Het boekjaar 1972-1973 Aan het verslag over het afgelopen boekjaar ontlenen wij het volgende Algemeen De omzet van de concernprodukten heeft zich zowel in als buiten Nederland gunstig ontwikkeld. Het bedrijfsresultaat is niet in dezelfde mate toegenomen. Ontwikkelingen op economisch en monetair gebied hebben dit jaar belemmerend gewerkt. De voortgaande inflatie ver oorzaakte belangrijke kostenstijgingen per verkochte een heid produkt. Als gevolg van de door de overheid gevoerde prijspolitiek kon in Nederland slechts een deel van deze kostenstijgin gen voor doorberekening in aanmerking komen, waaruit een aantasting van de bruto winstmarge voortvloeide. Door een maximale efficiency binnen het bedrijf trachten wij het toe nemen der kosten tot een minimum terug te brengen, maar ook in dit opzicht zijn de mogelijkheden niet onbeperkt. Wat betreft onze export werden wij, behalve met de kosten stijgingen in Nederland en de revaluatie van de gulden, welke in de laatste maand van ons boekjaar plaatsvond, geconfronteerd met grote valutaschommelingen, factoren die hun directe invloed op onze exportmarges niet misten. Het wetsontwerp Selectieve Investeringsregeling zal zeker niet bijdragen tot verbetering van het ondernemingsklimaat in Nederland. De daaruit voortvloeiende extra heffing, waar mede een belangrijk deel van het Nederlandse bedrijfsleven zal worden geconfronteerd, zal ongetwijfeld het niveau van de investeringen en daardoor de werkgelegenheid nadelig beïnvloeden. Tot voor kort kon nog een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen de nationale dus zuiver Nederlandse markt enerzijds en anderzijds onze werkzaamheden met betrek king tot deelnemingen in brouwerijen in Europa en de acti viteiten op het gebied van export naar andere Europese landen. Voornamelijk door de voortgang van de Europese integratie heeft dit beeld zich duidelijk gewijzigd. Deze ontwikkeling is voor ons aanleiding geweest met ingang van 1 oktober 1973 de organisatorische structuur van het concern zodanig aan te passen, dat een geïntegreerd Euro pees beleid kan worden gevoerd. Te dien einde heeft een samenbundeling plaatsgevonden van de werkzaamheden in de Benelux en van die in overig Europa. De toetreding van de brouwerij-organisaties der drie nieuwe lidstaten van de Europese Gemeenschappen tot de C.B.M.C. INHOUD Het boekjaar 1972/1973 2 Benoemingen 3 Gouden Noot voor Bistro-karaf 3 Heineken op de Horecava 1974 4 Posteractie 6 Het geheim van de oude heer 7 Seven-Up start met zevenklapper '74 8 Geautomatiseerde transportplanning 10 Activiteiten van een groothandel 16 Fruto-Heineken 13 We gaan naar München 19 Dit is zijn hobby (5) 20 Leven in de bouwerij 22 Finale biertapwedstrijden 26 Bezoek A O-groep 26 Nieuws allerlei 27 Tap en Schap is een tweemaandelijkse uitgave van Heineken voor de Nederlandse markt. Redactie: W. 1. Bruggeman, Postbus 28, Amster dam, tel. 020-702412. J de communautaire branche-organisatie, is een feit gewor den. Vele integratieproblemen zijn in dit vergrote verband inmiddels aan de orde gesteld. Uiteraard bleek het niet steeds mogelijk op alle punten terstond overeenstemming te bereiken Het verheugt ons echter dat de brouwindustrie der negen landen een gemeenschappelijk, positief standpunt heeft kunnen innemen ten aanzien van een rompvoorstel van de Europese Commissie, dat als eerste aanzet dient om te komen tot een volledige harmonisatie van de wetgeving op het gebied van bier. Naar alle waarschijnlijkheid zal per 1 juli 1974 een Benelux- warenwetgeving voor bier in werking treden. De wetgevin gen van de drie landen zullen dan worden aangepast aan de nieuwe voorschriften, waaromtrent de regeringen over eenstemming hebben bereikt. Het stemt tot voldoening dat bij deze wetsharmonisatie een redelijk evenwicht is gevon den tussen de belangen van consument en producent. De accijnsharmonisatie, waarover wij in ons vorig verslag schreven, was bij het ter perse gaan van dit verslag nog niet tot stand gekomen. De revaluatie van de gulden, als gevolg waarvan de pariteit der Benelux munteenheden zich wijzigde, heeft ten deze vertragend gewerkt. Nederland Bier. De totale bierconsumptie in Nederland steeg in het verslagjaar met ruim 12,5%. Deze toeneming was nagenoeg in overeenstemming met onze verwachtingen en lag boven die in het voorgaande jaar (6,7 voornamelijk als ge volg van het goede nazomerweer. Het verbruik per hoofd der bevolking nam toe van 64,7 liter in 1971/1972 tot 72,3 liter in 1972/1973. In het algemeen verloopt de trendmatige groei van de Nederlandse bierconsumptie in de laatste jaren iets trager. Verwacht moet worden dat deze trend zich in de komende jaren zal voortzetten. De bierverkoop van het concern op de Nederlandse markt verloopt nagenoeg parallel met de landelijke bierafzet. Ook in het afgelopen jaar werd de Nederlandse biermarkt gekenmerkt door een scherpe prijsconcurrentie. Frisdranken. De Nederlandse frisdrankenmarkt heeft zich in het verslagjaar niet hersteld van de inzinking ten gevolge van de invoering van de frisdrankenaccijns in 1972. Het ongunstige effect van deze accijns heeft duidelijk con sequenties op langere termijn. De daling in het verbruik, die hierdoor is ontstaan, werkte een nog scherpere prijs concurrentie in de hand dan in 1971/1972 het geval was. Een herstel van het prijsniveau mag op korte termijn niet worden verwacht. De omzet van Vrumona lag op een hoger niveau dan in het voorafgaande boekjaar. Gedistilleerd. De binnenlandse omzet van gedistilleerd heeft een zeer bevredigende groei doorgemaakt. Hiertoe is in belangrijke mate bijgedragen door de merken Bokma en Hoppe. Dit laatste merk werd in een nieuwe uitmonste ring op de markt gebracht. Teneinde ons beleid op de Nederlandse markt beter te kunnen coördineren zijn de activiteiten van Bokma, Coe- bergh en Hulstkamp gebundeld onder de naam Gedistil leerd Groep Nederland B.V. Gedurende de verslagperiode is een begin gemaakt met de integratie van de exportactiviteiten van het concern op het gebied van gedistilleerd. Wij hopen ons marktaandeel in de Nederlandse gedistilleerdexport op korte termijn te kunnen vergroten. Wijn. De wijnverkopen van Coebergh B.V. verliepen gunstig. Als gevolg van de ontwikkeling van de sherryprijzen in Spanje en de stagnatie in de groei van de markt voor

Heineken - Tap en Schap | 1974 | | pagina 6