele honderdduizenden liters Bokma ver laten op deze wijze ons land. In de zestiger jaren begon de groei van de jonge jenever en tegelijkertijd nam de belangstelling voor de Oude Genever geleidelijk aan af. De omzet van jonge jenever is momenteel meer dan tien maal zo groot als die van Oude Genever. Hoewel Bokma als grootste Oude Genever merk in het begin weinig ge hinderd werd door de teruggang van de Oude-Geneveromzet in Nederland, besloot de familie Bokma in 1967 ook met de verkoop van Jonge Jenever te beginnen. De overgang naar de nieuwe moderne fabriek bood daar alle mogelijkheid voor. Jonge Bokma is overwegend graan- alcohol, op smaak gebracht met een weinig moutwijn volgens het Bokma- recept. Graanalcohol is zachter dan melasse-alcohol en heeft een milde nasmaak. Het pleit voor de smaak van de Neder landse consument dat men, zonder dat dit met zoveel woorden op het etiket staat vermeld, ontdekt heeft dat Jonge Bokma voor bijna 100 pro cent uit graan-alcohol bestaat. Hoewel de grondstof graan-alcohol aanzienlijk duurder is dan melasse alcohol, is Bokma aan zijn trouwe afnemers verplicht zijn hoge kwali teitsnormen te handhaven. Met welk recht zou anders jarenlang de slag zin: Bokma, het allerbeste gehan teerd zijn? Het Bokma assortiment bestaat op het ogenblik uit negen artikelen waarvan de bekendste zijn, naast de Oude en Jonge Jenever, Jonge Vodka, Citroen jenever, Beerenburg en Citroenbran dewijn. Elk van deze dranken draagt de naam Bokma met ere. Dat betekent onwrikbare kwaliteit uit de onwrikbare vierkante fles. Uit marktonderzoek is wel heel duide lijk naar voren gekomen dat vooral de Nederlandse man Bokma als "zijn" merk beschouwt. Typerend in dit ver band zijn de vele brieven en foto's die ieder jaar in Leeuwarden binnen komen, of die nu afkomstig zijn van de gezamenlijke strandjutters van Texel of van een vakantie-ganger in Lap land. Allen zingen zij de lof over het Friese produkt. Mede om die reden is besloten de reclamecampagne voor de Bokma-pro- dukten dit najaar te voeren onder het thema: Bokma, één van de kleine genoegens in het leven van de man! Het merk Hoppe vindt zijn oorsprong in Amsterdam, waar in 1780 de oor spronkelijke distilleerderij werd geves tigd. Na een aanvankelijk regionale afzet, kreeg het merk Hoppe al vrij spoedig nationale bekendheid en dus ook een landelijke distributie. Na de Tweede Wereldoorlog nam Hoppe een voor aanstaande positie in op de Neder landse gedistilleerdmarkt, in het bij- 16 zonder met het produkt "Oude Gene ver Night Cap 38%". Rond de jaren vijftig begon zich een duidelijke ontwikkeling af te tekenen naar Jonge Jenever en Vieux ten koste van Oude Genever. In eerste instantie trachtte men aan deze ont wikkeling tegemoet te komen door de introductie van Hoppe Oude Genever 35%. Later zijn eveneens onder andere Jonge Jenever en Vieux in het assor timent opgenomen. Het ontbreken van een uniform merk- beel voor de verschillende Hoppe pro- dukten was mede aanleiding in maart 1973 de uitmonstering van het gehele Hoppe assortiment te herzien en op grote schaal te herintroduceren bij de Nederlandse consument. BOKMA

Heineken - Tap en Schap | 1974 | | pagina 16