DitiszijnHobbg m J. de Jong, meester in het foto graferen van oude meesters In de betrekkelijk kleine ruimte (3x4 meter) kwa men duizenden reprodukties tot stand. Rembrandt. Huilend kind, 1635. De inhoud van vele honderden boeken dient als uitgangsmateriaal". Vele hobbies ontstaan min of meer bij toeval. Zo ook de liefhebberij van de heer J. de Jong in Middelharnis. Hij werkt daar als bedrijfsleider bij de zb-groot- handel van Onderling Belang en zit al meer dan een kwart eeuw in het vak. Het ging zo. Zijn studie handelswetenschappen moest hij een aantal jaren geleden wegens ziekte afbreken. Tijdens zijn ziekte ging hij zich in geschiedenis verdiepen en raakte daarbij geïnteresseerd in oude schilderijen en afbeeldingen. Toen hij eenmaal geprobeerd had via de fotografie van een reproduktie een eigen afbeelding te maken, was zijn hobby geboren. Die eerste foto werd gevolgd door vele honderden andere. Twee jaar geleden bezat De Jong vierduizend negatieven. Intussen zijn daar nog eens anderhalf duizend opnamen bijgeko men. Van vijfduizend negatieven zijn proefafdrukken (9x12) gemaakt, terwijl De Jong sinds twee jaar alles rubri ceert en archiveert, ook de bronnen waaruit hij voor zijn hobby put. Dat zijn allereerst de studieboeken ge schiedenis (zo'n duizend stuks). De kwaliteit van de daarin voorkomende reprodukties was niet zo best, reden waarom hij zich nog een groot aantal (ongeveer honderd) boeken over kunst aanschafte. Het antwoord op onze vraag: „Waar om geen foto's van originelen, van schilderijen in musea?" was tevens de sleutel tot de specialisatie in zijn hob-

Heineken - Tap en Schap | 1974 | | pagina 24